יו"ר הקואליציה אמסלם מוביל עתירה להדחתה של ח"כ השכל ממפלגת הליכוד, בשל הודעתה שלא תצביע בעד חוק המרכולים

לאחר שבאירוע שבת תרבות בעיר באר שבע ביום שבת ה- 6.1.2017 הודיעה ח"כ שרן השכל (הליכוד) שלא תצביע בעד חוק המרכולים של ח"כ משה גפני (יהדות התורה), העתיד לעלות להצבעה בקריאה שנייה ושלישית בשבוע הקרוב, פנה יו"ר הקואליציה ויושב-ראש וועדת הפנים, ח"כ דוד אמסלם (הליכוד), לבית הדין של הליכוד בדרישה להדיחה מהמפלגה. פעולה זו עוררה גל של תגובות בתוך סיעת הליכוד ובממשלה.

בדבריה אתמול אמרה ח"כ השכל כי:
זהו חוק רע, שמגיע ממפלגה, שבקושי עברה את אחוז החסימה, ומנסה להשיג הישגים על הגב של הליכוד. זהו חוק שמשנה את הסטטוס-קוו ופוגע בציבור, ויתרה מכך זהו חוק שמפלה בין עיר אחת לעיר אחרת. אני לא יודעת מה כוונתו של דרעי, אבל אני רואה מה קורה בשטח, אני מכירה את פעילי הליכוד ומצביעי הליכוד, יש חילונים, יש מסורתיים, יש דתיים. רוב טובו הוא ציבור שהולך לבית כנסת בבוקר, ואז הולך לראות משחק כדורגל, או לשבת בבית קפה. אני רואה איזה קרע אדיר זה עושה בעם, אני לא רוצה לחזור לשנות ה-90 שבהם ראינו קרע עמוק וחזק בין חילונים לבין דתיים.

בעתירה של ח"כ אמסלם ותנועת הליכוד לבית הדין העליון של התנועה נאמר כי:
הצהרתה של ח"כ השכל מהווה סיוע של ממש למפלגות המתחרות בליכוד ומפרה את החלטות סיעת הליכוד בכנסת. נסיבות אלה מהוות עילה להפסקת חברותה של ח"כ השכל בתנועת הליכוד בהתאם לחוקת המפלגה. בעתירה מוסבר כי ח"כ השכל התכוונה עוד במהלך הקריאה הטרומית להצביע נגד חוק המרכולים, אולם לאחר שיו"ר הליכוד וראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח עימה והבהיר לה את משמעות ההצבעה היא הודיעה לו כי היא תצביע בעד הצעת החוק בקריאה טרומית, אולם בפועל היא לא הופיעה להצבעה.
בנסיבות המקרה מוטלת על ח"כ השכל חובה להודיע כי תצביע בעד הצעת החוק אך הודעתה כי היא מתכוונת להפר את החלטת הסיעה ולא  להצביע איתה בעד חוק המרכולים מהווה על כן עילה להפסקת חברותה של ח"כ השכל בליכוד.

לאחר פרסום דבר קיומה של העתירה, הצהירה ח"כ השכל לעיתון מעריב כי:
יש ניסיונות להלך עלי אימים כבר כמה שבועות. קשה לי להאמין שהאיום להרחיק אותי מהליכוד הוא איום אמיתי אבל אם הם ינסו הם יתקלו במישהי שנלחמת מלחמה עיקשת. בכוונתי להעדר מחר מההצבעה על חוק המרכולים, אך עם זאת אמרה שאם יו"ר הקואליציה יציג נוסח מרוכך של הצעת החוק, כמו למשל החרגת חנויות הנוחות והעיר אילת,  אהיה מוכנה לשקול את עמדתי מחדש. רוב חברי הליכוד מתנגדים להצעת החוק הרעה הזאת שמשרתת רק את יאיר לפיד ומעבירה לו מנדטים.

הצהרותיה של ח"כ השכל הובילה למחלוקת בתוך סיעת הליכוד:
לפי דיווחים בעיתונות. מחד, ראש הממשלה בנימין נתניהו (הליכוד) הודיע בישיבת פורום שרי הליכוד ש: "חייבים לתמוך בחוק המרכולים ולאשר אותו השבוע". מאידך, השר צחי הנגבי (הליכוד) ושרים נוספים אמרו ש: "צריך להסיר את העתירה נגד שרן השכל".
שר התיירות, יריב לוין (הליכוד) אמר בראיון לתחנת הרדיו גלי צה"ל כי: "לחוק המרכולים כמעט ואין חשיבות, "אבל השותפות בקואליציה ביקשו". באשר לבקשת ח"כ אמסלם להדיח את ח"כ השכל: "אם כל אחד יעשה דין לעצמו – תהיה אנרכיה".