כנס הפתיחה של השדולה לשוויון אזרחי ופלורליזם בכנסת בראשות ח"כ ניצן הרוביץ, ח"כ יעל גרמן וח"כ מיכל רוזין בסימן "המאבק לנישואים אזרחיים בישראל"

באירוע הפתיחה של השדולה, נכחו חברי-כנסת רבים. נראה כי ישנה הסכמה רחבה בינהם כי יש צורך לטפל בסוגיית המעמד האישי והרישום לנישואים של האזרחים והאזרחיות במדינת ישראל.
סוגיית הנישואים קשורה באופי ישיר לסוגיות של גיור, עולים חדשים, מעמד האישה, פלורליזם יהודי, חופש דת ועוד. הסוגיות הללו ואחרות, עולות במהלך הדיון.
חברי וחברות הכנסת משתפים אותנו בגישתם, חלקם אף מספרים את סיפורים האישי. בנוסף, הגיעו מספר זוגות אשר שיתפו את הנוכחים בסיפורם האישי המורכב והשתתפו גם ראשי ארגונים שונים המתעסקים בתחום.
[הפרוטוקול אינו פרוטוקול רשמי, ומדובר רק בעיקרי הדברים]

חברות וחברי-כנסת רבים השתתפו באירוע הפתוחה של השדולה:

רות קלדרון, רינה פרנקל, בועז טופורובסקי, יואל רוזבוזוב, ניצן הורוביץ, יעל גרמן, דב חנין, נחמן שי, אילן גילאון, שי פירון, מיקי רוזנטל, אבישי ברוורמן, זהבה גלאון, תמר זנדברג, עיסאוי פריג', רונן הופמן, מיכל רוזין, סתיו שפיר, מרב מיכאלי, איתן כבל, מיקי לוי, דב ליפמן, עדי קול, קארין אלהרר, מאיר שטרית.

הכנס הראשון של השדולה לשוויון אזרחי ופלורליזם  – בנושא המאבק למען נישואים אזרחיים בישראל

ח"כ ניצן הורוביץ: הנושא זוכה לתמיכה גדולה מאד בציבור – זהו אחד הנושאים בעל התמיכה הציבורית הגורפת ביותר. ובכל זאת חומה.
נתונים: חמישית מהנרשמים הישראלים התחתנו בחו"ל – כעשרת אלפים בשנה. המצב של הזוגות הללו לא ברור ויש בעיות אחכ בגירושים. 40% מתוכם הם עולים, אבל השאר לא. אלוף בן כותב הבוקר – מדובר במנגנון כפייה המאפשר נישואים רק בן גבר לאישה ורק בני אותה דת. כל האחרים נאלצים לצאת לחו"ל. בלתי נתפס אפילו בדיקטטורות. זה דומה לחוקים בסעודיה ואיראן.

ח"כ יעל גרמן: משום מה זה נכנס תחת דת ומדינה. אבל זו זכות יסוד. ואין לזה קשר לדת. ברית הזוגיות זה חופש בחירה לכל אחד להתאחד עם בן או בת זוגו – אם המונח יפתור את הבעיה – אז  זה לא משנה. מבחינתי השם לא משנה, אלא התוכן, המהות. ברית הזוגיות או נישואים אזרחיים מה שיהיה.

ח"כ מיכל רוזין: לא מפתיע שאנחנו כאן, ואולי עכשיו נוכל לגבש רוב(!) זה זכויות אדם וזכויות אישה. זה כן חשוב איך קוראים לזה. אם יש נישואים וברית זוגיות יהיו שתי רמות בפני החוק. אסור שתהיה הייררכיה בין זוגות. אנחנו רוצים שאנשים ירצו להקים משפחה. הליך אזרחי לחלוטין שיהיה נפרד מהטקס שכל אחד יבחר. זה קשור לנושא העגונות שדובר בו. מי שנפגעות מנושא הגירושין ברבנות הן נשים. שמענו על זה מארגונים דתיים, דווקא.

דימה (אורח – מספר את סיפורו האישי): היה צריך להוכיח יהדות. עלה בגיל 5 עשה כאן ברית מילה, צבא, תואר שני. כשרצה להתחתן הגיע לרבנות, ומההתחלה יש טגמינולגיה של משפט – יש חוקר יהדות, משפט, פסק דין, שופטים, נאשם. אמא שלו נשאלה שאלות אישיות על חגי ישראל ברוסיה.. אלבומים, נשאל אם הוא נימול. (וזה כמו לבקש לתאר את איבר המין שלו) הסיפור נגמר די מהר בתוך שעתיים, אבל עצם זה שזה קורה זה לא בסדר. אנשים לא צריכים לעבור את זה.

ח"כ יואל רזבוזוב: הוא עצמו התחתן בחו"ל. התחיל את התהליך בארץ – עבר תהליך בירור, העליבו את סבתא שלו ואת משפחתו, קיפל הכל ונסע להתחתן בחו"ל. מספר על פישמן שהוא 3/4 יהודי מהצד הלא-טוב, דהיינו סבתו אינה יהודיה. ברוסיה הוא ספג אנטישמיות ובארץ הוא לא יכול להתחתן – הוא לא מספיק יהודי.

ענת הופמן (המרכז הרפורמי לדת ומדינה): לא תזכיר את כל מי שלא מתחתן ברבנות ולא מתחתן בכלל. הבן שלה התחתן בקפריסין למרות שהם שירתו בצבא והם ציונים. יש פה חלון הזגמנויות שאסור לפספס. תעבירו את זה הפעם!

ח"כ זהבה גלאון: מדובר על חוק אנכרוניסטי, שוביניסטי, גזעני ומבוסס על הלכות מלפני 3000 שנה. צריך לאפשר נישואים מכל הסוגים -קונסרבטיבים, רפורמים, אזרחיים. המו"מ הקואליציוני לא מעודד בשלב זה נישואים אזרחיים – לא מדברים על זה. האם כשדוחקים את החרדים מדובר על נישואים אזרחיים? הרי זה מביא למאבק על רבנים ראשיים ומשרות

קריאות: זה לא רלוונטי

ח"כ זהבה גלאון: זה כן רלוונטי, יש כאן מאבק בין כיפה שחורה וסרוגה על השליטה ברבנות ולא על נישואים אזרחיים.

הרב אורי רגב ( מנכ"ל חדו"ש): האם מדינת ישראל יכולה להרשות לעצמה לשלול זכות אדם בסיסית? זו שאלה של זכויות אדם ואזרח. העם, רוב מכריע בציבור, רוצה חופש בחירה בנישואים. זה גם יוצר פער בין ישראל ויהדות ארה"ב. זה אומר ש2/3 מיהדות ארהב לא יוכלו להינשא בארץ!

ח"כ אבישי ברוורמן: המבחן שלכם, כל הישעתידים זה להעביר את זה בממשלה מיד כשתיכנסו. למרות שזה לא בהסכמים הקואליציונים. צריכה להיות הדדיות בין גבר ואישה.

מאשה פרידמן ואהד כהן – מספרים את סיפורם האישי: אהד – איש מילואים, קבע, לוחם, עושה היום סטאז' רו"ח, הקים משהו עמותה שעוסקת בחינוך לזכר חבר שנהרג, עובד עם חבר'ה לפני גיוס. הבעיה – הוא כהן. מאשה נולדה לאמא לא-יהודיה ואב יהודי. למדה בשער הנגב, מכינה קדם-צבאית בנחשון, משקית ת"ש, עברה גיור בנתיב, בטודנטית  בטכניון להנדסת ביוטכנולוגיה ומזון. החליטו להתחתן, אבל זה לא אפשרי במדינת ישראל.

ח"כ אבישי ברוורמן: השופט העליון חיים כהן התחתן עם גרושה בארה"ב כי לא יכול היה לעשות זאת כאן.

אהד כהן: ברבנות הציעו להם לפסול כהונה, או לבדוק אם אמא שלו שכבה עם גבר אחר לפני החתונה. הם פגשו הרבה ארגונים ועמותות וכל אחד הציע להם לוותר על משהו מהזהות שלהם. הוא נרגש בגלל העיוות והאבסורד.

ח"כ דב חנין: ברכות. מעשית ופוליטית זו תקופה שאפשר לקדם בה, ואחכ דברים יתקבעו. עכשיו כשהכל פתוח צריך לקדם את הדברים האלה. המבחן של כולנו יהיה להעביר את השינוי הזה. החיבור הזה הרסני למדינה וגם לדת. – לכן גם למאמינים יש אינטרס לאפשר ערוץ אחר למי שרוצה.

אודי וגיא לדרבורג והילדה שלהם תום מספרים את סיפורם האישי: איש עסקים רופא ותינוקת. התחתנו לפני 3 שנים. החליטו להתחתן למרות שזה 'מוסד ארכאי'. כדי להרגיע הורים ולהראות שהם כן מתחתנים. הם טרחו לגייר את תום, שגוירה בטקס קונסרבטיבי ולא תוכל להתחתן במדינת ישראל. הם כבר מצאו פתרון לעצמם כזוג חד-מיני, אבל דואגים לעתיד של הילדה שלהם.

ישראל חופשית מיקי גיצין: שוויון בנטל וממשלה אזרחית זה מצוין, אבל אסור לוותר על הזכויות הבסיסיות. אתמול פורסמה בידיעות הצעה של נישואים אלטרנטיביים – הצעה חשובה. וכל רעיון אלטרנטיבי הוא חשוב. אבל חייבים לכלול חד-מיניים וכהן וגרושה וכו'. נמצאים בימי בחירות לרב הראשי. הרבה אנשים מתרגשים מהרב סתיו. הוא לא מוכן להשלים עם שליטת האורתודוכסיה המחייכת. מדובר בהחלפה של מונופול אחד במונופול אחר.

ח"כ מיקי לוי: הוא וחבריו לסיעה באמת חושבים שיש בעיה שדורשת פתרון. יש כאן קונצנזוס, כולנו כאן כי יש קונצנזוס – ואנו מראים זאת בעצם הנוכחות. גם מרצ היו בעבר בממשלה והוא לא ראה שינוי בתחום הזה. זהבה [גלאון] למה לקלקל? אנחנו כאן כי אנחנו מאמינים שיש בעיה.

ח"כ סתיו שפיר: בזמן שהזוגות מספרים את סיפוריהם האישיים, כולם מסביב מהנהנים, ההינהונים זה דבר נפלא. היא מכירה את חילוקי הדעות, מסכימה עם שני הצדדים. צריך לשנות את המערכת ולהביא לנישואים אזרחיים. ברית הזוגיות זה פתרון ביניים. היא מגישה השבוע את הצעת חוק ברית זוגיות לנישואים חד-מיניים.

ח"כ מאיר שטרית: למה לא נותנים לכהן וגיורת? הרי אשה זונה וחללה לא יקחו? ומה עם רות ודוד היא הרי הייתה גיורת. היה שר השיכון – ואישר משכנתא לזוגות חד-מיניים ובכך פתח דלת. הגיש חוק נישואים אזרחיים פעמיים, וכל אנשי ליברמן הצביעו נגד. הגיש את החוק גם כשהיה שר משפטים. מצא דרך איך זה שלא נוגדת את ההלכה.

ח"כ אילן גילאון: מברך את כל הקונצנזוס – מתקן את מיקי לוי שתכלס הם היו בממשלה ופרשו בדיוק בגלל הנושאים האלה. המדינה היחידה בעולם שמפלה יהודים. כל אדם עומד בן-חורין מול מורשתו. ועושה מה בראש שלו. אין לכם שס ואגודה [פונה לחברי וחברות-הכנסת מ"יש עתיד"], יש לכם רק את "אחינו" [מתכוון לנפתלי בנט], אבל ברית הזוגיות זה גטו, זה עושה איפה ואיפה בין הזוגות.

ח"כ תמר זנדברג: התחתנה בקפריסין אך נאלצה להתגרש פה. מדינה צריכה להסדיר את חיינו ולא שניסע לחו"ל לשם כך.

ח"כ מרב מיכאלי: הרישום לא יכול להיות תלוי בגוף דתי. אי אפשר להשאיר את הנישואים בידיים של הדתיים ולתת לחילוניים ברית-הזוגיות. כי זה משאיר את מי שרוצה להתחתן בידי מישהו אחר. יש איזה חוסר הפנמה ששינוי החוק  הוא בידיים שלנו, של המחוקק, שלנו. יושב פה הרב שי פירון, ואומר הכנסת לא תפתור לכם את הבעיות עם הרבנים – אבל זה התפקיד. ברית הזוגיות שוכחת את כל אלה שנמצאות בפלונטר הזה של הרישום הדתי.

אמילי לוי-שוחט (יו"ר התנועה המסורתית): מתחברת לדברים של ח"כ מרב מיכאלי. בשנתיים האחרונות קורה משהו בחברה הישראלית – יש התעוררות – אנחנו יכולים לקחת אחריות על עצמנו ולפנות לנבחרים שלנו בנוגע לצרכים של הציבור הישראלי. וההפתעה – חברי הכנסת מקשיבים. קחו את האחריות הציבורית שיש לכם, ותקשיבו טוב – אחוז הישראלים שמעוניינים בשינוי בכל הנושא של דת ומדינה הוא גדול. אני פונה אליכם – תמשיכו להעזר בנו, זו ההזדמנות, כל החלטה שתתקבל היום יש לה השלכות לעוד 5 עשר שנים. תהיו אמיצים, כן זה מורכב, אבל תהיו אמיצים.

גדי נציג הקהילה הגאה: לא לשכוח את הקהילה הלהט"בית – חוק שלא יחשיב אותנו זה קבר מבחינה משפטית. אנחנו נתנגד לכל חוק שלא מכליל אותנו.

שינוי גודל גופנים