יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג בכנס לציון עשור לחוק החינוך הממלכתי המשלב (חיולוני-דתי): "מי שטען שהעגלה של החילוניים ריקה טועה טעות מרה"

השבוע התקיים בכנסת כנס לציון עשור לחוק החינוך הממלכתי המשלב. חינוך ממלכתי משלב הוא זרם של החינוך הממלכתי בישראל, המתאפיין בשילוב לימודי יהדות מוגברים בתוכנית הלימודים ושימת דגש על עיסוק בזהות יהודית. באירוע נכחו יושב ראש האופוזיציה יצחק הרצוג,  יושב ראש הכנסת יולי יואל אדלשטיין, שר החינוך נפתלי בנט וחברי הכנסת עמיר פרץ ורחל עזריה.

הנה כמה מן הדברים שנארמו באירוע על ידי חברי הכנסת והשר הנוכחים:

שר החינוך נפתלי בנט (הבית היהודי): סיפר כי הכיר את אשתו שהייתה חילונית והוא דתי, "איך נחיה ביחד שאלתי אותה, היא אמרה אם יש אהבה אנחנו נסתדר, היום אנחנו נשואים 20 שנים. גם בחינוך אפשרי לשלב תלמידים חילוניים ודתיים יחדיו."

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין (הליכוד): "מאז ומעולם היו לנו מחלוקות עוד מתקופת המשנה והתלמוד, אפילו היום אנחנו נאבקים כל יום.  פתיחת חנויות בשבת- מאבק, גיוס נשים לצהל- מאבק, אפילו קצבאות הנכים זוכות למאבק. למצב הזה יש פתרון אחד. החינוך המשלב מדגים את הפתרון שהוא אולי מורכב אך אפשרי, אנחנו צריכים להפסיק לדבר 'על' ולהתחיל לדבר 'עם'. שווה מאוד לשפוט את האחר לא רק לפי הפוזיציה שלו אלא לפי מה שהוא אומר.  לפעמים מי יודע אולי אפילו נסכים על משהו. חברים יקרים טנו חוגגים היום עשור שנים לחקיקת חוק החינוך המשלב שאותו הוביל חברינו השר לשעבר הרב מיכאל מלכיאור, עשור שהארץ שלנו התמלאה בבתי ספר שכל התלמידים הלומדים בבתי הספר הללו הם 'לנו' ולא 'לצרינו'". 

יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני): "לא להתנשא, לא לקטלג, אני חושב שמי שטען שהעגלה של העולם החילוני ריקה הוא טעה טעות מרה ומי שטען שהעגלה של העולם האחר היא מלאה גם פה הוא טעה. האמת היא באמצע, אני מאחל שנדע להרביץ תורה ומדע ואורחות החיים כפי שלמדתי אותם בביתי תמיד באופן משולב ומשותף שנדע באמת לראות את הצמיחה של עמותת מיתרים, ככל שיגבר ויפרוץ כן ייטב".

חברת הכנסת רחל עזריה (כולנו): "אפשר ללמוד יחד, אם כולם היו כמוכם המצב היה טוב יותר, אתם הדור הבא. יושב כאן הרב מלכיאור ויושבים פה ארגונים כמו מיתרים שהבינו שצריכים את החוק החשוב הזה. לכל דור בחברה הישראלית יש אתגר שנראה בלתי אפשרי לפתור אותו, האתגר שלכם הוא למצוא דרך שכולנו נוכל לחיות כאן יחד, אתם מתכוננים עכשיו להציל את מדינת ישראל".