יו"ר הקואליציה ח"כ דוד אמסלם: "חוק המרכולים הפחיד הרבה אנשים. גם לחרדים וגם לנו אין לנו שום עניין להפר את הסטטוס קוו"

בסוף השבוע האחרון התראיין יו"ר הקואליציה ח"כ דוד אמסלם (הליכוד) לאתר החרדי "כל הזמן". במסגרת הראיון נשאל אמסלם על נושאים שונים הקשורים כהונתו כיו"ר הקולאציה, וביניהם התייחס גם לענייני דת ומדינה כמו חוק הגיוס, חוק המרכולים וביקור שר הביטחון באשדוד בשבת, וכן התייחס לרצף החקיקה הדתית בכנסת בחודשים האחרונים.

ש: מה זה אומר מהזווית שלך לנהל את הקואליציה?
"כשמו כן הוא, אני לא לוקח אותו לשום מקום, אני בדרך כלל בן אדם מאוד מוגבל, כל תפקיד שעשיתי עד היום אני בודק ושואל מה הגדרת התפקיד. הגדרת התפקיד של יו"ר הקואליציה זה לגרום לכך שהקואליציה תתקדם ותמלא את ימיה, זה כל הסיפור. אני לא קובע מדיניות, לא מוביל חקיקה כמעט, התפקיד שלי הוא לדאוג שחוקי הממשלה והחוקים הפרטיים יעברו בפרוצדורה הנדרשת ובלי תקלות".

ש:היו לך מאז שנכנסת לתפקיד כמה מבחנים, אולי הגדול שבהם היה 'חוק המרכולים'. בתוצאה הוא עבר אבל הדרך לא הייתה פשוטה, איך אתה מסכם את התקופה הזו?
"קודם כל, אני לא נמצא באיזה מבחן, אני בא לעבודה… כבר גמרתי להיבחן כשהייתי בבית ספר. אבל בסופו של דבר לקואליציה יש את המספרים שלה ויש כמו שאמרתי את הצעות החוק שהקואליציה מעבירה אותן בועדת השרים ומחליטה להעביר אותן, אז בסופו של דבר אנחנו לא יכולים להעביר חוקים שהממשלה מתנגדת, ועדת שרים היא בעצם הועדה שמאשרת את החקיקה הפרטית, וכאן מגיע התפקיד שלי. כשהממשלה מחליטה שצריך לחוקק אני מקדם את הצעת החוק.
"לפעמים יש קצת חוקים יותר בעיתיים מבחינת הקואליציה אבל רובם המוחלט לא. יש מקרים כאלה, כמו שהיה לנו בחוק המרכולים, שהייתה אחת מסיעות הקואליציה שהתנגדה וזה באמת הביא אותנו לסיטואציה לא פשוטה, אבל ברוך ה' צלחנו אותה".


ש: איך זה קורה באמת שסיעה שלימה מתנגדת לחוק שבא מהקואליציה, ואתה כיו"ר הקואליציה שותק?
"שלא יהיו ספקות, כל מפלגה שנכנסה לקואליציה היא חתמה על הסכם קואליציוני שהגדיר בדיוק את קווי הפעולה שלה, ובמקרה דנן כשישראל ביתנו נכנסה היא במסגרת ההסכם הקואליציוני לא הייתה מחויבת לתמוך בחוק הזה – זה ההסכם שלה".

ש: יש המון חוקים שלכם שתקועים, בראשם חוק הלאום, חוק ההקלטות וחוק המואזין, עושה רושם שאתם לא מצליחים להעביר את החוקים שלכם בגלל בעיות של אחרים…
"חוק הלאום זה חוק שחשוב לנו שזה גם במסגרת ההסכם הקואליציוני, זה לא עוד חוק, יש איזה מחלוקת קטנה סביב החוק הזה, ועד שזה לא ייפתר אני לא אקדם את זה. אם המחלוקת תיפתר אז נעביר אותו עוד במושב הזה.

ש:יש את חוק המואזין שהיה אמור לעלות השבוע לדיון בועדת החוקה, אבל לאור התנגדות החרדים זה ירד. אתה עצמך גם לא אוהב את החוק הזה, אמרת בראיון בעבר ל'כל ישראל' שאתה מסרב לקדם אותו, יש לכך השלכה גם בתפקידך כיו"ר הקואליציה?
"חוק המואזין זה לא חוק דגל ליכודי, אנחנו כרגע גם בחוק הזה, אני לא רואה דחיפות לדון בו".


ש: אם כבר מבחנים, אז יש את חוק הגיוס, אני מאמין שאתה לא בקי בו עדיין, אז נסביר בקצרה את הבעיה. צריך לשנות את החוק שבג"ץ פסל, ולא ניתן להביא את אותו נוסח כפי שהיה, אבל מנגד החרדים התגמשו בחוק הקודם כך שאין להם מה לזוז עוד. הם ביקשו לחתום על הסכם שיכיל פסקת התגברות אבל חזרו בהם, מה הסיכוי שהחוק יעבור?
"אני לא מכיר עדיין את הנושא, כרגע אני לא נמצא באירוע הזה, אני מניח שבסוף הממשלה תצטרך לגבש הצעת חוק ממשלתית בעניין הזה שתיתן מענה הולם בסוגיה הזו. זו סוגיה מורכבת שנצטרך לדון בה ולתת עליה את הדעת".

ש: ואם יצטרכו פסקת התגברות וכחלון יתנגד?
"אני לא מכיר את הנוסח המשפטי, אבל אני לא בטוח שאי אפשר לנסח חוק שכולם יהיו מרוצים ממנו וגם בג"ץ יקבל אותו. כשנגיע לשם וזה לא יהיה עוד הרבה זמן.. זה סוגיה מורכבת, ראש הממשלה ושר הביטחון עוסקים בכך. זה חוק משמעותי להמשך קיומה של הקואליציה".

ש: יש למפלגות החרדיות דרישות חריגות?
"תראה, אני לא חושב שבכלל זה קשור לחרדים דווקא. זו לא קואליציה של החרדים והשאר. כשליצמן דואג לבריאות אז הוא דואג לבריאות לכל ישראל, כשאנחנו יושבים עם גפני בעניין המס אז לכל עם ישראל, זה לא חלוקה של חרדים וכל השאר, לכן לא נתקלתי בדבר כזה. בוודאי שיש סוגיות ששייכות יותר לחרדים ואז בוודאי שהם יעלו אותם, כמו שיש סוגיות ששייכות להתיישבות. בוודאי שצריך לטפל בכל סקטור שיש לו משהו ייחודי לגביו".
 
מה חשבת כאיש מסורת על מה שעשה ליברמן בשבוע שעבר, כשהגיע בעיצומה של שבת לאשדוד?
"אני בדרך כלל כשיש לי דברים לומר אני אומר אותם לשר הביטחון לא דרך התקשורת. דיברתי אתו על כך ואפגוש אותו שוב בעניין הזה. אני משאיר את זה ביני לבינו בסוגיה הזו. בוודאי שזה לא עשה לי טוב על הנשמה, אני מניח שלא רק לי ואני לא חרדי, צריך לתקן את הדברים וזו המשימה שלי".


ש: כל החקיקה הדתית שהייתה לאחרונה בכנסת מזיקה לליכוד?
"אני לא רואה בזה בעיה. חוק המרכולים הפחיד המון אנשים. אבל סוגית השבת היא לא סוגיה חרדית, אלא סוגיה יהודית. אני חושב שחוק המרכולים שהאופוזיציה לוקחת אותו למחוזות רחוקים במסע שקרים והם מפיצים אינפורמציה מטעה והציבור חושב שהולכים מחר לסגור את החנויות… החוק רק שומר על הסטטוס קוו, גם החרדים וגם אנחנו אין לנו שום עניין להפר את הסטטוס קוו, אנחנו רוצים לחזק את הצביון היהודי במדינת ישראל, אבל הרעיון הוא רק לשמור על המצב הקיים".

לקריאת הראיו ןהמלא באתר 'כל הזמן', לחצו כאן.