יו"ר השדולה לחיזוק הזיקה והחינוך היהודי בתפוצות ח"כ טייב בדיון השדולה: "חובתנו היא לחזק את הזיקה והחינוך היהודי בתפוצות".

הבוקר, שלישי 8.12.2020 התקיימה בכנסת השדולה לחיזוק הזיקה והחינוך היהודי בתפוצות בראשות ח"כ יוסף טייב (ש"ס).

בין הנכוחים בשדולה יעקב חגואל ראש ההסתדרות הציונית העולמית, שרת התפוצות ח"כ עומר ינקלביץ' (כחול לבן) ומספר רב של חברי כנסת מכל המפלגות ביניהם ח"כ ינון אזולאי (ש"ס), ח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס), ח"כ רם שפע (כחול לבן) וסגן המשרד לביטחון פנים ח"כ גדי יברקן (הליכוד).

במהלך השדולה הוקרנה ברכה וירטואלית מטעמו של הרב הראשי הספרדי הרב יצחק יוסף.

השר לשירותי דת הרב יעקב אביטן (ש"ס) פתח את הדיון ואמר:

"התפקיד שלנו החשוב ביותר היום הוא לחזק את יהודי התפוצות ולדאוג שיהיה להם חינוך יהודי טהור. חייבים לשמר את הזהות היהודית בתפוצות על ידי החינוך וזה יהיה הניצחון הגדול".

שרת העלייה והקליטה ח"כ פנינה תמנו שטה (כחול לבן) אמרה:

 "אנחנו עקבנו בקפידה אחרי מצב יהודי התפוצות במשבר הקורונה. נלקחו כמה החלטות ממשלה בהובלת שרת התפוצות שהן כמובן בעייני לא גדולות ומספיקות אבל בהחלט הסולידריות שמדינת ישראל מפגינה כלפי העם היהודי היא ראויה. חובה שתהיה ערבות הדדית, גורלנו קשור זה בזה. בתור שרת העלייה האינטרס שלי מאוד ברור אך הנושא הוא לא רק נושא העלייה. אנחנו כאן לרשות אחינו בתפוצות לחיזוק הקשר. יהודי התפוצות נמצאים בקשר מתמיד איתנו. דיברתי עם ראש הפדרציות היהודיות בצפון אמריקה לפני כשבוע והוא אמר לי שהדבר שחשוב להם זה שאזרחים בישראל יכירו אותם. הם במשך השנים ידעו לתרום ולעזור למדינה והמעורבות של יהודי התפוצות היא מעורבות יוצאת מן הכלל. אני מודה לכל ראשי הקהילות היהודיות, אנחנו עם דלת פתוחה וראו בי שותפה לדברים אותם אתם צריכים".

ח"כ עוזי דיין (הליכוד):

"הזהות שלנו בנויה על היהדות והמדינה צריכה להיות מדינת העם היהודי עם כל המשמעויות של זה. הזהות שלנו בנויה גם על שפה ומולדת. היהדות צריכה להיות עם דגש על התרבות העל של היהדות כלומר לא רק להתמקד בעניין הדתי אלא גם על המשמעויות הנוספות. תפקידנו לחזק את הקשר בין הקהילות הישראליות לקהילות היהודיות בכל מקום בעולם. הולכים להיות פה יותר יהודים ממש שיש בכל הקהילות היהודיות ביחד ולכן הזמן יעשה את שלו ואני ממליץ שישראל תמלא את חובתה להשקיע בחינוך בכל מקום".

שרת התפוצות ח"כ עמר ינקלביץ' (כחול לבן):

"אני מודה לח"כ יוסף טייב על הקמת השדולה הזאת. לעם ישראל יש שורשים עמוקים ומשמעותיים ולפעמים בעיקר שמגיעים לסביבה זרה, לא מבינים את הערך של השורש הזה. בלי שורשים ובלי מורשת זה לא יילך. לפני חודש חזרתי ממסע לקהילות היהודית בלוס אנג'לס ונפגשתי שם עם נציגים מכל הקשת היהודית ומכולם שמעתי את אותו הדבר- אנחנו חייבים לפעול כדי לחזק את הדור הבא שלנו ליהדות. הדור הצעיר הולך ומאבד את הקשר ליהדות. לאתגר הזה יש באמת פתרון אחד וזה פתרון שהוא לא הומצא אתמול. הסוד זה החינוך והדרך בא אנחנו מעבירים את הלפיד מדור לדור. זה דורש השקעה של ההורים, המורים ומדינת ישראל. אחד הדגשים מאוד חשובים בעבודה שלנו מול התפוצות של החינוך הפורמלי והלא פורמלי. כשנכנסתי למשרד החלטנו לעבור מטקטיקה של פעילויות קטנות לראייה אסטרטגית רחבה. יש היום 1500 בתי ספר יהודים בעולם והמרד הצליח לתת מענה עד כה רק ל70 בתי ספר. ולא דיברנו גם על מי שלא לומד בבתי הספר היהודים. בימים האלה אנחנו עובדים על פלטפורמה חדשה שבעצם תאגד תכנים חדשניים של הנושאים שקשורים לזהות היהודית שידבר על הנוער של היום בצורה חדשנית. לשדולה הזאת יש תפקיד חשוב להזכיר לנו שמדינת ישראל היא מדינת העם היהודי ואסור לנו להתעלם מהמשימה שמוטלת עלינו בתפוצות".

ח"כ אופיר סופר (ימינה) אמר:

"אני חושב שמשבר הקורונה מסמל את העובדה שאנחנו צריכים לקחת יותר אחריות על התפוצות, אם עד עכשיו היינו בצד הנתרם עכשיו אנחנו צריכים להיות בצד התורם והנותן וזה המחוייבות של מדינת ישראל".

ח"כ עמית הלוי (הליכוד):

"אנחנו בפרשת השבוע יש בהתחלה חלומות ובסוף חלומות. ההבדל ביניהם הוא שבתחילת הפרשה אנחנו בישראל ובסוף הפרשה אנחנו במצרים. כשאנחנו בארץ אנחנו חולמים את החלומות שלנו ומגשימים את החלומות שלנו. יעד מאוד מרכזי בחיבור הזיקה ליהודי התפוצות זה לקרוא להם בואו לכן תחלמו איתנו את החלומות שלנו".

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד):

"אני חרד לתופעת ההתבוללות שהולכת וגדלה מהרבה מאוד סיבות הנובעות גם מהיחס של מדינת ישראל לתפוצות. יש לזה מחר גבוה. החינוך היהודי והעתיד של הקהילות היהודיות בתפוצות ישפיע מאוד על העם היהודי ועל גודלו. אני בעד יהדות מקרבת מכילה, לקבל את כל הזרמים בעם היהודי כי רק ככה נוכל למשור על העם היהודי ועל עתידו. מדינת ישראל היא היהלום שבכתר. אם יקרה משהו לקהילות בתפוצות זה כמובן ישפיע על מדינת ישראל".

ח"כ משה אבוטבול (ש"ס):

"הדבר החשוב הוא הקשר היהודי שיכול לתרום לשני הצדדים גם יחד. אני הקפדתי בתור ראש עיירת בית שמש לשמור על קשר עם קהילות יהודיות שהיו מגיעות לביקור בארץ. חייבים למצוא שותפות של תרומה הדדית לשני הצדדים. אנחנו נוכל להנות מזה שתוכלו לקבל את אותם הדברים והרעיונות שיש כאן בארץ ואנחנו נוכל לסייע על ידי הנושא של תמיכה בעולם התורה במדינת ישראל. זה יתן רוח גבית זה נושא ההתבוללות שמכה בנו בצורה קשה".

ח"כ מיכל קוטלר וונש (כחול לבן):

"לשמוע את הקהילות ואת האתגרים שלהם. האתגרים שיבואו אחרי הקורונה הם יהיו גדולים יותר מהמצב עכשיו. ההשלכות הן ארוכות טוב וקשות כמו קריסת קרנות פילנתרופיות וסגירת בתי כנסת".

יו"ר השדולה ח"כ יוסף טייב (ש"ס) סיכם את הדיון ואמר:

"חובתנו היא שהנוער שלנו והצעירים יוכלו להיפגש ולעשות פעילויות ביחד ולחזק את הזיקה והחינוך היהודי בתפוצות כדי לחזק ולשמר את העם היהודי בעם כולו. כשאין מולדת אין קבוצה ולכן אנחנו מתפללים שבקרוב נוכל לראות אתכם פה בישראל כדי לחזק את הגחלת של העם היהודי בתפוצות".

שינוי גודל גופנים