לבקשת הרבנות, מכון צומת התאימו את סניף מקדונלס בנתב"ג כדי שיהיה כשר. ח"כ שטרן: "ייצור מציאות הטובה לצדדים כולם".

במהלך סוף השבוע, חמישי 28.11.2019 פורסם כי לראשונה לבקשת נציגי הרבנות הראשית, אישרו השבוע רבני ומהנדסי מכון צומת את התאמת מכשירי החשמל והחימום בסניף מקדולנדס בנמל התעופה בן גוריון לשבת.

כזכור, לפני מספר חודשים זכתה חברת מקדונלדס במכרז להפעלת מסעדה בשדה התעופה והרבנות הראשית לישראל נדרשה להעניק למזון הנמכר הכשר. בעקבות כך, פנו נציגיה של הרבנות למכון צומת בכדי לערוך סיור הלכתי-טכני במטבחי מקדונלד'ס לבדיקת היתכנות שימוש במכשירי מטבח לצורך חימום אוכל מוכן בשבת ללא חילולה.

ח"כ אלעזר שטרן (כחול לבן):

"פעם בכמה שנים גם אני שמח על ההזדמנות לברך את הרבנות הראשית. עם כניסתי לפוליטיקה הגשתי הצעת חוק הבאה לאפשר גם לבתי אוכל הפתוחים בשבת לקבל תעודת כשרות. ידעתי שיש לכך מספר תקדימים במסעדות ובבתי מלון. נפגשתי עם רבנים, עם בעלי מסעדות, הוצגו תנאים מצד הרבנים והושגו הסכמות מצד בעלי בתי האוכל. השר אורי אורבך ז״ל ראה בהצעתי חשיבות רבה ויזם פגישה משותפת של שנינו עם הרב הראשי לישראל, הרב לאו. להפתעתי, הסכים הרב הראשי לקיים פיילוט ב-20 מסעדות שממילא כבר פתוחות בשבת אך מוכנות להפוך לכשרות באם תוסר ההתנייה שבין קבלת תעודת כשרות לסגירת בית העסק בשבת. הבנו כולנו את המובן מאליו- ישנם רבים במדינת ישראל השומרים כשרות אך חיים את השבת אחרת ממני- מטיילים, נוסעים, נופשים, אלה היו שמחים גם בשבת למצוא מסעדות המגישות אוכל כשר, דבר שנבצר מהם במצב הנוכחי. שלא להפתעתי, או לצערי, הפיילוט לא יצא לדרך בעיקר מסיבות של תחושת כוח של גורמים ברבנות שנהנו כמובן גם מנפילתה של הממשלה זמן לא רב לאחר אותה פגישה. אני מברך על כך שברבנות הראשית הבינו שלא לעולם חוסן ושיש ללכת לקראת הציבור כשאפשר. מכון ״צומת״ נרתם אף הוא לעניין וראוי לכל ברכה. אין ספק שהאישור שניתן למקדונלד׳ס בנתב״ג להיות פתוח בשבת ייצור מציאות הטובה לצדדים כולם: אלה שרצו לעצור שם בהיותם שומרי כשרות אבל טסים בשבת- יוכלו לעצור שם ולאכול מקדונלד׳ס כשר ומקדונלד׳ס ורשות שדות התעופה יהנו מהפן הכלכלי שבעניין. עם ישראל כולו יהנה מכך שאולי סוף סוף גם הרבנות תהיה קשובה לרחשי ליבו של הציבור ונזכה ליהדות מקרבת יותר".