יו"ר ועדת העלייה ניהל ישיבת מעקב על העולים מאתיופיה ואמר: "היה צריך להעלות את כל הממתינים, ולסגור את המחנות לתמיד".

היום, רביעי 4.11.2020 ועדת העלייה והקליטה קיימה היום ישיבת מעקב במצב הממתינים במחנות בגונדר ואדיס אבבה, ובהיערכות משרדי הממשלה לקליטתם בארץ.

כזכור, לפני כחודש, הממשלה אישרה לעלות כאלפיים איש ממחנות ההמתנה בגונדר ואדיס אבבה.

יו"ר הוועדה ח"כ דוד ביטן (הליכוד) הודה לשרת הקליטה על יישום החלטת הממשלה, אך אמר כי זה לא מספיק והיה צריך להעלות את כל הממתינים, ולסגור את המחנות אחת ולתמיד.

בנוסף, ח"כ דוד ביטן (הליכוד) הודיע כי עד יום ראשון האחרון נבדקו כ-2,600 איש מתוך כ-7,000 הנמצאים ברשימת הממתינים, ומתוכם אושרו כבר 462 איש לעליה. בנוסף, הוא ביקש מהרשות לקבל את פניות המשפחות, בדואר אלקטרוני ייעודי.

בעקבות בדיקה שערך ביטן, הוא ביקש כי רשות האוכלוסין תעמוד בקשר עם הד"ר אברהם נגוסה, יועץ ראש הממשלה בנושא, לגבי פרסום רשימת הממתינים.

ח"כ מיכל קוטלר וונש (כחול לבן) אמרה בוועדה:

"צריכה להיות אכיפה עקבית לכל עליה מכל מקום ואני מבקשת שלא יהיה מצב של איפה מאיפה מגיעה העלייה. לגבי העלייה הספציפית ולא לבוא מטיעונים זרים, שתהיה הכלה לכל מקום בעולם: קנדה, ברית המועצות ואני לא יודעת אם כך נוהגים עם כל עליה אחרת."

יו"ר הועדה ח"כ דוד ביטן (הליכוד) אמר:

"מה הטענה מה זה משנה אם היו 2700 ?הכלל הוא ברור, לא ?מי שנבדק ראשון יוצא ראשון. אם יהיו יותר מאלפיים איך מורידים את זה לאלפיים משימה הופכת למסובכת כל מי שעומד בקריטריון עולה, אז השאלה לפי החברי כנסת האם אלה נבדקו כדין בסדר ולא איפה ואיפה ואז נכנס לסוגיה מי נכנס ראשון. כרגע יש 460 בואו נראה עוד שבוע כמה יגיעו. אם אנשים יודעים מידע שאנחנו לא יודעים יש לנו קשר טוב עם פרופ' מור יוסף אם נראה שיש בעיה נעלה אותם אי אפשר לעזוב הכל לשים בצד להפנות את הבעיות אלינו איך אפשר לעשות עבודה הפוכה קודם כל לבדוק פניות ואז לבדוק את האנשים. אני מרוצה שיש התקדמות רצינית היום העסק רץ מתקדמים הלאה לגבי הפניות אמר לי המנכ"ל מור יוסף שאי אפשר צודק לפנות כל פנייה לפני טיפול ברשימה אבל מישהו חייב לקלוט את הפניות בלי להשיב וגם להתייחס למאגר מידע ניתן ובודקים את הפניה ולתת תשובה בסוף למי אנחנו מפנים את הפניות לקראת מתן תשובות".

לקריאת פרוטוקול הוועדה יש ללחוץ כאן

לצפייה בוועדה יש ללחוץ כאן