כינוס שדולת עם, דת ומדינה בראשות חברי הכנסת עליזה לביא ואלעזר שטרן בנושא יחסי ישראל והתפוצות בסימן משבר היחסים ואחראיותה של ישראל לתיקון

ביום שלישי ה-27.12.2016 ערכו חברי הכנסת עליזה לביא ואלעזר שטרן (יש עתיד) כינוס מיוחד של שדולת עם, דת ומדינה בראשות חברי הכנסת עליזה לביא ואלעזר שטרן בנושא יחסי ישראל והתפוצות בסימן משבר היחסים ואחראיותה של ישראל לתיקון. בשדולה נכחו אישים רבים מיהדות ארצות הברית, וכן אישים פוליטים רבים מקבוצות מגוונות הקשורות ביחסי ישראל והתפוצות בהם יו"ר הסוכנות, נתן שרנסקי, וחבר הכנסת לשעבר, הרב חיים אמסלם,

להלן לקט התבטאויות ח"כים במפגש:

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד):
"בישראל מסמנים מי כן ומי לא. מחליטים למי יש מקום בכותל ולמי לא, הגיור של מי  ראוי ומי לא, מי רצוי במקוואות ומי לא.  ולכן חשים בתפוצות שמדינת ישראל לא סופרת אותם. זה מחיר הקרע ביחסים, וזה המחיר של הבגידה של ראש הממשלה ביהודי התפוצות. אני אישה דתיה ומחויבת להלכה,   אך לא מוכנה לקבל שעושים מסחרה מהדת היהודית. שהופכים את ההלכה לקרדום פוליטי. דרך ההקצנה וההחמרה חוטאת ליהדות ומרחיקה מאיתנו את יהודי העולם… ההבנה היא שרק ביחד תנועות שטח, אנשי רבנות והלכה, אנשי אקדמיה, ביחד נצליח".

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד):
"לאחרונה הצדדים הפסיקו לנסות להשיג את הפשרה (ה.ע בנושא מתווה הכותל) ולכן נמאס לי לשמוע על פגישות עם רה"מ בנושא הזה.. הפגישות עם רה"מ לא מקדמות דבר, הן רק גורמות לתיוג הבעיה כאילו זה רק של התפוצות ולייבוא הבעיות לתוכנו.. ישנו ניתוק בין הגורמים הדתיים הארציים לגורמים בתפוצות. לצערי הרב הפשרה הזו שהחליטה עליה ממשלת ישראל לא  מיושמת. שיהיה ברור, לא רק בזרמים מדובר. כיום ישנה הצעת חוק של ש"ס שמאיימת להרחיק מהכותל גם את הציבור החילוני. הציבור רואה שבשם היהדות כך נראים הגיורים, והנישואים, והבריתות, והכותל, ואומר שמהיהדות הזו הוא לא רוצה".

ח"כ תמר זנדברג (מרצ):
"אני רוצה לחשוב ממה מורכבות החומות האלה שיש, איך אנחנו פותחים לא רק את דלתנו, אלא גם את ליבנו, וכאן יושבים סביב השולחן ובאמת כל הזרמים וכל הצורות של מה זה להיות יהודי. מדינת ישראל היא המדינה שלצערי שמה את היהדות בהגדרות הכי צרות. לצערי, הקולות שנשמעים כאן במדינת ישראל הם אז שייפגעו הרפורמים. אנחנו רואים גם שיתוף פעולה בין כלל הזרמים בכל העולם, חוץ מבמדינת ישראל. מדינת ישראל באמת צריכה להיות אור לגויים, לתת להם תחושה שכאן זה הבית.

 
לצפייה בדבריו של הרב אליוט קוסגרוב:
https://www.youtube.com/watch?v=gR1SoANxBmo&t=254s