ישיבת הממשלה התכנסה לדון בחיזוק הקשר עם יהדות התפוצות. שר התפוצות ח"כ נפתלי בנט:"יחסי ישראל והתפוצות נמצאים במשבר,נוהגים לספר לנו שזה בגלל הכותל-זה לא נכון. ישנה בעיית התבוללות חמורה

היום, ראשון 09.12.2018 ישיבת הממשלה השבועית התכנסה לדון בנושא חיזוק הקשר עם יהדות התפוצות וסקירה אודות פעילות משרד התפוצות על ידי שר התפוצות ח"כ נפתלי בנט (הבית היהודי).

במהלך הישיבה, הציג שר התפוצות ח"כ נפתלי בנט שורת פעולות ופרויקטים אותם מקדם משרד התפוצות לחיזוק הקשר עם הקהילות היהודיות בעולם, בהם: הרחבת פעילות ״תגלית״, פרויקט ״מוזאיק יונייטד״ לחיזוק הזהות היהודית והקשר לישראל בקמפוסים, העמקת הלמידה אודות יהדות התפוצות בבתי ספר בישראל, פרויקט ״מומנטום״ – תגלית לאימהות, הפעלת מערך פעילות כנגד אנטישמיות (מעקב, ניטור, סיוע לקהילות ועוד) והעלאת המודעות לנושא התפוצות בקרב הציבור בישראל.

שר התפוצות ח"כ נפתלי בנט ( הבית היהודי): "שנה החמצה היסטורית של ממשלות ישראל לאורך השנים האחרונות, והיא נושא העלייה מצרפת. ישנם 200 אלף יהודים בצרפת שרוצים לעלות לכאן, וכל מערכות המדינה פשוט לא ערוכות לזה. אלו אנשים ציוניים, ערכיים, אוהבי עם ישראל וארץ ישראל – וזו חובה מוסרית שלנו להרים את הכפפה ולסייע להם. בכלים שלי, השקתי לפני שבועיים תכנית לחינוך בלתי פורמלי בקרב עולי צרפת, אבל זה לא מספיק ודרוש מהלך כולל בהובלת הממשלה. לראשונה, בישראל ישנו ריכוז היהודים הגדול בעולם – מעל 6 מיליון, כאשר בארה״ב ישנם 5.7 מיליון יהודים. יחסי ישראל והתפוצות נמצאים במשבר חסר תקדים, נוהגים לספר לנו שזה בגלל הכותל ובגלל הנושא הפלסטיני ובגלל מחלוקות אידיאולוגיות אחרות – זה לא נכון. ישנה בעיית התבוללות חמורה, וחוסר אכפתיות הולך וגדל של יהודים בתפוצות גם מיהדותם וגם מישראל. זה כל הסיפור וזה בגדר אתגר לאומי".

בעקבות הדברים הנחה ראש הממשלה בנימין נתניהו את שר התפוצות לגבש, בשיתוף עם המועצה הלאומית לכלכלה, תכנית אב להגברת העלייה של יהודי צרפת ולהביאה לדיון בוועדת השרים לקליטה ועלייה בראשות ראש הממשלה. בוועדה ישתתפו השרים יריב לוין, זאב אלקין, משה כחלון, מר אבי שמחון – יו״ר המועצה הלאומית לכלכלה וראש הסגל של רוה״מ, יואב הורוביץ.