לקט דת ומדינה מהשבעת ממשלת ישראל ה-35, במליאת הכנסת

אתמול (ראשון), 17.5.20, הושבעה הממשלה ה-35 בראשות בנימין נתניהו ובנימין גנץ, במליאת הכנסת, זאת לאחר שנה וחצי של משבר פוליטי ארוך. סוגיות הדת והמדינה העסיקו רבות את המפלגות השונות ושימשו כעמדות מפתח במהלך הקמפיינים. עם זאת, בהסכמים הקואליציונים של ממשלת האחדות הוסכם כי לא יוקדמו סוגיות דת ומדינה כלל ויישמר הסטאטוס קוו בכל הנוגע לעניינים אלו.

סוגיות הדת והמדינה העסיקו אתמול את חברי הכנסת בנאומיהם לרגל השבעת הממשלה, ולפניכם מובא לקט מפרוטוקול המליאה אתמול.

יו"ר כחול לבן, שר הביטחון וראש הממשלה החליפי, ח"כ בני גנץ:

אנו נפעל למען שוויון אזרחי לכולם, בלי הבדל דת, גזע, מין, יהודים, ערבים, דרוזים וצ'רקסים, חרדים, דתיים אחרים וחילונים, סטרייטים ולהט"בים, שעליהם אנחנו מחויבים להגן מכל גילוי שנאה ואלימות. נעשה הכול. וההבדל הוא שנעשה הכול בכדי שכולם ירגישו בבית. אני וחבריי בחרנו באחדות בכדי להגן על אזרחי ישראל לא רק מהאתגרים שמופנים כלפינו מחוץ לגבולות המדינה אלא גם מהשנאה שמכרסמת בנו ופוגעת בחוסן הפנימי…  נצטרך לעדכן את מודל הגיוס ולהתאים אותו לצורכי החברה הישראלית כיום, כדי שכולם ישרתו וכולם יקבלו מהחברה באופן שוויוני. בהחלט, עבודה רבה לפנינו.

יו"ר יש עתיד-תל"ם, ח"כ יאיר לפיד:

לישראלים מגיע יותר, ואנחנו נהיה פה כדי להזכיר להם שאפשר גם אחרת. יש אפשרות אחרת להנהגה אחרת, לא הנהגה שכל מה שמעניין אותה זה רק כיסאות ותיקים. הנהגה שמחויבת לערכים ולשינוי שאנחנו מחויבים להוביל. זה השינוי שאנחנו נציע. לאהוב את היהדות אבל להיאבק בכפייה דתית; להתייצב מול הגזענות, להילחם בשחיתות, לשמור על הדמוקרטיה הישראלית מפני מבקשי נפשה, ומבקשי נפשה יושבים מולי; לטפל בבעלי צרכים מיוחדים, בשכבות החלשות; להקים ממשלה שלא זורקת החוצה ילד להט"בי, שלא מעליבה את אחינו הדרוזים בחקיקה משפילה; להוביל דרך של מרכז לאומי, ליברלי, פטריוטי

שר הבינוי והשיכון, ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה):

יהדות התורה הצליחה לאורך כל מערכת הבחירות, לאורך המשא ומתן עם הליכוד – דבקות במטרה, עמידה על עקרונות וערכים שחשובים לנו, הצביון היהודי ומסורת ישראל וסטטוס קוו. שוב הוכח שמי שנלחם במסורת ישראל, בשבת קודש ובציבור החרדי סופו שינחל אי-הצלחה. אנחנו רואים את זה, אדוני היושב-ראש, גם עם לפיד וגם עם ליברמן.

ח"כ אנטאנס שחאדה (הרשימה המשותפת):

מציאות זו מובילה אותנו ישירות לקווי היסוד שהונחו על שולחן הממשלה ולהקמת הממשלה היום. קווי יסוד שמכריזים בעצם על הקמת משטר אפרטהייד באופן רשמי, אבל בהסכמת כחול לבן ושארית מפלגת העבודה. במשטר זה מדברים רק על ארץ ישראל. שימו לב, לא מדברים על מדינת ישראל, מדברים על ארץ ישראל. מדברים על ישראל דתית יותר. מדברים על עליונות יהודית בחוקי-יסוד. במשטר זה אין כיבוש ואין צורך בשלום ואין צורך בשוויון.

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ:

גם בתחום דת ומדינה זו הולכת להיות ממשלה מחפירה. גנץ וכחול לבן, בלי קרב אפילו, בלי אפילו לעשות קולות של קרב, נכנעו לכל הדרישות, חילקו את כל התפקידים והג'ובים ועצרו את כל הרפורמות בתחום חופש הדת והחופש מדת: נישואין אזרחים – פוף; תחבורה ציבורית בשבת – פוף; זכויות לה"טב – פוף.  כל הבטחות הבחירות התאדו, נמוגו. בזמנו גנץ אמר: אני נותן להם דף ריק, שיכתבו 2/3, אני אכתוב 1/3. נכון? אז עכשיו נתן דף ריק, קיבל דף מלא, אמן ואמן, כן יהי רצון. וזה הכול.

הממשלה שקמה היום היא ממשלת ג'ובים מנופחת ומושחתת שרוב הציבור לא רצה בה וחבריה בגדו באמון הבוחרים. זו ממשלת ימין קיצוני…

פורסם על ידי ‏Nitzan Horowitz – ניצן הורוביץ‏ ב- יום ראשון, 17 במאי 2020

 

ח"כ משה אבוטבול (ש"ס):

ערים רבות ממתינות למינוי רב, וכן גם מועצות דתיות, תקציבים שתקועים במשרדי ממשלה, תוכניות עבודה, אישור מינויים בכירים שממתינים, ומה לא? כל זה, בעזרת השם, משתחרר ממחר בבוקר, ועל כך לבד צריכים לשמוח ולקוות לטוב. אגב, כידוע, עדיין הקמת ממשלה גדולה זולה יותר מבחירות נוספות וחוזרות.

ח"כ בצלאל סמוטריץ (ימינה):

אנחנו נהיה כאן כדי להזכיר לכם את זה, יום-יום, שעה-שעה. חיזוק הזהות היהודית של מדינת ישראל והמאבק בניסיונות להפיכתה למדינת כל אזרחיה; ביצור השבת, הרבנות הראשית, הגיורים האורתודוקסיים; חיזוק קדושת התא המשפחתי כאבן יסוד של חברה בריאה וחפצת חיים. חבריי למפלגות החרדיות, יהיה לכם לא קל לעשות את זה כשאפילו את המילים "סטטוס קוו" לא נאבקתם להכליל בקווי היסוד של הממשלה. יהיה לכם קשה לעשות את זה במיעוט בממשלה פריטטית, כשחצי מן הכוח וההשפעה נמצאים בצד השני. אבל אנחנו נהיה כאן כדי להזכיר לכם ולעזור לכם בזה, יום-יום, שעה-שעה.

*ריבונות, משפט, זהות יהודית. יום יום, שעה שעה.*אני רוצה לפתוח בתודה גדולה לעובדי ומנהלי משרד התחבורה הנהדרים. היתה לי…

פורסם על ידי ‏בצלאל סמוטריץ'‏ ב- יום ראשון, 17 במאי 2020

 

יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן:

עכשיו אני רוצה להתייחס להסכם הקואליציוני עם המפלגות החרדיות, דבר ראשון לחוק הגיוס. כבר שנים מלווה אותנו מחלוקת חריפה בתוך העם בנושא השוויון בנטל. בחודש יולי 2018 הובא סוף-סוף לכנסת חוק גיוס בני הישיבות, כהצעת משרד הביטחון – לא של פוליטיקאים אלא של משרד הביטחון. החוק עבר בקריאה הראשונה וזכה לשבחים מכל עבר, וקודם כול מראש הממשלה עצמו, שאמר שמדובר בחוק ממלכתי ומאוזן…

אני מודיע מראש שברגע שחוק הגיוס יעבור בנוסח של מועצת גדולי התורה, באותו רגע אני אגיש עתירה לבג"ץ.

ומי בכלל קבע שאסור לשרת בצה"ל ולהיות לוחם? יהושע בן נון היה לוחם, דוד המלך היה לוחם – כנראה בכלל היה שובב גדול, אהב לתצפת מהגג. ומי קבע שאסור לעבוד? אתה יודע, אני קורא, אחד מגדולי ישראל, אולי הגדול שבהם, רמב"ם, הוא כותב בספר המונומנטלי שלו, ההלכתי, משנה תורה, הלכות תלמוד תורה: כל מי שיעסוק בתורה ולא יעשה מלאכה ויתפרנס מן הצדקה, הרי זה חילול השם. כל מה שאנחנו שומעים מההנהגה החרדית בכנסת זה חילול השם… אנחנו נהיה אופוזיציה אמיתית, אופוזיציה לוחמת, אנחנו נתווכח עם הממשלה בכל הנושאים: כלכליים, ביטחוניים, דת ומדינה. אנחנו נציג אלטרנטיבה שלטונית אמיתית ויעילה שתדאג לכלל ישראל ולא למגזר מסוים ולא לאדם מסוים. תודה.

שר במשרד הביטחון, ח"כ מיכאל ביטון (כחול לבן):

לא נוכל לסיים בלי דברים של הרב שלום משאש, שהיה רבה של ירושלים, היה רבה של מקנס ואב בית הדין של מרוקו. הוא עלה לירושלים ואמר את הדבר הזה: ידוע שבית המקדש, וגם בית הכנסת היום, בזמן הגלות היא המקבצת כללות ישראל, ושם נעשים כל המשפחות לאהובים ורעים ולמשפחה אחת ממש. ומזה נולד האחדות בין ישראל לאביהם שבשמיים, וגם ביניהם. לולא בתי כנסיות אחד לא יראה חברו, אפשר כל ימיו, ובפרט עני ועשיר מעולם לא יתקבצו. עני ועשיר לא יתקבצו, כן. בית כנסת גורם לאחדות כמו בית המקדש. מה התפילה שלי? שהכנסת תתנהג לפי הערכים של הרב שלום משאש, שתוביל לאחדות.