לפי פרסום בכאן ב' צה"ל זייף את נתוני גיוס חרדים כדי לעמוד ביעדים. ח"כ מיכאלי: "היחיד שיכול לפטור מגיוס הוא הצבא, לא הרבנים".

הבוקר, רביעי 4.12.2019 פורסם כי צה"ל זייף במשך שנים את נתוני גיוס החרדים כדי לעמוד ביעדים שהוטלו עליו. הידיעה פורסמה על ידי כרמלה מנשה בכאן ב', ולפיה הנתונים הוכפלו ואף שולשו בשל לחץ שהופעל על הצבא לעמוד ביעדים וכדי להדוף ביקורת על שיעור גיוס החרדים הנמוך.

כמו כן, בעקבות חשיפת הנתונים המזויפים על גיוסם של הצעירים החרדים לצה"ל, יו"ר ועדת חוץ וביטחון ח"כ גבי אשכנזי (כחול לבן) החליט לזמן דיון מיוחד בוועדה בהשתתפות אנשי מערכת הביטחון.

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה- גשר) צייצה בחשבון הטויטר שלה:

"‏הגילוי החמור על נתוני צה"ל מזכיר לנו שהבעיה היא עצם שיטת המכסות למגזר ספציפי. אתן יכולות לתאר לעצמכןם שהנשים ישלחו מכסה לשירות? שעיר מסויימת תתן מכסה לשירות? חוק שירות ביטחון כללי הוא חוק אישי, כל אזרח ואזרחית מחוייבים בגיוס והיחיד שיכול לפטור מגיוס הוא הצבא, לא הרבנים".

ח"כ אלעזר שטרן (כחול לבן) התראיין ברדיו ל'כאן ב' ואמר:

"לאף אחד אין אינטרס פוליטי כדי להציג מצג שווא לכנסת. האחראי לשינוי הנתונים הוא איזה רב סרן שקיבל משימה לעמוד ביעד.  אי אפשר לזייף את הנתונים במאות אחוזים".

ח"כ אורנה ברביבאי (כחול לבן) גם הגיבה לפרסום וכתבה:

"טוב יהיה אם צה"ל יבצע בדיקה מיידית ומעמיקה לבירור הפער בנתוני גיוס חרדים".

ח"כ יאיר לפיד (כחול לבן):

"האפשרות שצה"ל מסר נתונים לא נכונים הוא חמור ומטריד. צריך לברר את הנושא במיידי וטוב עשה חברי גבי אשכנזי שכינס דיון דחוף בנושא. השווין בנטל הוא פצע פתוח בישראל. המדינה חייבת להביא את הנושא לסיומו על ידי חקיקת חוק הגיוס בדיוק כפי שנכתב בידי מערכת הבטחון. זה מה שאנחנו מתכוונים לעשות".

ח"כ סתיו שפיר (המחנה הדמוקרטי):

"‏אין גיוס חרדים. לא היה גיוס חרדים, ובקצב הזה גם לא יהיה. מספיק עם השקר הזה. הגיע הזמן לשנות גישה אצלנו במחנה המרכז-שמאל: להניח בצד את נושא הגיוס, ולקדם שירות אזרחי ואת העברת הסמכויות בדת-ומדינה לרשויות המקומיות ולתושבים. זה הבסיס להקמת ממשלת מרכז-שמאל-חרדים. בדיוק כמו ממשלת רבין".

ח"כ שלמה קרעי (הליכוד):

ש לצעוד לקראת צבא מקצועי. התקדמות לעבר צבא מקצועי, תביא סוף לבלוף הפוליטי הגדול ביותר שהיה בישראל בעשורים האחרונים, תביא לתגמול משמעותי והוגן לחיילי צה"ל שמוסרים את נפשם למען העם והארץ, תביא לשילוב מוגבר וראוי של חרדים בשוק התעסוקה ותביא בעיקר להורדת מפלס שנאת החינם בין כולנו".

יו"ר הימין החדש ח"כ איילת שקד:

"כשעמדתי בראש ועדת שקד לחוק הגיוס הנחו אותי שני כללים יסודיים. הראשון, לא ניתן באמת לגייס את החרדים בכפייה. מי במערכת הפוליטית שמדבר על כך פשוט זורה חול בעיני הציבור. צריך להתאמץ וליצור לחרדים מסגרות מתאימות בצבא ובשירות האזרחי, ולהתאמץ להכווין את מי שאינו לומד באמת בישיבות להגיע למסגרות האלו. אני מאמינה שגם אם מדובר בתהליך ארוך – הוא יכול וצריך לקרות. הכלל השני שהנחה אותי הוא שיותר משמדינת ישראל צריכה את החרדים בצבא, היא צריכה אותם בשוק העבודה, ולכן חשוב לייצר להם מסלול שלא מחייב אותם להישאר בישיבות גם אם אינם באמת לומדים אלא יאפשר להם לצאת לשוק העבודה. אני סבורה, ששני התהליכים האלה יועילו למדינת ישראל ובסופו של דבר גם יובילו לעליית אחוזי החרדים המשרתים. מדהימה העובדה ששתי ממשלות נפלו על חוסר ההבנה הבסיסי הזה. אני מקווה שפרסום הנתונים האמיתיים יובילו לכך שהשכל הישר יגבר על האופורטוניזם הפוליטי, ושמדינת ישראל תבחר בדרך הנכונה לשילוב החרדים במאמץ המשותף של כולנו".