יו"ר המחנה הדמוקרטי הורוביץ' בהשקת תכנית הדת והמדינה של המפלגה: "בלי חופש דת וחופש מדת אין דמוקרטיה".

אתמול, שני 9.9.2019 מפלגת המחנה הדמוקרטי' השיקה בבית דניאל, האיגוד העולמי ליהדות מתקדמת, את תכנית הדת והמדינה של הרשימה. במהלך הערב נאמו יו"ר המפלגה ניצן הורוביץ וחברת הכנסת סתיו שפיר. כמו כן, הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית ומספר אחד עשר ברשימה הציג את עיקרי התכנית של המפלגה בתחום הדת והמדינה

יו"ר המחנה הדמוקרטי ניצן הורוביץ:

"אנחנו הרשימה היחידה שלוקחת את הנושא הזה בכזו חשיבות ורצינות, על אף שהנושא הזה עומד במרכז הבחירות. אני אומר בצער שמפלגות אחרות מנסות לקחת בעלות על הנושא הזה, על אף שבכל הזדמנות הצביעו נגד. גנץ רוצה להקים ממשלת אחדות "חילונית" עם מירי רגב ודוד ביטן וזאב אלקין וכן- עם נתניהו. לחשוב שאיתם אפשר לקדם מהפכת דת ומדינה, זו טעות והוא באשליות. אנחנו רוצים לשבת עם כחול לבן ולהיות בממשלה, אך לא עם הליכוד. הבוקר בוגי יעלון אמר שהוא רוצה רוטציה עם נתניהו. יש בישראל מאות אלפי ישראלים, שהרבנות פוגעת בזכויות הבסיסיות שלהם: הזכות לבחור בן או בת זוג ולהינשא לו, ההגעה ממקום למקום בשבת, הזכות שלנו לחיות לפי תפיסת עולמנו ושילדינו יחיו לפי ערכים שלא נוגעים לעסקני דת. יש רוב גורף בציבור הישראלי לתחבורה ציבורית בשבת ולנישואין אזרחיים. יש כאן אנשים שהיהדות יקרה לליבם. גם לחילונים יש ערכים והשקפה עולם חילונית. יש כאן רפורמים, אורתודוקסים, קונסרבטיבים וחילונים. צריכה להיות אופציה אחרת לנישואים רבניים של נישואים אזרחיים. בלי חופש דת וחופש מדת- אין דמוקרטיה. יש לנו עוד שבוע לחולל שינוי- צאו להצביע. חרדים מצביעים באחוזים גבוהים וחילונים פחות. כשנצביע באחוזים גבוהים, אני מאמין שנוכל להביא שינוי".

ח"כ סתיו שפיר (המחנה הדמוקרטי):

"המפלגות בישראל מפחדות לשנות את הסטאטוס קוו, הן התמכרו אליו ומעדיפות לא לגעת בו. הציבור הישראלי סובל ממנו. אלפי נשים, עולים חדשים, עסקים קטנים ומיליוני אזרחים שלא יכולים לנסוע בשבת לבקר את המשפחה או לים נפגעים מדי שנה מהמצב הקיים.  במחנה הדמוקרטי אנחנו היחידים שמציעים תוכנית מהפכנית ופשוטה, שמכבדת כל אדם באופן שהוא בוחר לחיות ולהיות. הדרך לעשות זאת, היא העברת ההחלטה על ענייני דת לרשויות המקומיות. נושאי דת ומדינה מרוכזים היום באופן בלתי סביר בידי המדינה – והעברת הסמכות לתושבים תפתור הרבה מהתסבוכות והפגיעה בחיי הפרט, שאנו חווים היום. ההחלטה תתבצע באמצעות משאל תושבים ברמה המקומית – בעניין קיומן של מועצות דתיות, נישואים, כשרות, עסקים ותחב"צ בשבת ועוד. תקציבי דת שהתושבים יחליטו שלא עוברים למועצה הדתות – יועברו גם הם בהחלטת התושבים לתחומים שייבחרו – חינוך, בריאות, דיור. כל עיר תחיה כפי שתבחר – בבני ברק יחליטו שאין תחבורה בשבת או פתיחת עסקים, בתל אביב יחליטו ההפך. בירושלים, יהיו שכונות לכאן ולכאן. כל אזרח יוכל לקבוע במשאל את אופי העיר והשכונה שלו.בשביל שיהיה לנו את הכוח לשנות את הסטאטוס קוו, אנחנו צריכים את כולכם, להוביל את השינוי, להיות גדולים וחזקים, לעשות מהפכה – ולא לקבל את הקיים".

עיקרי התכנית:

• חקיקת חוק יסוד חופש הדת והמצפון ושילוב הזכות לחופש דת וחופש מדת בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו.
• עצירת תהליכי ההדתה במערכת החינוך, בצה"ל, במערכת ההשכלה הגבוהה ובמרחב הציבורי; הקמת מועצה ציבורית למערכת החינוך הממלכתית וסגירת המנהלת לזהות יהודית.
• מניעת כל גילוי של הדרת נשים, ובלימת הניסיון להכשרה של ההפרדה המגדרית והרחבתה.
• ביטול המונופול הרבני בתחומי הנישואין והגירושין, הנהגת נישואין וגירושין אזרחיים, והבטחת הזכות לזוגיות, להורות ולחיי משפחה לכל אדם בישראל.
• הנהגת תחבורה ציבורית בשבת ובחגים, הסרת המגבלות מעל פעילות פנאי ותרבות בימים אלו, לרבות במתקנים ציבוריים, והגנה על זכותן של הרשויות המקומיות לחוקק חוקי עזר עירוניים להסדרת פעילות המסחר בשבת.
• הטמעת לימודי ליבה בחינוך החרדי בהתאם להוראות החוק, הקמת בתי ספר ממלכתיים חרדים, פיתוח תכנית תמריצים להשתלבות חרדים בשוק התעסוקה, ומתן סיוע ממשלתי משמעותי לארגונים המסייעים ליוצאים בשאלה.
• ביטול המועצות הדתיות בתיאום עם הרשויות המקומיות והחלפתן במחלקות עירוניות וביטול המונופול של הרבנות הראשית בתחום הכשרות.
• הענקת מעמד שווה לכל זרמי היהדות, שיקום מערכת היחסים עם יהדות התפוצות, ועצירת האפליה נגד בתי המדרש וארגוני ההתחדשות היהודית החילוניים והפלורליסטים.
• מתן הכרה מלאה בהליכי הגיור של כל הקהילות היהודיות המוכרות בישראל ובתפוצות והרחבה של מתן מעמד אזרחי בישראל מטעמים הומניטאריים לבני משפחה של אזרחים ישראלים.
• סיום האפליה של העדות הלא יהודיות בישראל בכל הנוגע להספקת שירותי הדת, פיתוח מבני דת ושמירה עליהם, והענקת מעמד לאנשי דת מרחבי העולם.
• הקמת בתי עלמין אזרחיים בכל רחבי הארץ על ידי המדינה והרשויות המקומיות וחקיקת חוק המאפשר לכל אדם להכריע בחייו על הדרך בה יובא למנוחת עולמים.
• סיום כהונתם של רבנים ואנשי דת המנצלים את משרתם לקידום עמדות גזעניות ולהסתה נגד קהלים שונים ואכיפת הוראות החוק האוסרות על מעורבות מפלגתית של אנשי דת הנושאים במשרות ציבורית

שינוי גודל גופנים