יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי: "אנחנו יהודים, ואנחנו חיים במדינה יהודית, ואני מכבד את המסורת. אני מאמין בזה ועכשיו אני גם חושב שאחת הבעיות שקרו למפלגת העבודה זה שהיא התרחקה מזה"

בכנס באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע ביום שני ה- 13.11.2017 התבטא יו"ר מפלגת העבודה והמחנה הציוני, אבי גבאי, בנושאים הנוגעים לתפר שבין זהות יהודית לבין מפלגת העבודה ומחנה השמאל בישראל. דבריו עוררו סערה רבה במערכת הפוליטית.
במהלך הנאום הצהיר גבאי כי לראייתו: "אנחנו יהודים, ואנחנו חיים במדינה יהודית, ואני מכבד את המסורת. אני מאמין בזה ועכשיו אני גם חושב שאחת הבעיות שקרו למפלגת העבודה זה שהיא התרחקה מזה. כמו כן,לדעתו אחרי שנתניהו אמר שהשמאל שכח מה זה להיות יהודים, השמאל אמר טוב והפך להיות רק ליברלי.

להלן לקט התבטאויות:
יושב-ראש מפלגת העבודה, אבי גבאי:
אנחנו יהודים, ואנחנו חיים במדינה יהודית, ואני מכבד את המסורת. אני מאמין בזה ועכשיו אני גם חושב שאחת הבעיות שקרו למפלגת העבודה זה שהיא התרחקה מזה. כמו כן,לדעתו אחרי שנתניהו אמר שהשמאל שכח מה זה להיות יהודים, השמאל אמר טוב והפך להיות רק ליברלי.  אנחנו יהודים וזה הבסיס למקור שלנו, הכל מתחיל בתורה שלנו ובהלכות שלנו ובדברים הבסיסיים שלנו, ואנחנו צריכים להיות גאים בזה.
יש כאלה שאומרים אתה צריך להיות חילוני קיצוני, ואני לא. אני מאמין בזכות של כל אחד לבחור לעצמו את הדרך שלו, ואני מכבד כל דרך. יש כאלה שאומרים אתה צריך להיות חילוני קיצוני, ואני לא. אני מאמין בזכות של כל אחד לבחור לעצמו את הדרך שלו, ואני מכבד כל דרך.
אני בכלל מכבד יותר אנשים שעוסקים במצווה שבין אדם לחברו, זה יותר מעניין אותי משאר המצוות. אני אומר את שלי בכל מקום, אני מתראיין הרבה לתחנות רדיו חרדיות, ואני אומר שם הכל כולל שהדבר שאני לא אוותר עליו זה תחב"צ בשבת.

יו"ר מפלגת מרצ, זהבה גלאון (מרצ):
לא, אבי. אתה זה ששכח. אין סתירה בין יהדות לערכים ליברלים ולא כל היהודים מוכנים להשתחוות לגרסה החרדית או הציונית-דתית של היהדות. השמאל שהקים את המפלגה שלך ידע את זה פעם

ח"כ מיכל רוזין (מרצ):
לא רק שלא שכחנו מה זה להיות יהודים, להפך. בהבדל מהיהדות האורתודוכסית אנחנו מכילים את כלל הזרמים ומרחיבים את האוהל היהודי בכך שאנחנו נותנים ונותנות מקום לכל מי שבוחר להיות חלק מהקהילה היהודית על פי דרכו ואמונתו.

ח"כ לאה פדידה (המחנה הציוני):
אומר אבי גבאי שכן יש קיצוניים בשמאל שנופלים למלכודת הזאת של נתניהו, וכאילו מסתירים את היהדות שלהם, באשר אנחנו קודם כל יהודים, ואנחנו עושים את דרכנו בצורה מסודרת. אני חושבת שזה סל הערכים של אבי גבאי, הוא בא מבית יהודי ומסורתי שמאמין, כמו שאני באה.

שר הפנים, אריה דרעי (ש"ס):
אבי ידידי, כה לחי! אסור לנו לשכוח שאנחנו יהודים. כך גדלנו במרוקו וכך אבותינו חלמו שנחיה במדינת ישראל, כמו יהודים גאים.

ח"כ יוסי יונה (המחנה הציוני):
יהדות אינה רק הלכה; יהדות היא עולם תרבותי היסטורי עשיר; יהדות אינה מנוגדת להומניזם ולערכים אוניבסרליים. יש כאלה שנותנים לה פרשנויות צרות ואף לאומניות; האתגר שלנו- של העבודה- הוא להדגיש את הפרשנות המכילה וההומנית שלה. הרב עובדיה יוסף, שתמונתו תלויה בלשכתי, הוא נציג לפרשנות מסוג זה.

ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני):

יהודים יכולים להיות דתיים או חילונים, ימנים או שמאלנים, ליברלים או שמרנים, אבל הם תמיד, תמיד ישארו יהודים. יהודי זה מושג מורכב, ואי אפשר לפשט אותו, ולא לגמד אותו למשהו קטן וצר ומדיר וחשוך. יהודי זה דת. זה לאום. זה תרבות. זה הווי. אי אפשר לשכוח להיות יהודי. פשוט כך. משום מה עמים אחרים, וצוררים ארורים, לעולם לא ניסו לשלול מאף אחד מאיתנו את היותו יהודי – להפך, הם תמיד הוסיפו למעגל הזה גם את אלו שבמדינת ישראל לעולם לא היו נחשבים ליהודים. אז. אף אחד לא שכח פה כלום. הערכים הליברליים לא באים בסתירה לערכים היהודיים, בדיוק ההפך הוא הנכון. על כן, אל לנו לעשות את ההפרדות האלו, הכואבות כל כך, והמפלגות כל כך בין בני העם שלנו. אמר פעם יהודי חכם: ואהבת לרעך כמוך. אז בואו, לשם שינוי, נעשה את זה.

ח"כ אילן גילאון (מרצ):
שום גבאי בשום בית כנסת לא ילמד אותי על יהדות ומורשת.