יו"ר כחול לבן בני גנץ החזיר את המנדט לנשיא. רה"מ בנימין נתניהו: "אני מוכן בלי תנאים מוקדמים להיכנס איתך לשיח מיידי".

אתמול, רביעי 20.11.2019  הודיע יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ לנשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין כי הוא מחזיר את המנדט, לאחר שלא הצליח במלאכת הרכבת הממשלה בתום עשרים ושמונה ימים שהיו לרשותו.

כזכור, לאחר תוצאות הבחירות ובשל העובדה שקיבל יותר ממליצים, הטיל קודם כל נשיא המדינה את מלאכת הרכבת הממשלה על ראש הממשלה בנימין נתניהו, שנכשל אף הוא והחזיר את המנדט.

היום, ימסור נשיא המדינה ראובן ריבלין לסגן הנשיא ויו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין (הליכוד) את ההודעה הרשמית בדבר סיום המנדט ולאחר מכן ישאו השניים הצהרות לתקשורת.

על פי סעיף 10 לחוק יסוד הממשלה, מיום ה-21.11.2019 רשאים רוב חברי הכנסת (61 חברי כנסת לפחות) לבקש מנשיא המדינה, בכתב, להטיל את תפקיד הרכבת הממשלה על חבר כנסת מסוים, כולל חבר כנסת שכבר הוטל עליו התפקיד בהליכים הקודמים, שהסכים לכך בכתב, והכל בתוך 21 ימים.

שלב זה, יסתיים ביום רביעי, 11.12.2019 בשעה 24:00.

משעה שהוגשה לנשיא המדינה בקשה שכזו עליו המדינה להטיל את התפקיד להרכיב ממשלה על חבר הכנסת שצוין בבקשה, בתוך יומיים.

חבר הכנסת שהתפקיד להרכיב ממשלה הוטל עליו לפי הליך זה נתונה תקופה של 14 ימים למילוי תפקידו.

במידה ולא הוגשה בקשה על ידי רוב חברי הכנסת, בתוך 21 הימים, על נשיא המדינה להודיע ליו"ר הכנסת כי לא הוגשה בקשה כאמור, והכנסת תתפזר ותצא לבחירות.

יו"ר 'כחול לבן' בני גנץ נשא נאום לאחר החזרת המנדט לנשיא ואמר:

"בשבועות האחרונים עשינו מאמצים כבירים בכדי להקים ממשלת אחדות רחבה וליברלית, בדיוק כפי שאזרחי ישראל בחרו. ממשלה שתשרת את כולם – דתיים וחילונים, יהודים וערבים. אלו שהצביעו כחול לבן, ואלו שלא. אבל הקמת ממשלה אינה רק משימה טכנית של חיבור אצבעות לרוב. הקמת ממשלה היא שליחות ערכית ומוסרית, היא שליחות היסטורית. מול האבנים שהפכתי בכדי להגיע לאחדות ופיוס, הוצב "בלוק" המתעקש לראות את טובתו האישית של אדם אחד לפני טובתם של החולים השוכבים במסדרונות. מול גרגרי החול שסילקתי הוצבה "חומת מפסידים" המתעקשים למנוע מאזרחי ישראל להקים ממשלה בראשות אלו שניצחו ולצעוד לעידן של שפיות ויציבות פוליטית. נותרו כעת 21 ימים כדי לממש את ההכרעה הדמוקרטית. אלו 21 ימים גורליים שבהם תיבחן הדמוקרטיה הישראלית במבחנה החשוב ביותר. גם בימים אלו אעמיד את עצמי ואת לוח הזמנים שלי למשא ומתן ישיר, ענייני ומהיר כדי לכונן ממשלה שתוציא את ישראל מהשיתוק הטוטאלי שכפו עליה "בוני הבלוקים". שתוציא אותה מהשיתוק הבטחוני, המדיני, מהפקקים האיומים. שתוציא את החולים מהמסדרונות ואת התעשיה מהמיתון המאיים להשתלט עליה".

ראש הממשלה ח"כ בנימין נתניהו (הליכוד) השיב לדבריו של גנץ והעלה סרטו בדף הפייסבוק שלו בו אמר:

"למען ביטחון ישראל, למען רצון העם, למען הפיוס בעם, אנחנו אכן צריכים להקים ממשלת אחדות. יש לנו הזדמנויות היסטוריות, אבל יש לנו גם אתגרים כבירים. ואסור לאבד אף רגע. ולכן אני עונה לך בצורה הבאה – אני מוכן בלי תנאים מוקדמים להיכנס איתך לשיח מיידי עוד הערב, כדי להקים ממשלת אחדות. אם נלך יחד נצליח"

שינוי גודל גופנים