ליברמן בריאיון לעיתון 'מקור ראשון': "אני לא כופה את עצמי עליהם, אבל אני מתנגד בתוקף לכפייה דתית".

במהלך סוף השבוע, שישי 12.6.2020 התראיין יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן לעיתון 'מקור ראשון'. במהלך הריאיון, התייחס ח"כ אביגדור ליברמן אל יחסי ראש הממשלה בנימין נתניהו והמפלגות החרדיות, מערכת הבחירות האחרונה ויחסיו עם החברה החרדית והציונות הדתית.

בראיון התייחס ליברמן למפלגת ימינה ואמר:

"הציונות הדתית עוברת בעניין הזה תהליך שלהערכתי הפוך בדיוק מהאינטרס שלהם. הם בנו הכול על נתניהו והחרדים. כמה פעמים הם חתמו על המכתב בנוסח קוריאה הצפונית על נאמנות לנתניהו? ומה קרה בסוף, הוא השתמש בהם וזרק. אנחנו הפרטנר הטבעי שלהם. אנחנו תמכנו ברב סתיו ומתנגדים לחרדים במועצות הדתיות, ונעשה הכול כדי לשנות את חוק הרבנות הראשית שאמורה לשרת את כל האוכלוסייה. החרדים הרי לא מאמינים ברבנות הראשית, אז הייתי מצפה דווקא מהציונות הדתית לעשות חבירה אתנו".

על יחסי ראש הממשלה בנימין נתניהו עם המפלגות החרדיות אמר:

"נתניהו מכר את כל הערכים ותפיסת העולם הציונית לחרדים. בוויכוחים שניהלנו עם החרדים הצגנו עמדה הגיונית, לא דרשנו שום דבר שהוא מעל הרי הבשן. דיברנו על גיור על ידי רבני העיר, למה הם כל־כך התאבדו על זה? כי זה רבני צהר. נתניהו מיד קנה את העמדה החרדית. ביקשנו לאמץ את דו"ח משה ניסים, שקשה להגיד עליו שהוא שונא חרדים או לא מבין בדת, ועוד פעם ליצמן שם וטו, ונתניהו שהזמין את הדו"ח – הקפיא אותו. גם בנושא גיוס בני הישיבות, החוק עבר בקריאה ראשונה ונתניהו שיבח אותו שזה חוק ממלכתי ומאוזן, ועוד פעם ליצמן שם וטו ונתניהו הקפיא. דרעי וגפני אמרו לי שהם יכולים לחיות עם זה. פתאום בגלל מאבקים פנימיים ותחרות שליצמן רצה להוכיח שהוא יותר קדוש מהאפיפיור, הוא הצליח להפוך את הקערה על פיה. אני הרי ישבתי איתם שנים והקמתי איתם ממשלות. אבל נתניהו נתן להם כל־כך הרבה שהם שיכורי כוח. כל ההתנהלות שלהם כוחנית ובוטה. כשזה מגיע לאינטרסים שלהם – שום פשרות. אני לא מוכן לחיות עם ההתנהלות הברוטלית הזאת. הייתה פה מכירת חיסול לחרדים, גם של הציונות הדתית וגם של הציבור החילוני והמסורתי. אז אנחנו לפחות שלמים עם עצמנו, וכשאני מסתכל על עצמי במראה ומרוצה – דיינו".

באשר על החברה החרדית אמר:

"מבחינתי, ש"ס ויהדות התורה הם בכלל לא יהודים, הם הכת הכי קרובה ליהדות. אין להם שום קשר לערכים היהודים האמיתיים. במהלך מערכת הבחירות היה קשה לנהל ויכוח ענייני כי הם מיד מתחילים לצרוח 'אנטישמים', 'שונאי דת'. הם לא קשורים ליהדות והם נגד הערכים של הציונות. מי אמר שאסור להיות לוחם? גדולי ישראל היו לוחמים והיו יהודים לא פחות טובים מליצמן וגפני. אותו דבר לגבי עבודה, מה כתוב בפרקי אבות? כל תורה שאין עימה מלאכה סופה בטלה וגוררת עוון. ומה כתב הרמב"ם? כל העוסק בתורה ולא עושה מלאכה ומתפרנס מהצדקה – זה חילול השם. אז למה אסור לעבוד? לא ראיתי את זה לא בתלמוד הבבלי, לא בתלמוד ירושלמי ולא בשולחן ערוך. יש פה חבורת עסקנים שדואגת להשאיר ציבור שלם עני ונזקק, כי ככה הם שולטים בו ויכולים להכתיב לו גם עמדה פוליטית. הציבור הזה הוא גם הכי גזען, בחורה ספרדייה יכולה להתקבל במוסדות הלימוד של הליטאים? זה הרי זועק לשמיים כבר שנים. הבת של הרב תתחתן עם מישהו שחזר בתשובה? הם מנהלים פנקסי מיוחסים. אני לא כופה את עצמי עליהם, אבל אני מתנגד בתוקף לכפייה דתית. תחיו איך שאתם רוצים, אבל למה אתם מבלבלים לי את המוח? הרי מה הייתה ההצעה שלנו, שאת כל נושא פתיחת החנויות בשבת נעביר לשלטון המקומי, וכל עיר תקבע בהתאם לצביון של הציבור המתגורר בה. הדבר השלישי, מי אמר שאסור ללמוד לימודי ליבה? אנחנו המדינה היחידה בעולם, לא קוריאה הצפונית ולא קובה, שמממנת מערכת חינוך שמונעת מילדים ללמוד מחשבים, אנגלית ומתמטיקה. מי שראה איך שטיפלו בפיקוד העורף בתקופת הקורונה גם בחרדים וגם בערבים, מבין שאפשר לגייס אותם ולהקים חטיבות נפרדות לחרדים ולערבים שיעשו עבודה קהילתית במצבי חירום".

על הגדרתו של ישראל  כמדינה יהודית אמר:

"בן אחד שלי כבר התחתן, כמו שהוא בחר, ברבנות, כמו שצריך. היו אצלו ארבעה רבנים בחופה. וגם הבן הזה אותו דבר. אנחנו בדת של חיה ותן לחיות, ואני הראשון שיתנגד לפתיחת חנויות בשבת בבני־ברק. אני לא מבין למה הם מתנגדים לפתיחת חנויות באשדוד או בכל מקום אחר. שום דבר לא הולך לאיבוד. אנחנו צריכים להנהיג יותר לימודים של היסטוריה יהודית ומסורת ישראל, אבל לעשות את זה מתוך גישה פתוחה. הוויכוח הזה לא חדש. אנחנו בעד בית הלל, אנחנו מחפשים יהדות שמתאימה לרוח הזמן. יותר ידידותית ומקרבת. לא יהדות קנאית וקשוחה. מדינה יהודית מבחינתי זה מסורת ישראל, ערכים יהודיים. קידוש ופרשת השבוע, אבל גם משחק טניס בשבת. ולכבד את יום השואה ויום הזיכרון ודגל ישראל ומגילת העצמאות וההמנון. וללמוד היסטוריה של הציונות, לא רק יהדות. אצלנו בקושי יודעים מי זה הרצל, מי מדבר על פינסקר ואחד העם. מדינה יהודית זה גם מעצמת מדע, ולא לימודים ללא לימודי ליבה. הציונות הדתית עוברת בעניין הזה תהליך שלהערכתי הפוך בדיוק מהאינטרס שלהם. הם בנו הכול על נתניהו והחרדים. כמה פעמים הם חתמו על המכתב בנוסח קוריאה הצפונית על נאמנות לנתניהו? ומה קרה בסוף, הוא השתמש בהם וזרק. מה קרה עם החרדים? הרי מי שבגד בהם הם החרדים שהם כל־כך גיבו. אם ש"ס ויהדות התורה היו אומרים לנתניהו 'אנחנו בלי ימינה לא נכנסים', הם לא היו משאירים לו ברירה. הם פשוט הפקירו את ימינה. שמעתי לאחרונה כמה בכירים בימינה, והם כנראה החליטו להתנצר".

על מערכת הבחירות האחרונה של ישראל ביתנו אמר:

"אנחנו כל הזמן מסבירים: אנחנו מאוד בעד מסורת ישראל וערכים יהודיים. אנחנו משפחה מעורבת, יש אצלנו דתיים ויש הכול. אבל יכול להיות שגם טעינו כשענינו לגידופים של החרדים ולא המשכנו בוויכוח ענייני. בסוף, במבחן התוצאה היו טעויות טקטיות. אני מסכים שהכישלון שלנו היה שבלהט הבחירות לא הצלחנו להעביר את זה לפסים של ויכוח ענייני. אבל ברמה האסטרטגית, מבחינת הכיוונים, אני שלם. אני לא חושב שהיהדות של הרב קוק היא היהדות של הרבי מגור, והיום חלק גדול מאותם חרד"לים קרובים לרבי מגור ולא לרב קוק. אני לא חושב שיש היום נציגים אמיתיים של הציונות הדתית בימינה. סמוטריץ' מייצג את נוער הגבעות ועוד כמה משיחיים, מה הוא קשור לציונות הדתית? אני מקווה שהציונות הדתית תוכל להציע הנהגה אלטרנטיבית. זו פשוט השתלטות של החרד"לים על הציונות הדתית, לא רק בנושאים המדיניים אלא גם בנושא הדתי. הם ממש מאמצים את כל ההלכות ודפוסי ההתנהלות של החרדים. כאילו מתחרים בהם".

לקריאת הריאיון המלא יש ללחוץ כאן