למה המדינה מממנת ארגונים שמכפישים את צה"ל, ואת השירות המשותף?

ועדת השקיפות דנה ביום שלישי, 27 ביוני, בשקיפות בתקצוב ארגונים הקוראים להפרדה מגדרית בצה"ל. ח"כ שרן השכל (הליכוד) וח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני) קראו לבצע חקירה מעמיקה בנושג למוסדות המתוקצבים על ידי המדינה ומעורבים בהובלת הקמפיין נגד שירות נשים בצה"ל.

 
ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני) יו"ר הועדה
חייבת לומר שקצת מופתעת שכל משרדי הממשלה שלחו נשים, אולי הן היחידות שעוסקות בשילוב נשים? רוצה לפתוח בעובדות: השנה היא 2017, ונשים היום יכולות וצריכות להתגייס לצה"ל, לשרת בכל תפקיד שהן יכולות ורוצות. עד לפני כמה שנים ראינו תהליך ארוך ויפהפה של מהפכה וכניסה של יותר נשים לתפקידי לחימה, שילוב נשים בצבא, מאמצים של הצבא לשלב נשים ועם זאת, לצד המהפכה הגדולה, לה היו שותפות נשים רבות היושבות כאן, אנו עדים בשנה האחרונה לגל עכור, מיושן, אנכרוניסטי המנסה לעשות את הבלתי אפשרי, להחזיר אותנו הרחק לתוך ההיסטוריה. רבים מדי מהתקשורת, האקדמיה, דת ומנהיגים פוליטיים מסרבים לקבל את ההתקדמות העצומה של צה"ל, ומנסים, לעיתים באופן אלים, לעצור את מהפך השירות המשותף.
למה המדינה מממנת ארגונים שמכפישים את צה"ל, ואת השירות המשותף? מעבירה מיליונים לארגונים שמשתמשים במשאבים אלו להפצת חומרי תעמולה לשכנוע וגיוס אזרחים לאמצעי תקשורת לפעולה כנגד גורמים בצבא, נשים לוחמות, וכל זה במימון המדינה. ישראל משתמשת בכספי ציבור באמצעות משרד החינוך והחקלאות, כדי להעביר כספים לארגונים הפועלים נגד נשים והצבא.
איך זה ייתכן?
אני מצפה לדעת ממשרדי הממשלה, האם ידעו על קמפיינים אלו? אנו לא מוכנים להמתין עוד חודש אחד עד לשינוי המתבקש. אסור לתת להם שקל כל עוד הם מעבירים מסרים אלו. האם התבצעה פעולה לעצירת הזרמת הכספים? האם גובשה תכנית חירום להיאבק בתופעות מכוערות אלה? האם בחסות החושך ניחשף לעוד ועוד תעמולות שכאלה?

ח"כ שרן השכל (הליכוד):
מבחינת משרד החינוך, אם אנחנו באים ומממנים כציבור, מוסד מסוים, חינוכי, תרבותי או אחר, חשוב שיעמדו בקנה אחד עם הערכים שהמדינה רוצה לקדם. יש פה התערבות ממשלתית במתן הכספים ולכן לגיטימי שננחה לפי תפיסת עולמנו. מבינה ומקבלת שעד היום לא ידעתם מה הישיבה עשתה או לא, קשה לעשות זאת. אך הגיע מקרה של תחקיר שטוען מעשה כזה- אם היא באמת תרמה לקמפיין מסוים המנוגד לערכי המדינה ומשרד החינוך רוצים לקדם-  אני חושבת שיש מקום לבוא, לאחר שהובא לידיעתכם, לחקור את הענין לעומק, במידה שזה נכון, לסיים את ההתקשרות עם המוסד הזה, אלא אם כן יתנצלו ויפסיקו פעילות זו.
ישנה ביקורת ציבורית חריפה- קחו את זה לידיים ותנהלו חקירה מעמיקה!
מוסד פרטי שיעשה מה שרוצה, כל עוד לא עובר על החוק.
 
ליאת שלזינגר, מנכ"לית מכון מולד
לא מפתיע אותי שאלו שצוטטו לא נוכחים כאן. הם הוזמנו. אנחנו ביצענו בדיקה מי עומד מאחורי הקמפיין הזה. בעוד שמטרות הקמפיין ברורות, מי שעומד מאחורי הקמפיין מתאמץ מאוד להסתיר עצמו, כי הבדיקה מגלה שיש גורמים ממנים מהמדינה. הרב טאו, שהישיבה שלו מקבלת מדי שנה מיליוני שקלים, תידרך בעצמו פעילים בצמתים של פרויקט זה. גופים נתמכים ע"י המדינה אמורים לבדוק לאן מתועלים הכספים. כיום אין פיקוח על השימוש של הכספים הללו
אחד הגופים "דרור משימות לאומיות" מגייסת כספים לקמפיין הזה, קיבלה כסף ממשרד החקלאות להפעלת גרעין תורני. במקום לעודד התיישבות הכסף מעודד תקיפה נגד צה"ל ומנהיגיו.
התקציבים של ישיבת הר המור כמעט הוכפלו במשרד החינוך בשנתיים האחרונות.
נציגת הייעוץ המשפטי במשרד החינוך
יש מוסדות שמקבלים תמיכה מהמדינה. אחד הדברים עליהם מופקד משרד החינוך זה תמיכה במוסדות תורניים מגוונים. על קיום ישיבה או מוסד תורני עם לימודים סדירים- המדינה תומכת בך בזה. אם עומדים בקריטריונים ופועלים בתחום הזה, זכאים לתמיכה. זה שיש לאנשים מסוימים בעמותה, שבמקרה זה לא יודעים בכלל שהרב טאו הוא בעל תפקיד עם שכר, עמדה, שאינה מקובלת אולי על המשרד, לא פוסלת את המוסד מלקבל תמיכה. .. מי שעובר על החוק או קורא לעבור על החוק זה דבר אחד. לקרוא לצה"ל לשנות עמדותיו, זו לא עבירה על החוק. יש פה גם חברי כנסת שחושבים שנשים לא צריכות לשרת בכלל! יש מגוון דעות בחברה הישראלית אבל זה לא משנה! ככל שהישיבה לא עוברת על החוק. אנחנו לא יודעים על קמפיין נגד הרמטכ"ל, הישיבה מכחישה שהיא חלק מהקמפיין הזה, במכתב שהגיע לאגף.

ח"כ סתיו שפיר
קמפיין שמלווה בשלטי חוצות  – שמטרתו להכפיש נשים לוחמות ולצאת נגד מפקדי צהל על זה שיש נשים לוחמות, גם בהצגת מחקרים פיקטיביים שטוענים שנשים ממש פוגעות בביטחון ישראל- שיש למדינה יש במימון שלו- זו בושה וחרפה!
המדינה מעבירה תמיכה ושכר לאנשים שעובדים בישיבה הזאת. טאו הוא נשיא הישיבה ומופיע ברשימת מקבלי השכר- המדינה משלמת את משכורתו ותומכת בישיבה- מהתחקיר, שהיה אמור להיות שלכם כשאתם מחלקים תמיכות- לא רק שאנחנו ממשיכים לשלם להם התקציב שלה הוכפל בשנתיים האחרונות, והתשובות שלכם פשוט מיתממות! כאילו אין קשר בין הכסף שנכנס לקשר שיוצא
 
משרד החינוך
לא מקבלים שהכסף קשור, לא יודעים שהכסף של הישיבה יצא ספציפית למימון הקמפיין הזה. לא כל מי שמפגין ומוציא פלאייר, אני אלך לבדוק מי מאחוריו.  לא חושב שצריך לעשות בדיקות וחקירות שאת טוענת שאנחנו צריכים לעשות. אנחנו נבדוק את הישיבה, ובאופן שיטתי בודקים ברמה השנתית ובבדיקת עומק של החשב הכללי אחת ל-3 שנים- ברגע שמתברר שיש העברות מעמותה לעמותה זה נבחן באופן מעמיק. אנחנו לא יודעים על הובלת קמפיין ע"י הישיבה עצמה. אם רואים שהישיבה לוקחת כספים ומשתמשת בהם למטרות אלו- גם זה אסור, מותר למוסד נתמך לגייס כספים ולעשות את שנראה לו לנכון. ככל שנראה שנעשה מעשה שלא כדין הוא יטופל.
 
משרד האוצר
פעילות נתמכת אנחנו כמובן בודקים שהכספים אכן הולכים לפעילות הנתמכת. בודקים עמידה בנוהל התמיכות. בדיקות נערכות אחת לשלוש שנים, של החשב הכללי. המשרד התומך עורך גם בדיקות שוטפות.
 
דובר צה"ל
העובדות בשטח מדברות בעד עצמן- נשים הן חלק משמעותי, יותר ויותר מצטרפות ליחידות לוחמות ומשמעותיות. לא מרגישים צורך לצאת בקמפיינים נגד- החיים והבנות הללו חזקות יותר מכל השאר.
 
ח"כ שפיר ביקשה ממשרד החינוך ומשרד האוצר לקיים בתוך שבועיים בדיקה בנושא פעולת ישיבת הר המור והרב טאו העומד בראשה. מדוע תקציב הישיבה הוכפל? והאם ומתי המוסד  נבדק לאחרונה?