יהודי התפוצות וישראל בוחרים בפלורליזם ושיוויון

הועד היהודי האמריקאי יחד עם הג'רוזלם פוסט, ערכו מחקר חדש ומקיף המציג את יחסם של יהודי ישראל והתפוצות לשאלות מפתח בעניין יהדות וישראל. הממצאים ברורים ביותר-
העולם היהודי רוצה פלורליזם, העולם היהודי מאמין בשויון. הציבור אומר את דברו בבהירות מלאה, ומצפה ממשלת ישראל ליישם את ערכי הפלורליזם והשויון בישראל, במהרה בימינו, הלכה למעשה.
הג'רוזלם פוסט יקדיש גליון מיוחד לשאלות המפתח הללו בסוף השבוע של 16 בספטמבר 2016. ועד אז- ליקטנו ותירגמנו כמה מהממצאים הבולטים.
זאת ועוד, פנינו לכל 120 חברות וחברי הכנסת בבקשה לקבל תגובה על תוצאות הסקר.
את תגובות המשיבים ניתן לקרוא כאן, ואנו נעדכן עם כל חבר וחברת כנסת שיגיבו לממצאים.

 
 
 

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד):
ממצאי הסקר מראים מעל לכל כי חלק גדול בציבור מעוניין לראות יהדות מכילה, מכבדת ומאפשרת, ויודע שאפשר לעשות זאת למרות המורכבות.  הם מראים כי בעוד פוליטיקאים ועסקנים עסוקים בליבוי היצרים ובפילוג בין המגזרים,  הציבור בחלקים גדלים דווקא מחפש את המכנה המשותף, ושם דגש על היסוד המחבר בינינו והוא הזהות היהודית. לא עם כלל המנהגים, הריטואלים והפרשנויות  תמיד נסכים. אך ההבנה העמוקה הזו, בת אלפי השנים, כי למרות הכל אנו עם אחד, עם היסטוריה וזהות משותפת, עם גורל משותף ואחריות הדדית זה כלפי זה, היא המפתח לשותפות אמיתית שתאפשר את שגשוגו של העם היהודי בישראל ובתפוצות ותשמור אותנו חזקים ומאוחדים.
 
ח"כ מיכל רוזין (מרצ):
נתוני הסקר מצביעים על כך שמדיניות ממשלת ישראל בתחום הדת והמדינה לא מייצגת את רצונם של רוב אזרחי ישראל ובטח שלא מייצגת את עמדת יהדות ארה"ב. כיו"ר השדולה לפלורליזם ולשוויון חברתי בכנסת, קיימתי דיונים בכנסת ופגישות עם ארגונים וקהילות בארה"ב, כדי למצוא פתרונות למשבר בין זרמי היהדות הפלורליסטית לממשלת ישראל. חזרתי והדגשתי בפני הממשלה כי פעולותיה נגד הזרמים הרפורמים והקונסרבטיבים בפרט, כגון הקפאת מתווה הפשרה בכותל, העברת חוק המקוואות המפלה, אי ההכרה בנישואים וגיורים רפורמיים או קונסרבטיביים, והמונופול האורתודוכסי על היהדות בכלל – לא רק שמרחיקים את אזרחי ישראל היהודים מהיהדות, אלא מרחיקים את יהודי ארה"ב מישראל. וזו כבר בעיה לאומית, שעלולות להיות לה גם השלכות ביטחוניות.
 
ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני):
תמיד היה לי ברור שהממשלה הנוכחית וההנהגה שמובילה אותה הרבה יותר קיצונית מהחברה הישראלית ומיהודי העולם. צו השעה הוא לאחד את העם היהודי על כל זרמיו. העם היהודי ייחודי ולא רב, ועל כן אנו לא יכולים להרשות לעצמנו לחלק ולפלג את העם לשבטים-שבטים.
על ההנהגה הישראלית להוביל קבלה מלאה של כל זרמי היהדות בישראל ולהפסיק את המשחק הפלגני שמנסה להגדיר מי "יהודי יותר".
 
ח"כ זהבה גלאון (מרצ):
הנתונים האלו רק מאשרים את מה שבציבור מרגישים מזמן: שהמלחמה הדורסנית של המונופול האורתודוכסי לא מייצגת את רצון הרוב ולא את פניה של היהדות. היהדות לא תיפגע אם יהיה בה פתח לקולות אחרים, וזהו חלק מהמאבק על סוג המדינה שאנו חיים בה.
ישראל לא יכולה להמשיך להפקיר את שירותי הדת בה לממסד האורתודוכסי, זה מנוגד לרצון הרוב ונועד לשרת פלח מצומצם שנהנה מכמות בלתי נתפסת של משאבים וג'ובים, ושמכריח את יתר הציבור היהודי במדינה לקיים את הטקסים המכוננים בחיים שלא לפי דרכו.           
כל זמן שלא ינותק הקשר בין הממסד האורתודוכסי לבין המדינה, כל זמן שמונופול חרדי יחליט איך על יהודי בישראל לנהל את חייו, יהיה קשה מאוד ליישם במדינה יהדות אחרת.

ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני):
הממצאים הללו בצד האמריקאי אינם מפתיעים. הם צפויים. בצד האמריקאי יש ציפייה כי ישראל תכיר בשני הזרמים, הרפורמי והקונסרבטיבי אבל הדבר אינו נעשה. שוררת שם ובצדק אכזבה גדולה. חזרנו זה עתה, משלחת של חברי כנסת, מסיור  ב4  פדרציות בצפון אמריקה ולמדנו על כך מחדש. דווקא על רקע התמיכה הגורפת בישראל, הסוגיות האלה ועמדת הממשלה מתקבלות בהפתעה ובאכזבה. כל חברי הכנסת משתכנעים בהיותם שם, בצדקת הטענות האלה, בשובם לישראל הם נחלקים מיד לפי הפוליטיקה, אופוזיציה וקואליציה.
לגבי עמדות הציבור הישראלי, מעניין לבל נתונים כאלה. ברור כי דפוסי הפעולה של הממשלה שונים לחלוטין והיא מעדיפה את האורתודוקסיה על פני שני הזרמים האחרים. הציבור הישראלי כנראה פתוח יותר וגם בטוח יותר. הוא אינו חושש מגישות חדשות, שונות, שנויות אולי במחלוקת, אבל עדיין משאירות בתוך האוהל ציבור יהודי גדול בתפוצות. אם נדחה אותם, נאבד חלק ניכר מהעולם היהודי של היום וזאת תהיה טרגדיה.

ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני):
הסקר המקיף חושף תמונה מדאיגה באשר ליחסי דת ומדינה בישראל. יש פער חסר פרופורציות בין איך העם רוצה שמוסדות הדת שלו ייראו, ובין המצב בפועל. המונופול המתמשך של המוסדות האורתודוכסיים משתלט על אספקטים רבים בחייהם של אזרחי ישראל, ללא קשר לזיקתם האמיתית לדת.
תמונת המצב העגומה מוכיחה כי הרוב הדומם אינו מקבל ייצוג, בעוד המיעוט הרועש מצליח שוב ושוב ללחוץ על מקבלי ההחלטות ולדרוס ברגל גסה כל ניסיון לשנות את שלטון המונופול על הדת.
אבל זה לא הכול – המונופול האורתודוכסי לא רק שמפורר אותנו בפנים, הוא גם מכרסם באמון ובזיקה שרוחשת יהדות ארה"ב לישראל, שרובה מורכבת מקונסרבטיביים ורפורמים. מה אמורים לחשוב השגרירים הכי מסורים שלנו בעולם – יהודי ארה"ב – כשהם רואים את הזלזול הבלתי ייאמן של נציגי האורתודוכסיה ביהודים הרפורמים והמסורתיים? כיצד הם אמורים לחוש איזו שהיא קרבה לישראל?      
כחברה בועדת העלייה, הקליטה והתפוצות, אני עדה לא פעם למקרים של השפלה ואפליה מכוונת מצד מוסדות הדת, באזרחים שבסך הכול רוצים להיקלט כאן בהצלחה, במדינת ישראל. כדאי לזכור שכשבן-גוריון אמר "בארץ ישראל קם העם היהודי" – הוא לא התכוון רק ליהדות האורתודוכסית. הוא התכוון לכל היהודים באשר הם. נראה שהממשלות שלנו לדורותיהן שכחו את זה.
 
ח"כ יעל גרמן (יש עתיד):
חלק משמעותי מחוסנה של מדינת ישראל נשען על תמיכת יהדות ארצות הברית והעולם, השייכת ברובה הגדול לזרם הרפורמי ולזרם הקונסרבטיבי. ההתעלמות מרצון הרוב בארץ ובארצות הברית פוגעת ביחסינו עם יהדות ארה"ב ובאיכות חיינו  במדינת ישראל.

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד):
המונופול של הזרם האורתודוכסי במדינת ישראל יוצר קרע עם יהדות התפוצות בדגש על צפון אמריקה, שאסור להשלים עימו.  מדינת ישראל חייבת להיות ביתם של כל יהודי העולם ולא רק של זרם אחד כזה או אחר. המצב הנוכחי הוא בלתי נסבל וחייבים לשנותו. ישראל חייבת לאפשר בצורה רשמית לכלל הזרמים בעם היהודי לקיים את הפולחן בדרכם כרצונם בהכרה בנישואים, בגיור, במקוואות ובכל שיחפצו. אין לנו פריווילגיה לאבד את הקשר עם מיליוני יהודים ברחבי העולם.

ח"כ ד"ר יפעת שאשא ביטון (כולנו):
על פי תפישתי, מדינת ישראל צריכה להיות הבית היהודי של כלל היהודים, על זרמיהם השונים, ולאפשר לכל אחד מהם לקיים את הלכותיו על פי דרכו ושלכל אחד יהיה מקום לכך