יו"ר ועדת הכלכלה בדיון אודות חסימת מספרים בטלפונים כשרים: "נשקול לחוקק איסור על חסימת קווי החירום".

הבוקר, שלישי 4.8.2020 התקיים בועדת הכלכלה של הכנסת בראשות ח"כ יעקב מרגי (ש"ס) דיון בנושא חסימת מספרי טלפון מצילי חיים בקווי סלולר כשרים.

הישיבה התקיימה לבקשת ח"כ תהלה פרידמן (כחול לבן) וח"כ יבגני סובה (ישראל ביתנו), אשר טענו כי ועדת הרבנים לענייני תקשורת, מעניקה כשרות למכשירי סלולר ומסננת תכנים עבור לקוחות המספרים הכשרים.

ח"כ תהלה פרידמן (כחול לבן)  אמרה:

"התחלתי לטפל בנושא לאחר שדווח לי על קו סיוע שמטפל באלימות במשפחה נחסם. קווי סיוע רבים נוספים חסומים להתקשרות ממספרי טלפון כשרים. ועדת הרבנים לענייני תקשורת מקבלת 19 אגורות בחודש על כל מספר. לרבים בקהילה החרדית יש טלפון אחד כשר ואחד להתקשר".

מנגד, ח"כ יצחק פינדרוס (יהדות התורה) טין כי הטלפון הכשר הוא חוזה וולונטרי בין הצרכן לספק השירות ואמר:

"אי אפשר לחסום מספרי חירום, ואם יש מספר עם חיוג מקצור וקידומת כוכבית שלא עודכן כמספר חירום אז אפשר לפתוח אותו בקלות ולא צריך דיון פרלמנטרי על זה"

. ח"כ מתן כהנא (ימינה) הצטרף לדברים ואמר:

"זכותו של ח"כ פינדרוס לקנות טלפון כמו שהוא רוצה".

ח"כ אליהו חסיד (יהדות התורה):

"כל קווי החירום פתוחים בטלפונים הכשרים. ניתן לנייד את הקווים בתנאי שהניוד הוא לקומה כשרה".

ח"כ יעקב טסלר (יהדות התורה) הוסיף:

"טלפון כשר הוא חסום לשימושים רבים, והלקוח רוכש אותו כי מראש הוא לא רוצה להגיע לכל מיני שיחות לא ראויות.  יש מענה ומי שלא רוצה יכול לקנות סלולרי רגיל ולהתקשר למי שהוא רוצה".

המשנה למנכ"לית משרד התקשורת, מימון שמילה, הגיב לכל הטענות שעלו בדיון ואמר:

"חוק התקשורת מאפשר לקבוצת מנויים לבחור הגבלות שיוטלו עליו.  המשרד אוסר על חברות התקשורת לאסור חסימת מספרי חירום המוגדרים בחוק. אם מישהו חושב שנגרם לו נזק הוא יכול לפנות לוועדת הרבנים או למשרד, והפנייה מטופלת מידית. לא מצאנו מספרים שנחסמו". באשר לניידות אמר שמילה כי אסור להגביל ניידות אך מי שיש לו מספר כשר יכול לעבור רק לקומה כשרה בחברה אחרת".

יו"ר הועדה ח"כ יעקב מרגי סיכם את הדיון ואמר:

 "חסימת קווי הסלולר מחייבת הסדרה, כדי לשמור על זכויות כלל הצרכנים. טלפונים כשרים נרכשים רק על ידי מי שמעוניין בכך, לפי הנחיית ועדת הרבנים. הוועדה לא השתכנעה שיש חסימה של קווי חירום, ההפך הוא הנכון. הוועדה דורשת מרשות התחרות לסיים את בדיקתה ולהעביר אליה את תוצאותיה עד ה-6 בספטמבר. הוועדה תקיים ישיבה נוספת על השלכות חסימת קווי טלפון סלולריים, כדי להבטיח שלא יהיה ניצול לרעה. הוועדה תבחן גם את סוגיית המונופול ואת עניין הניידות לפי החוק. הסעיף שהזכיר היועץ המשפטי של ועדת הרבנים עניינו בחיסון ובשיחות ללא תשלום למוקדים מסוימים, ולא עוסק באיסור לחסימת מוקדי חירום – והוועדה תשקול לעגן בחקיקה את האיסור על חסימת קווי החירום מצילי החיים".