למרות פסיקת בית המשפט העליון: הרבנות קנסה בית עסק ירושלמי שטען לכשרות מבלי תעודה רשמית

למרות פסיקת בית המשפט העליון, הוטל הערב (יום ג') קנס מנהלי קצו בגובה של 2,000 ₪ על מסעדת "פסטה בסטה" בשוק מחנה יהודה בירושלים, אשר הציגה תעודה מטעם הגוף "עמותת השגחה פרטית" החתומה על ידי הרב אורן דובדבני המעידה על פיקוח במקום. נציג היחידה להונאה בכשרות מטעם הרבנות הגיע למקום והבהיר לנציגי העסק על ידי מפקח היחידה, כי חל איסור להציג עסק ככשר באמצעות מצג כשרותי זה. 

כזכור, לפני כשבועיים בית המשפט העליון בשבתו כבג''ץ קבע שגם עסק שלא נמצא תחת השגחה של הרבנות הראשית רשאי לפרט בכתב מהו סטנדרט הכשרות שעליו הוא מקפיד. עם זאת, העסק לא יוכל להציג תעודת כשרות חלופית, כדי לא לגרום להטעיית הצרכנים. עד כה, לעסקים כשרים לא בהשגחת הרבנות מותר היה להציג את עצמם ככשרים רק בעל פה.

הרבנות הראשית לישראל הוציאה הודעה בנושא ובה קבעה כי המדובר במלחמה כנגד הונאת הכשרות, והוסיפה כי: "לאור פסיקת בית המשפט העליון הקובעת כי הרבנות היא המוסמכת להעניק תעודת כשרות, ובעקבות פניות שהגיעו לרבנות על הצגת מצג כשרותי שלא על פי חוק, פעלה יחידת האכיפה של הרבנות הראשית כנגד בתי אוכל אשר הציגו את עצמם ככשרים באמצעות הצגת תעודה מטעם גוף אלטרנטיבי – מבלי שהייתה בידיהם תעודת הכשר של הרבנות המקומית המוסמכת."

ח"כ רחל עזריה (כולנו)
יו"ר השדולה לכשרות בעסקים בתגובה: "ברבנות הראשית חושבים שהם מדינה בתוך מדינת ישראל ועושים דין לעצמם בניגוד לפסיקת בית המשפט העליון. במקום לעסוק בניקוי האורוות שצריך לעשות ברבנות, ולטפל סוף סוף בהונאת הכשרות שלה הם בעצמם אחראים, הם החליטו לפעול בניגוד לפסיקת בג"צ, ולעסוק במרדף חסר תוחלת ותועלת אחרי השגחה פרטית. גם הם יודעים שסוף המונופול קרב והמהלכים האחרונים שלהם רק ממחישים זאת."

ח"כ תמר זנדברג (מרצ): "אין לרבנות מונופול על היהדות.לפני כשבועיים קבע בג״ץ כי כל בית עסק שיבהיר שאינו תחת השגחת הרבנות, ויציין באילו צעדים הוא נוקט לשמירה על כשרות, יוכל להכריז על עצמו ככשר. השבוע שלחה הרבנות את הפקחים שלה להתעמר בבעל עסק שהציג הודעה בהתאם להוראות בג״ץ, ונתנה לו דוח של 2,000 שקלים. הקנס הזה לא חוקי, שלא בסמכות, ומה שבעצם כתוב בו זה שהרבנות בפניקה כי היא מבינה שהמונופול שלה נשבר. יש יותר מדרך אחת להיות יהודי, ותראו את האנשים האלה בתמונה – דתיים וחילונים – שבאו להזדהות עכשיו בפסטה בסטה בירושלים – הם מבינים את זה מצוין."

ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני): "היום ב"פסטה בסטה" ירושלים עם חבר מועצת עיריית ירושלים איתי גוטלר נהנים מארוחת טרום חג טעימה ומבקשים מהרבנות רק משהו אחד- צאו לנו מהצלחת.
מטורף בעיני שמסעדה שמגישה אוכל ״כשר״ מקבלת דוח על הצגת מסגרת ההשגחה שלהם (השם המשעמם שניתן לתעודה שאסור לכתוב בה את המילה ״כשר״, שהיום שמורה רק למונופול הרבנות).
היום לבעל עסק מותר להצהיר מה הוא סוג ההשגחה על העסק, ובתנאי שהיא לא מטעם גוף פרטי.
האמנם?בתחקיר שפרסם שאול אמסטרדמסקי מתגלה הרבנות במערומיה. בזמן שבפסטה בסטה ירושלים קיבלו קנס על תעודה שניתנה מטעם השגחה פרטית – כשרות קהילתית, במאה שערים תוכלו למצוא שלל גופי השגחה פרטיים, אבל פקחים? לא נראים בשטח.
בפסטה בסטה לא עברו על שום חוק, אלא פרסמו לפרטים את נהלי ההשגחה שלהם- המצרכים כשרים, המקום סגור בשבת, לגמרי מסוג הדברים שהרבה ישראלים יכולים להתחבר אליהם בלי בעיה.
אז למה בכלל מרשה לעצמה הרבנות להכנס לנו לאוכל?"