יו" רע"מ ח"כ מנסור עבאס בריאיון על טיפולי המרה: "המדינה צריכה למצוא מסגרת מתאימה שתתן עזרה לאנשים האלה".

במהלך סוף השבוע, שבת 21.3.2020 התראיין יו"ר רע"מ ח"כ מנסור עבאס (הרשימה המשותפת) לכתב 'חדשות וואלה' ערן רוזנצויג ודיבר על גישת המפלגה לסוגיות להט"ביות.

ש: מה עמדתכם בנושאים הלהט"בים?

"אנחנו באים בגישה המוסלמית השמרנית. אנחנו תנועה דתית".

ש: קיימת אלימות הולכת ומתגברת של בני נוער נגד להט"בים בחברה הערבית בישראל. מנגד בתי ספר ערביים מסרבים להכניס ארגונים להט"בים להסברה בעניין

"הארגונים לא צריכים להכנס. המורים צריכים לחנך. יש לנו עמדה דתית שלא מושפעת מעמדות פוליטיות. אנחנו נגד אלימות. אבל אנחנו תנועה שבאה מתוך דת האסלם. אנחנו רוצים לשמור על המשפחה במסגרת המסורתית שלה ולכן פה ההתייחסות היא התייחסות דתית ולא מעבר לזה. אם יש מישהו במשפחה צריך לטפל ולנסות לעזור ולשמור על המשפחה ולא לפרק אותה לרסיסים".

ש: אם היה בא מישהו ואומר לך שיש לו בן הומו והוא שוקל לקחת אותו לטיפול פסיכולוגי, היית תומך בצעד?

"אני חושב שכן צריך להגיש להם עזרה. אני עצמי נתקלתי בבחור אחד והוא רוצה עזרה. הוא מודע לזה שהוא… שיש לו נטיות מיניות מסוימות ויש לו גם בתוכו אמונות מסוימות. אז.. וביקש עזרה וככה ניסנו לעזור לו. אז למה לא לעזור לו? כאילו זה לא".

ש: ואם הוא היה בן 16?

"גם. גם. אני חושב שהמדינה צריכה למצוא מסגרת מתאימה שתתן עזרה לאנשים האלה. בכל הנושאים גם החברתית הסוציאלית גם הנפשית גם הפסיכולוגית גם חינוכית, גם… ראוי שהמדינה והרשויות יתנו את הטיפול ההולם להתנהגות הולמת. מי שרוצה להמשיך בדרך הזאת ומאמין בה.. אז מה לעשות? אבל מי שרוצה את העזרה צריך לתת לו את העזרה המתאימה".

ש: התנועה שלכם התנגדה למצעד גאווה בירושלים. התנועה שלכם התנגדה למצעד

"אנחנו לא בעד. אנחנו לא בעד לעשות מזה עדיפות. אמרתי לך את המסגרת שאני מאמין בה. אבל זה לא נושא שאנחנו צריכים להתחיל לקדם אותו כאילו בואו להיות להט"בים ובואו..לא!.. אני מודע לנושא הזה מכיוון הרפואי והלימודים שלי ויש הרבה דברים שאפשר לומר בנושא אבל זה לא הנושא. שיטת הטיפול צריכה להיות שיטה הולמת מכבדת ומי שרוצה עזרה צריך מהאוכלוסייה זו להגיש לו את העזרה הראויה. להכריח אותם בדרכי אלימות זאת לא השיטה כי זה לא ייתן תוצאות".

ש: יש קריאות לקיים מצעד גאווה בעיר ערבית גדולה בנצרת או במקום אחר. תהיה מוכן לקרוא לציבור לא להפעיל אלימות?

"לא. זהו אני רוצה להפסיק את הריאיון. תודה לך. אתה לוקח את הדברים למקום אחר".

ש: נעבור לנושאים אחרים: ליברמן התנה את הכניסה שלו לתמיכה לממשלה בנושא נישואים אזרחיים. אתם תסכימו להכנס לממשלה שתפעל לנישואים אזרחיים?

"בקשר לנישואים האזרחים אנחנו לומדים את הנושא הזה, מה ההשלכות שלו על החברה הערבית ומה הקריטריונים שיקבעו שם. אנחנו נלמד אותו. גם הנושא של הנישואים אצלנו במיוחד בחברה המוסלמית אנשים מתחתנים. אין לנו את הבעיות שיש בחברה היהודית שאנשים לא יכולים להתחתן כי יש בעיות הלכתיות. איתם אני עדיין לא בקיא בנושא. אצלנו המוסלמים אין את הבעיה הזאת. מי שרוצה להתחתן כן יכול להתחתן. המסגרת הדתית היא מסגרת שמקובלת על כל החברה המוסלמית".

ש: אבל אתה יודע שאישה מוסלמית לא יכולה להתחתן עם יהודי

"מבחינת ההלכה האיסלמית אישה מוסלמית מתחתנת רק עם מישהו מוסלמי. יש אנשים שבוחרים להתחתן לא במסגרת הזו אז הם עושים את זה. לא מחכים לפסק הלכה ולא להכרה של המדינה. הם עושים את זה. מי שרוצה שימצא מסגרת נוספת המסגרת צריכה להיות אלטרנטיבה למשהו. אין לנו את הבעיה הזו. אנחנו לא מרגישים שיש מישהו בחברה המוסלמית שיש מישהו או מישהי מוסלמי או מוסלמית שרוצה להתחתן שלא במסגרת הדת".

ש: בימין אומרים שצריך להעמיד לדין את מי שמתחתן בנישואים פוליגמיים ואפילו את אנשי הדת בבית הדין השרעיים שמחתנים

"בקשר לימין והניסיות לקשור את הנושא הזה לאנשים שיש להם רק בראש סופרים כמה ערבים נולדים. זו גישה גזענית. השרה שקד ניסתה את זה אבל בסופו של דבר כשירדה לפרטים והיא הבינה את התופעה הזו היא זנחה את הגישה הזו. זו גישה שמושפעת מאידאלוגיות גזעניות. מצד שני יש מן דואליות של המדינה לתופעה זו. זו אמנם עבירה להתחתן עם אישה שניה אבל מצד שני הסידרו את נישואים לאישה השניה במסגרת ידועים בציבור שהיא מסגרת נוספת לריבוי נישואים. בנישואים לאישה נוספת, היום בתי הדין השרעיים לא עושים הסכם נישואים שניים. אבל מה שעושים אנשי הדת ולא בתי הדין כן עושים את החוזיים השניים מחוץ למסגרת הרישמית המדינה וזה יוצר בעיות ולומדים מה שעושים אצל היהודים. מבחינה הלכתית יש חוזים אבל מבחינה חוקית היא במסגרת ידועים בציבור. זה מבזה את האנשים והמדינה עצמה. צריך להסדיר את זה בחוק. זה מיוחד לאוכלוסייה המוסלמית. יש לתת החוק האיסלמי להתפתח לכיוון ולתת מענה לכיוון החוק השרעי. אנחנו בעד להסדרה חוקית לפוליגמיה. המדינה צריכה לאמץ את החוק השקעי בעניין הזה בתוך הדת האיסלם. אנחנו נגד הפללה של הפוליגמיה. אלא אם כן יש הזנחה מהכיוון הזה".

ח"כ איתן גינזבורג (כחול לבן) הגיב לריאיון וכתב:

"‏לסובלנות ולקבלת האחר אין קווי גבול והם לא מסתיימים בין ערבים ויהודים. דברי ח"כ מנסור עבאס שייכים לעבר ומעוררים סלידה. בכל מקרה לא נאפשר ללהט"בופוביה להרים ראש. מסיבה זו הגשתי ביום השבעת הכנסת הצעת חוק לאיסור טיפולי המרה. הם מסוכנים, הם מזיקים ודתו של מי שעורך אותם אינם רלוונטיים".

גם ח"כ עידן רול (כחול לבן) הגיב לדברים וכתב:

"‏להטבפוביה לא פוסחת על אף מגזר. כדאי שמנסור עבאס יפקח את העיניים ויבין שגם במגזר אותו הוא מתיימר לייצג יש נערים ונערות מהקהילה, אנשים שמפחדים להיות מי שהם. הם לא צריכים שתמיר אותם, אלא שתדאג לביטחון ולזכויות שלהם. זו החובה שלך כנבחר ציבור במדינת ישראל שהינה מדינה דמוקרטית".

שינוי גודל גופנים