יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן בכנס הרצליה: "צריך לנתק בין משרד החינוך לבין המכינות הקדם צבאיות".

הבוקר, שלישי 2.7.2019 תקף שר הביטחון לשעבר ח"כ אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו) במהלך כנה הרצליה את חברי הכנסת מהבית היהודי והאיחוד הלאומי, ומתח ביקורת חריפה על המכינות הקדם-צבאיות.

יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן: "'מה שקורה לציונות הדתית זו טרגדיה יוונית. הייתי מיודד עם זבולון המר ז"ל ועם יצחק לוי. בין מפד"ל ההיסטורית לבין הבית היהודי או האיחוד הלאומי, בין זבולון המר לבצלאל סמוטריץ' אין שום דבר משותף. זו השתלטות של קבוצה קטנה חרד"לית, קנאית וכזו שמבטאת את הצביעות בפוליטיקה הישראלית על הציונות הדתית כולה. אני מקווה שזה ייגמר. אני רוצה לראות מפד"ל היסטורית ולא חרד"ל".

יו"ר "ישראל ביתנו" תקף את המכינות הקדם צבאיות וקרא שלא להכפיף אותן למשרד החינוך בראשותו של הרב רפי פרץ ואמר:
"הסיפור של מכינות קדם צבאיות מתפתח לכיוון של מיליציות פרטיות, סוג של פלנגות. שאלתי תלמיד במכינה קדם צבאית: אם תקבל פקודה מהמפקד והרב שלך יאמר ההיפך, נדהמתי שלרובם לקח 30 עד 40 שניות לחשוב. חלקם הגדול אמרו שימלאו אחרי פקודת המפקד. אבל חלק אמרו במפורש: לא אפר הנחיה של הרב. כשאני מסתכל על הדבר המדהים הזה, שמתפתחים חיילים שלא כפופים למפקד הישיר אלא לסמכות רוחנית, לרב, זה דבר מסוכן. זה לא יכול להיות. במיוחד כשאתה רואה מי הרבנים. המכינות חייבות להיות בציר שבין משרד הביטחון לצה"ל וחייבים לנתק מהן את משרד החינוך, שהפך חרד"לי לחלוטין, במיוחד לנוכח העובדה שהרב פרץ, שעמד בעצמו בראש מכינה, מגיע לשם".

שר החינוך ויו״ר הבית היהודי, הרב רפי פרץ, הגיב לדברי ליברמן ואמר: ״לא היה מפעל חינוכי שתרם לצבא ולמדינה כמו המכינות הקדם צבאיות. כמי שהקים את אחת מספינות הדגל בעצמונה, וגידל אלפי נערים לתרומה והתנדבות עבור המדינה, אני אומר לליברמן: שחרר אותנו, עבר זמנך. אלו פרפורי הגסיסה של הקריירה שלך, בזמן שהחברה הישראלית זקוקה לאחדות וריפוי הקרעים אתה רק מלבה אש ומעמיק את הקיטוב״.

ראש הממשלה בנימין נתניהו (הליכוד): "‏הציונות הדתית היא מלח הארץ ויש לה תרומה אדירה לצה״ל ולמדינת ישראל. על בוגרי המכינות הדתיות והציונות הדתית נמנים רועי קליין ז״ל, אוריאל ואלירז פרץ ז״ל, דרור וינברג ז״ל ולוחמים ומפקדים רבים שמסרו את חייהם למען ביטחון ישראל. מי שמשתלח בגיבורי ישראל רק כדי לקושש כמה קולות צריך להתבייש".

ח"כ ניר ברקת (הליכוד) הוסיף: "ליברמן בחר בשיסוי מול המגזר החרדי וכעת מול המגזר הממלכתי-דתי. כך לא נוהגים. ‏הדרך חייבת להיות של חיבורים ואחדות בעם, וזאת למרות השונות המאפיינת את עם ישראל על כל גווניו ודעותיו".

לצפייה בדבריו במלאים, יש ללחוץ כאן