לראשונה: נשים נבחנות להסמכה כמשגיחות כשרות מטעם הרבנות הראשית

בעקבות ההכרזה של המשרד לשירותי דת והרבנות הראשית שלראשונה מותר לנשים לגשת לבחינות ההסמכה למשגיחות כשרות מטעם הרבנות, פורסם היום (7.5.14) כי תשע נשים נבחנות להסמכה זו.

לפני כשבועיים הודיעו הרבנות הראשית והמשרד לשירותי דת (שבראשו עומד השר נפתלי בנט מסיעת הבית היהודי) שלראשונה יתאפשר לנשים לגשת לבחינות ההסמכה למשגיחות כשרות. החלטה התקבלה למרות התנגדות של מספר חברי מועצת הרבנות הראשית שטענו כי נשים לא יכולות לשמש כמשגיחות כשרות. 

היום פורסם כי תשע נשים נבחנות להסמכה כמשגיחות כשרות ושבמידה ויעברו את המבחן בהצלחה יוכלו להיקלט כמשגיחות כשרות על ידי המועצות הדתיות ברחבי הארץ.  
ההחלטה להתיר לנשים להיבחן במבחני השגחת כשרות התקבלה לאחר מאבק שניהל ארגון המייצג נשים דתיות בשם "אמונה". המאבק כלל עתירות רבות לבג"ץ בנושא. 

חשוב לציין שביישובים אחדים ובמספר מקרים חריגים, כן התקבלו נשים  לתפקיד המשגיחות ע"י המועצה הדתית.

תגובות:

הרבנות הראשית: "בנושא קיימת מחלוקת עתיקת יומין, ועמדת הרב הראשי היא כי כל רב מקומי יכריע בנושא לפי שיקול דעתו ההלכתי. עדיף היה לגלות פרגמטיות בנידון ומדובר בפיתרון הלכתי, שנבע מהחשש שמא התערבות הבג"ץ תוליד תוצאה גרועה הרבה יותר, שתפקיע מהרבנים המקומיים את הסמכות לפסוק בענייני הלכה".

ח"כ עליזה לביא מסיעת יש עתיד: "אני מברכת את החלטת מועצת הרבנות הראשית על פתיחת הבחינות להסמכת נשים כמשגיחות כשרות. טוב עשה הרב הראשי דוד לאו, שעם כניסתו לתפקיד, נרתם לנושא והוביל לשינוי. אני מקווה, כי כבר בקרוב נראה נשים רבות יותר מועסקות במערך הכשרות. רק בעזרת שיתופי פעולה מסוג זה נוכל לקדם תהליכים נוספים וראויים לשילוב נשים בעשייה הדתית". 

לידיעה בנושא באתר "בחדרי חרדים" לחץ/י כאן

לידיעה בנושא באתר "כיפה" לחץ/י כאן

שינוי גודל גופנים