יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד בנאום בכנסת פונה לח"כים החרדים: "אנחנו לא האחר, ואתם לא תכפו עלינו את היהדות, כי היא לא שלכם".

בתאריך ה- 29.11.2017 במהלך דיון במליאת הכנסת על הצע"ח של ח"כ משה גפני (יהדות התורה) על רקע משבר העבודות בשבת בשבוע שעבר, הצעת חוק שעות עבודה ומנוחה (תיקון – התחשבות במסורת ישראל), התשע"ח–2017 (4732/20), המיועדת להדגיש שבעת מתן אישורי עבודה שר העבודה והרווחה צריך להתחשב במסורת ישראל.

להלן עיקרי הדברים:
אתם לא מבינים מה קורה פה? אתם תעבירו את החוק, ואז אתם תבקשו שהשר יפעיל את סמכותו, ככתוב בחוק. מתי תלמדו, גפני? איזה נזק עוד תגרמו לפני שתלמדו? אני אוהב את השבת, חבר הכנסת גפני, לא פחות ממך. יש לי שולחן שבת – בצורה אחרת. לי יש את שלי, לך יש את שלך. מתי תלמדו איזה נזק זה גורם? ואתה יודע מה, אם כבר ציטטת מעל הדוכן את "שמור את יום השבת", אני מזכיר לך שיש התחלה: "ששת ימים תעבד". איך יגיעו לעבודה, איך יגיעו לצבא, אם לא נותנים להם את הכלים?

 

מסורת ישראל היא דבר חשוב. אני בעד מסורת ישראל. אני חושב שכולנו צריכים את מסורת ישראל. מסורת ישראל הסתדרה יוצא מן הכלל אלפי שנים בלי הצעות חוק שכל מה שהן נועדו לעשות זה לתקוע אצבע בעין של אנשים אחרים. זה מוסיף אהבה בישראל בעיניך? זה מקדש ומכבד את השבת הישראלית בעיניך? זה טוב לדיאלוג הישראלי בעיניך? אלוהי ישראל לא צריך מכם הצעות חוק. מסורת ישראל שרדה יפה מאוד בלעדיכם. כל מה שאתם עושים זה מייצרים חוקים בשביל להרבות שנאה בישראל.

 

אני אגיד לכם עוד משהו, חבר הכנסת גפני. זה לא שלכם. מסורת ישראל היא לא שלכם. היא גם שלי, היא גם של הצד הזה, היא גם של הצד הזה. היא לא בבעלותכם. אין גרסה אחת. ולא נקבל מכם את הרעיון שיש גרסה אחת.

אם אתה צריך לפרש חוק, אתה יודע שיש בו משהו עקום. כל המטרה היא לייצר עוד חוקי כפייה דתית. אתם רוצים דיאלוג על השבת? חבר הכנסת גליק, אתה רוצה דיאלוג על השבת? תבוא לדבר. מפני שזו לא מסורת ישראל. זה חוקי כפייה דתית, השר אלקין. יש הבדל. 

 

מסורת ישראל תמיד הייתה בנויה על אהבת ישראל, על דיאלוג, על זה שכולם יחד, השר אלקין, מנהלים ביניהם שיח על מהי השבת הישראלית. אתם במקום זה, כל הצד שלכם, כל הליכוד, קניתם גרסה של פלג קטן בעם היהודי, ולא אכפת לכם יותר מאף אחד. מסורת ישראל – סליחה: ארבעה נכנסו לפרדס, השר אלקין, ודיברו ביניהם. אנחנו לא האחר, ואתם לא תכפו עלינו את היהדות, כי היא לא שלכם.