יו"ר הועדה לקידום מעמד האישה כינס דיון על החלטת עיריית בית שמש להשמיט שמות נשים משלטים. ח"כ ארבל: "מדובר בתעמולה".

הבוקר, שני 2.11.2020 התכנסה הוועדה לקידום מעמד האישה ושוויון מגדרי בראשות ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) לדיון בנושא החלטת עיריית בית-שמש על השמטת שמותיהן הפרטים של נשים משלטי הרחובות.

יו"ר הועדה ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) פתח את הדיון ואמר:

"זה דיון שמיד עם פרסום הנושא אני ביקשתי לקיים אותו בוועדה לבקשת ראשת העיר. ניסינו לקבוע במשך חודש וחצי סיור בעיר ויומיים לפני הסיור שנקבע בחמישי האחרון הם הודיעו לנו שהם נאלצים לדחות את הסיור. נציגות עיריית בית שמש לצערנו לא הגיעה היום לוועדה. ההימנעות מהסיור והמפגש בעיר בית שמש ומהדיון עצמו בלשון המעטה יוצרת תחושה שכנראה יש מה להסתיר וממה לברוח. בריחה מדיונים בעיניי היא לא תכנית עבודה. אני אפנה ליו"ר הכנסת לקיים נוהל שאפשר יהיה להטיל סנקציות על אנשים שאינם מגיעים לועדות הכנסת לדיונים אליהם הם מוזמנים. אין לי דבר וחצי דבר לעליזה ראשת העיר של עיריית בית שמש. צורת הבריחה בעייני פסולה. אני נחשפתי לפרסום שבעיניי הוא לא רק הדרת נשים אלא הדרת הציונות שמנסים להעלים שמות של נשים וזה עלול להיות מדרון חלקלק. אני חושב שבהחלט הנושא הזה לא רק ראוי לדיון בוועדה אלא יש מקום לשמוע את כל הנוגעים בדבר".

ח"כ תהלה פרידמן (כחול לבן) אמרה:

"עשיתי קצת בירור בנושא ואם אני מבינה נכון המציאות היא כמעט הפוכה. מדובר בשכונה שנבנית לציבור הציוני בבית שמש וחלק מהקריאה בשם הייתה דווקא לחזק את הצביון הציוני בשכונה. אין לי שום סימפטיה לעניין ואני בוגרת מחאות של הדרת נשים. מחיקה של נשים לא מגיעה מההלכה וזה דבר מעוות לחשוב ששם של אישה גורם לדבר מסוים. אם אני מבינה נכון המציאות היא שגרו על שם גיבורות בציונות ואנחנו מאשימים ראשת עיר שבעיני היא מופת. אם יש מאחוריו אמת יש חשיבות שנקיים דיון בנושא. אם המציאות היא שרחוב סנש קרוי על שם חנה סנש זה נראה לי הגיוני. יש לי הערכה למהלך שהיא הובילה ולהביא ציבור ציוני לעיר בית שמש. אני רוצה לוודא שאנחנו לא עושים פה סיבוב על משהו שהוא סתם".

ח"כ משה ארבל (ש"ס) אמר:

"אני רוצה קודם כל להצטרף לביקורת שלך של ראש הועדה. גם ככשר בממשלה מחרים דיון בוועדה זה בעייתי. אדם בעל תפקיד ציבורי חייב להופיע ואם לא הוא אז אחד מעובדיו. אני רוצה להתייחס לחוק הבחירות ואפשרות התעמולה. התחושה שלי שאתה עושה שימוש במתקני הכנסת לצורך בחירות. אם נסתכל על המהות של הדיון אין צדק לקיים אותו. על האירוע שהונח לפנינו גם אדוני יודע משיחות מקדימות שנעשו איתך שהתהליך הזה הוא סוג של טרגדיה מבחינת ראשת העיר עליזה בלוך. פעולה שאומרת שגודל הכיתוב יהיה באותו הגודל זה התחייבות ראויה וחשובה כנציג חרדי יש לי ביקרות על זרמים מסוימים ביהדות החרדית שלא רואה את זה כמוני. אבל בסוף מה הפתרון? מעמדן של נשים הראויות להנצחה זה מה שהיא עשתה. היא החליטה להנציח את הנשים במציאות מאוד מורכבת. מרגיש לי שבמהות מדובר כאן בתעמולה ואני מצר על זה".

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) אמר:

 "לכאורה אלה רק שמות של רחובות, רק של נשים, רק בעיר אחת. אבל אני מודה שהמחשבה שאולי היה עדיף לא להכניס לזה, זה בושה. שמות של רחובות זה לא רק חובה וכבוד לעבר, אלא גם סימון דרך לעתיד".

דינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה אמרה:

"עליזה בלוך מנהלת עיר מרובת אתגרים. ההתעקשות של יו"ר הועדה לקיים את הדיון הזה היא חשובה. זה קשור לערכי ליבה של החברה הישראלית. שאלת הנגישות של חלקי הקהילה הישראלית השונים למשאבי החברה הישראלית היא שאלת השוויון שעומדת בחשיבות של נושא הדיון.  אני חושבת שהציפייה למובן מאליו לפיו לכל איש יש שם וגם לכל אישה יש שם ושאלת מתן השם זה משהו מאוד מרכזי בכל חברה בוודאי בחברה היהודית והישראלית כביטוי לכבוד וייצוג וסיפור של מורשת, כמודל של השראה. כמי שאמונה מטעם היועץ המשפטי לממשלה על הדוח להדרת נשים, להדרה פנים רבות. מדובר על צמצום והיעדר הנוכחות הנשית במרחב הציבורי".

יו"ר הועדה ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) סיכם את הדיון ואמר:

"ראשית צר לי על בריחת עיריית בית שמש כפי שצר לי שפעם אחר פעם הסיור בבית שמש נדחה. הן בכך שלא הגיעו לוועדה והן על ביטול הסיור יש אמירה מאוד פסולה. יש תקווה גדולה לעיר בית שמש, כדיי שהעיר תחזור למסלול חיובי צריך להחזיר את מה שלא לגיטימי ללא לגיטימי, לא נעשה זאת באמצעות כניעה או פשרות. צריך מסר ברור מה מותר ומה אסור, זה אובדן ריבונות עם הגראפיטי וההדרה הזו. אי אפשר למחוק את השמות הפרטיים, דובר העירייה שלח לח"כ ארבל תמונה, לו רצה דובר העירייה להיות פה הוא היה בא לפה. שתי קריאות יש לי לעירייה. קודם כל הועדה קוראת לעיריית בית שמש לפעול כנגד הדרת נשים במרחב הציבורי. שנית, הועדה קוראת לעירייה להעביר ששמות הרחובות יהיו השמות המלאים מבלי להסתיר את מין האישיות או הפעילות הציונית של הדמויות".

לקריאת פרוטוקול הוועדה יש ללחוץ כאן

לצפייה בוועדה יש ללחוץ כאן