כאילו שהאפלייה בחיים היא לא נוראית מספיק- בואו נמשיך גם במוות

ועדת החוקה של הכנסת דנה בתאריך 6 בפברואר 2017 באפלייה כלפי להט"בים בבתי עלמין, בעקבות תחקיר חדשות ערוץ 2. 
מצד אחד שמחנו לשמוע שהמשרד לשירותי דת וחברות קדישא חושבים שראוי לקבור כל יהודי ולא לעסוק בזהות המינית של הנפטר/ת. שמחנו לשמוע כי התקנות יחודדו והמקרים הכואבים שדווחו בכתבה- ייבדקו.
מאידך, הנושאים שעלו במהלך הדיון הראו שוב את אפס קצהו של נושא הקבורה, על מגוון סוגיות הכרוכות בו.

ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד):
לפני כשבועיים התפרסם תחקיר מזעזע של חדשות ערוץ 2 שהעלתה תופעה מאד מדאיגה באפליה בקבורה של להט"בים. לא התקבלה בקשתם לקבורה כאחד האדם. כאילו שהאפלייה בחיים היא לא נוראית מספיק- בואו נמשיך גם במוות.
זוהי הפרה של חוקי מדינה וזכויות אדם ואזרח בסיסיות. ראינו את המקרים בנתיבות, בעתלית, לא מאפשרים קבר זוגי. על חברה קדישא להפסיק את האפלייה לאלתר, אנחנו לא רוצים להפנות כל אזרח להגשת תביעות וללכת בדרך כוחנית.

ח"כ יעל גרמן (יש עתיד):
הקהילה הגאה היא המופלית ביותר במדינת ישראל שאין לה שוויון לא דה פקטו ולא דה יורה. חברה קדישא עושה פה כבשלה. חברה קדישא לא יכולה לעשות לעצמה חוק בפני עצמה.
 
ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני):
הבעיה לא מה התשובה של עובדי המדינה, הבעיה היא מי שפועלים מחוץ לכללים. אתם לא מגנים תופעות שקיימות, לא מספיק לבוא ולהגיד שזה לא על דעתכם, הבעיה היא איך מונעים את זה? בסוף כל עובד הוא מלך, ובשביל האזרח שנתקל- זו המדינה באותו רגע. 

תגובת פורום מנהלי חברות קדישא:
אנו עמותה שמאגדת את החברות קדישא, שאחראים ל 60% עד 70% מהקבורה בארץ. הופתעו מהתחקיר, אנחנו קוברים כל יהודי ללא קשר להעדפתו המינית. גם בקבר זוגי. אין לנו שום עניין בהעדפה המינית. לא נתקלנו בבקשה להיקבר כזוג. הרב רוז'ה רב חברות הקדישא- "ההלכה מחייבת לקבור כל אדם ואין הבדל, תהא זהותו המינית אשר תהא". נראה שהמקרים היו במקום שהמועצה הדתית נהגה, לצערנו, באפליה.
 
אפרים עמר, נציג המשרד לשירותי דת:
ההלכה מחייבת לקבור כל אדם ללא אפליה, אנחנו נבדוק את המקרים אחד אחד. יש לנו מוקד פניות ואנחנו מטפלים בכל בעיה. אנחנו נגלה אפס סובלנות כלפי הנושא.
הנושא ייבדק פרטנית על ידי אגף הקבורה של המשרד לשירותי דת. נעשה הכל שמקרים כאלה לא יישנו. אנחנו נבדוק עד חודש ימים.
אין דבר כזה "חלקת שומרי שבת"
 
עמרי, חדשות ערוץ 2:
לא מדובר במקרה בודד, אתם תופסים אנשים בשעתם הקשה ביותר, זו התנהלות כואבת. אנשים נאלצים להסתיר את העדפתם המינית גם במותם, יש גם אנשים עם כיפה שחורה שהם חד מיניים. האינטרס צריך להיות חוצה מפלגות. היתה רק חברה קדישא אחת בראשון לציון שהרב אמר לי תשמע אין בעיה, יהודי הוא יהודי ואנחנו קוברים את כולם בכל הכבוד וכל ההערכה.
אפילו אמירת קדיש, אם גבר רוצו להגיד קדיש על בן זוגו. אני לא רוצה לספר לכם מה היו התגובות "אנחנו לא נותנים יד לטומאה הזאת". רוצה להגיד קדיש- שיגיד שהוא היה בן דוד, שימלמל בצד. בקצה יש אנשים שרוצים לקבל זכות להיקבר בכבוד.
 
איזי דנקמן משרד מבקר המדינה:
קיימים כ560 גופי קבורה, מתוכם כ 110 חברות קדישא. משרד הדתות הוא הרגולטור, והרבנות הראשית אמורה לכוון הלכתית. אבל קיימת בעיה של ממשק בין הרגולטור לבין הגופים המקומיים. הדברים לא מוסדרים בחקיקה.
 
ח"כ קארין אלהרר:
אני פונה למשרד הדתות, אני שומעת את הרוח החיובית מכיוונכם.
אני מבקשת בתוך חודש ימים-
1. לבדוק את עניין חלקות לשומרי שהבת ומה הקריטריונים לקבורה בהן?
2. לקבל הסבר לגבי כל המקרים שעלו בכתבה.
3. לקבל הסבר גם לגבי מקרים שלא נכללו בכתבה והכתב יעביר לידי המשרד לשירותי דת.
4. לקבל נייר חדש של נהלים שהמשרד יכין ויפיץ.
5. לשמוע על תכנית הפרסום של מוקד *120 לפניות הציבור למשרד לשירותי דת. וכיתב המשרד יביא לידיעת הציבור את קיומו של המוקד החדש. 
אני מעודדת את המשרד לשירותי דת לקבל את הצעת אגודת הלהט"ב ולהפגש עם נציגי הקהילה. זו הצעה טובה. אני מפצירה בכם לשבת עם הארגונים כדי לתת את השירות הטוב ביותר, להיערך ולפתור את האתגרים שנובעים במקרים רבים מחוסר היכרות.