יו"ר הקואליציה ביטן: "הליכוד הוא לא פחות מלפיד בעניין השבת, אנחנו לא נפגע בשירות לציבור"

ביום שישי ה- 24.11.2017 התראיין יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן, בתכנית שישי עם איילה חסון בערוץ 10. לאחר שבאותו היום לפני כניסת השבת, הודיע ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) על כוונתו להתפטר מתפקידו כשר הבריאות, כמחאה על קיומן של עבודות תשתית ברכבת ישראל ביום השבת. ח"כ ביטן התייחס למספר סוגיות הנוגעות ליחסי דת ומדינה, וכן הצהיר על החלטתו לדחות את ההצבעות על חוק הלאום למושב הבא של הכנסת.

על פרישתו של ליצמן כבר מספר שבועות שליצמן מדבר על פרישה. היו צריכים לטפל בכך בחצי שנה האחרונה, ולא טיפלו בכך. עדיין החרדים מעוניינים להיות בקואליציה, והם יישארו. אנחנו עומדים בפני לחץ נוסף חרדי בנושא המרכולים ודברים אחרים. החרדים לא יכולים להסכים בשום פנים ואופן על עבודות בשבת, זה בנשמה שלהם. עד היום הם העלימו עין מעבודות בשבת, גם כשמדברים על מרכולים לא מדברים על מסעדות ובתי אוכל, ברור שכל אחד צריך לחיות כפי שהוא רוצה לחיות, אבל צריך לשמור את האיזון. חוק המרכולים זה סמכות שר הפנים לאשר או שלא לאשר חוק עזר עירוני. בכל מקרה, זה לא יחול על ת"א.  אנחנו מוכנים לתת להם דברים שהיינו מוכנים לתת להם גם לפני חודש, אנחנו מחפשים את שביל הזהב- בין הצרכים הציבוריים של המדינה, לבין השמירה על השבת. אמרנו לחרדים שעל הנושא הזה אנחנו לא מוכנים לוותר, אנחנו מודעים לכך שאם נוותר אז גוש המרכז ייגדל במנדטים. אנחנו תמיד הולכים עם תושבי המדינה, עם מה שחשוב להם. הליכוד הוא לא פחות מלפיד בעניין השבת, אנחנו לא נפגע בשירות לציבור. על חוקי הלאום והגיוס
את חוק הלאום החלטתי לדחות למושב הבא, כי יש מחלוקות אחרות שצריך לפתור. את חוק הגיוס אני לא אדחה. על דבריה של סגני שר החוץ, ציפי חוטבלי (הליכוד) כנגד יהדות ארה"ב: אני חושב שדבריה מיותרים, אבל בעיתוי לא היה טוב, כי הורדנו את הלהבות מול יהדות ארה"ב. עשתה טעות, היא גם הודתה והתנצלה.