לקט התבטאויות במערכת הפוליטית לדבריו של הרב לוינשטין וקבוצת רבנים בנושא פקודת השירות המשותף של צה"ל

כשבוע לאחר פרסום דבריו של הרב יגאל לוינשטין מראשי המכינה הקדם-צבאית בעלי בגנות פקודת השירות המשותף של צה"ל שפורסמה לפני כשנה ומבקשת לפתוח בהליך של יצירת יחידות לוחמות משותפות לגברים ונשים, המערכת הפוליטית עודנה עוסקת בהתבטאות של לוינשטין, ובשאלת מקומם של נשים בשירות הצבאי, אל מול ההתבטאויות של מגוון רבנים מהציונות הדתית.

שר הביטחון, אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו) שחברי סיעתו הגישו בשבוע שעבר (6.3.2017) הצעת חוק לפיה  יישלל המימון הממשלתי ממוסדות תורניים שהעומדים בראשם מסיתים נגד שירות בטחון, הוציא מכתב לרב יגאל לוינשטין בו הוא מביע את אכזבתו מן הדברים שנאמרו: "הדברים שנאמרו על ידך נוגדים באופן מוחלט את ערכי צה"ל ואת ערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

מכתבו של השר ליברמן לרב לוינשטיין

להלן לקט התבטאויות נוספות:

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד):
"השאלה היחידה היא אם משרד הביטחון צריך לשלם לתלמידים או למורים שיגידו את כל מה שהם חושבים, הרב לוינשטין חושב ככה, אני מצטער שהוא חושב ככה, אבל זכותו, אנחנו צריכים לבחון האם זה מול המטרה של מכינה קדם צבאית".

השר יואב גלנט, שר השיכון (כולנו):
"בסוף, עוצמת השיח על שירות נשים נובעת מתפיסות עולם שונות המלוות אותנו משחר ימיה של הציונות. לאורך השנים השכלנו לשמור את צה״ל מחוץ לדיון הפוליטי לתועלת מדינת ישראל. עדיין, בצבא יש סמכות אחת: סמכות המפקד. מרגע שאמר את דברו זה החוק. המפקד קובע – לא רבנים, לא מומחים, לא יועצים.  האמירות של הרב לוינשטיין הן פסולות, מסוכנות, מפלגות ומקוממות. שירות נשים מתקיים בצה״ל מיום כינונו והוא חיוני לתפקוד הצבא. אני קורא לרב לוינשטיין להתנצל על דבריו".

ח"כ רחל עזריה (כולנו):
"היהדות לא שייכת לרב לוינשטיין, וכך גם צבא ההגנה לישראל.
מכינת עלי הצמיחה מתוכה אנשים מדהימים ולוחמים אמיצים, המלאים באהבה לארץ ומהווים דוגמה עבור החברה כולה.  אבל קבוצה קטנה, טובה ככל שתהיה, לא יכולה לעשות מה שבא לה ולכופף את כל עם ישראל לטובתה.
לא היתה דרישה לסגור את המכינה, אלא דרשו שהרב יגאל לוינשטיין יתנצל ויחזור בו מדבריו, משלא חזר בו, דרשו שיעבור מתפקידו או שהתמיכה במכינה תפסיק. מאוד פשוט.
גיוס נשים, ובפרט נשים דתיות, נמצא כחלק מתכניות צה"ל לעתיד וחשוב לביטחון ישראל. למתגייסות הללו יש מחויבות אדירה לצבא ולמדינה, ואף אחד לא יכול לומר שלא יתחתנו איתן או שהן הופכות ל״לא יהודיות״ בסוף השירות כמו שהרב לוינשטיין אמר.
אז כשרב כמו הרב לוינשטיין שנמצא בעמדת השפעה על דור העתיד של צה"ל יוצא נגד הצבא בצורה כזו, ופוגע בערכי צה"ל בצורה כה מבישה, רק מתבקש להפסיק את התמיכה של המדינה במוסד הזה, כפי שהמדינה לא הייתה תומכת בשום מוסד שיוצא נגד ערכיה".

השר נפתלי בנט (הבית היהודי):
"אני דוחה לחלוטין את דבריו האומללים והמזלזלים של הרב לוינשטיין כלפי נשים המשרתות בצה"ל. את אשתי גילת פגשתי כאשר היתה חיילת, מש"קית חינוך בצנחנים; איילת שקד שותפתי הפוליטית שרתה כמש"קית חינוך בגולני כמו גם ח״כית שולי מועלם, ואני מוקיר את חיילות צה"ל ואת תרומתן לביטחון ישראל.מותר וחובה לדון על השילוב הראוי בצה"ל.  זהו נושא מורכב וחשוב לכולם.  אבל לא בצורה שהרב לוינשטיין דיבר.  שותפו למכינה, חתן פרס ישראל, הרב אלי סדן התנער מהם, והרב לוינשטיין עצמו התנצל והתחרט על סגנונו, וטוב שכך".