לקראת הבחירות למועצת הרבנות הראשית, ח"כ עליזה לביא שיגרה מכתב לשר הדתות, בקריאה להבטיח ייצוג הולם לנשים מקרב נציגי הציבור שהוא בוחר.

היום, ראשון 08.07.2018 שיגרה ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) מכתב לשר הדתות, דוד אזולאי בקריאה להבטיח ייצוג הולם לנשים מקרב נציגי הציבור שהוא בוחר. על המכתב חתמו 41  חברות וחברי כנסת מהסיעות השונות.

על פי חוק הרבנות הראשית לישראל, חברי המועצה אשר מהווה את הגוף העליון של הרבנות בישראל נבחרים על ידי גוף המכונה 'האסיפה הבוחרת' המורכב מ-150 נציגים מתוכם 80 רבנים ו-70 נציגי ציבור הכוללים ראשי מועצות מקומיות, ראשי מועצות דתיות, נציגי שר הדתות ונציגי הממשלה והכנסת. כל 80 הרבנים הם גברים, וגם בקרב נציגי הציבור, יש רוב מוחלט של גברים.

כזכור, ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) מקדמת הצעת חוק יחד עם ארגון הנשים 'אמונה' לשריון נשים באסיפה הבוחרת. הצעת החוק מבקשת לערוך הקבלה בין מספר ראשי הערים והמועצות המקומיות הגדולות לבין מספר ראשי המועצות הדתיות שפועלות בהן, להבטיח את ייצוגן של חברות הממשלה, חברות הכנסת ונציגות ציבור בגוף הבוחר ולהוסיף נציגות מארגוני נשים וטוענות רבניות או עורכות דין כדי להבטיח באופן מובהק, בגוף החוק, את ייצוגן של נשים ואת מניעת הדרתן מתהליך קבלת ההחלטות בנוגע לזהות הרב הראשי שייבחר. וועדת שרים לחקיקה תידון היום בהצעת החוק.

 

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד): " ועדת שרים יכולה לעשות כעת טובה גדולה לרבנות הראשית- את תאשר את הצעתי יחד עם ארגון  'אמונה' לייצוג נשים. הרכבה של מועצת הרבנות הראשית משפיע במישרין על חייהן של נשים יהודיות במדינת ישראל בשורה ארוכה של תחומים.  גוף שאמור לייצג את כלל הציבור לא יכול להדיר מחצית ממנו, זו שזקוקה כ"כ לשרותיו. גיוון התמהיל יטיב עם הציבור, ויגביר האמון במערכת".