ח"כ ביטן בדיון על העלאת יהודי אתיופיה: "להעלות מיד את כל הממתינים שאושרו, ולסגור סופית את המחנות באדיס וגונדר".

הבוקר, רביעי 19.8.2020 התכנסה ועדת העלייה הקליטה והתפוצות בראשות ח"כ דוד ביטן (הליכוד) לדיון בנושא העלאתם לישראל של הממתינים במחנות אדיס-אבבה וגונדר.

במהלך הוועדה הוצגה תכנית-פעולה להעלאת אחרוני הממתינים במחנות בגונדר ואדיס-אבבה, על ידי שרת הקליטה, ח"כ פנינה תמנו-שטה (כחול לבן). גם ח"כ גדי יברקן סגן השר לבטחון הפנים השתתף בדיון.

שרת הקליטה, ח"כ פנינה תמנו-שטה (כחול לבן)הציגה את המתווה  ואמרה:

"הגענו לפריצת-דרך. היום הגיעו כל הגורמים למסקנה והבנה, כי את הסוגיה הכואבת הזו צריך לסיים. אני מציעה כי 8,000 הממתינים יעלו מאתיופיה עד סוף 2022, מתוכם 4,500 עד סוף 2020, ובתוך שלוש שנים יסגרו המחנות. הקליטה תתבצע גם במרכזי-קליטה וגם ישירות ברשויות המקומיות. בנוסף, תוקם ועדת-חריגים בראשות שופט בדימוס, ובהשתתפות שני קייסים, לבחינת זכאות הממתינים, בדרגת קרבה שניה. במסגרת הבנות עם ממשלת אתיופיה יוענק סיוע מסוים לאלו שאינם זכאים לעליה".

יו"ר הוועדה, ח"כ דוד ביטן (הליכוד), התנגד למתווה וטען:

"דבר כזה  ינציח את המחנות וימלא אותם כל-פעם מחדש.  יש לסגור אותם ולהעלות מיד את כל אלו שאושרו, דהיינו שנכנסו למחנות עד סוף שנת 2015. אני דורש מהסוכנות להיכנס מיד לפעולה במחנות, ולא להמתין להחלטת הממשלה. התקציב לפעילות זו צריך להגיע מתקציב הקורונה לסיוע לקהילות בחו"ל- 50 מיליון ₪. ועדת החריגים וועדת ההשלמות, יטפלו בכל המקרים האחרים שזכאים לעלות לפי חוק השבות. אני אגיש הצעת חוק בנושא. הסוכנות הפסיקה לטפל בקהילות בגונדר ובאדיס אבבה לפני כשבע שנים – ומאז התנאים, במחנות נהיו קשים מאוד מבחינת חינוך, העדר מזון ושירותי רווחה ורפואה. עד כה, הגיעו לישראל בשנת 2020, 268 עולים בפועל, כש-18 מתוכם מתוקף חוק השבות, לפיכך, 250 עולים. 148 ממתינים לעליה, טרם רואיינו על ידי הסוכנות וטרם הוכנו לעלייה, שכן עובדי רשות האוכלוסין לא נמצאים באתיופיה בגלל הקורונה. החלטות ממשלות ישראל בעניין העלאתם לישראל של הממתינים במחנות באדיס אבבה ובגונדר, קיימות זה 17 שנה, והחלטת הממשלה האחרונה, לפני חצי שנה, עסקה בהמשך כניסת הממתינים – העומדים בתבחיני החלטת הממשלה מ-2016. מהחלטת הממשלה בשנת תשס"ג (2003) עד היום הגיעו לארץ 23,400 איש, וכיום מחכים כ-8,000 בני אדם במחנות בתנאים קשים כולל תת-תזונה – שהוחמרו בגלל הקורונה".

ח"כ מיכל קוטלר-וונש (כחול לבן) טענה כי:

"מהותה של מדינת ישראל הוא להעלות אליה את כל המתפללים לציון".

ח"כ אנדריי קוז'ינוב (יש עתיד-תל"ם):

"אני קורא להכנת תכנית לאומית לקליטת הבאים".

שינוי גודל גופנים