יהדות התורה, אנחנו לא נגד תקציבים לשירותי הדת, אנחנו בעד כספים שמשרתים לא רק את היהדות שלכם

בתשדיר הבחירות של מפלגת יהדות התורה נטען כי בניגוד לטענות על העברת מילארדים לטובת שירותי הדת והחרדים, למעשה תקציב שירותי הדת עומד על 670 מיליון ש"ח בלבד וכי תקציב הישיבות עומד על 1.5 מילארד בלבד. במכון על משמר הכנסת יצרנו סרטון קצר שמסביר על הכשל בהצגת הנתונים, ובעיקר על האפליה המובנית בתקציב שירותי הדת היהודיים שניתנים רק ליהודים מסויימים, מקורבים ומזרם מסויים.

אהלן יהדות התורה, שמחים שפתחנו את עניין הכספים.

תקציב המשרד לשירותי דת הוא אכן כ-670 מיליון לשנה, רק שכחתם לציין שהוא הוכפל בכנסת האחרונה, מ-370 מיליון לסכום שעליו הוא עומד היום. וגם, שכחתם כנראה להזכיר שזה ממש לא כל התקציב השנתי של שירותי הדת בישראל שמגיע גם ממשרדי ממשלה נוספים, מועצות מקומיות, כספים קואליציוניים ועוד, דוגמת כ100 מיליון ₪ בשנה לקרן למורשת הכותל בעיקר דרך משרד ראש הממשלה, כ300 מיליון ₪ בשנה, השתתפות הרשויות המקומיות בתקציב המועצה הדתית בעיר (מה, ארנונה היא לא מיסים?). בואו נשים רגע על השולחן גם 200 מיליון ₪ תמיכת משרד החינוך בתרבות תורנית, עוד כ10 מיליון ₪ לאותה תרבות תורנית, אבל ממשרד התרבות, 25 מיליון ₪ לקצוב הגרעינים התורניים מטעם משרד החקלאות ועוד כל מיני פיצ'פקעס כמו שנוהגים לקרוא לזה במפלגה שלכם, כמו 33 מיליון ₪ לסמינרים לבנות, 25 מיליון ₪ לשיפוץ מוסדות של אגודת ישראל, 25 מיליון ₪ לגננות בגנים החרדיים הפרטיים, 80 ₪ מיליון לבתי ספר עצמאיים שבהם לא לומדים לימודי ליבה ועוד ועוד.

כל אלה מסתכמים בכמעט חצי מילארד ₪ שהועברו בשנה אחת, ולא כלולים בתקציב הרשמי של משרד החינוך אלא עוברים דרך הכספים הקואליציוניים ממשרדים שונים ולמטרות שונות. מה, כל זה לא כסף?

וכפי שפרסמנו כבר בדוח סיכום הכנסת העשרים במכון על משמר הכנסת, תקציבי המדינה בעבור שירותי הדת וחיזוק המונופול האורתודוקסי בשנותיה של הכנסת העשרים עמדו על למעלה מעשרה מיליארד שקלים ממקורות שונים של תקציב המדינה.

ואולי כדאי להזכיר עוד עניין אחד, אם אנחנו כבר מדברים.

כל הכספים האלה, לשירותי הדת בישראל, לקרן למורשת הכותל, לשיעורי תורה ותרבות תורנית, למימון רבני ערים ושכונות ודיינים בבתי דין רבניים וגרעינים תורניים – כל אלה משולמים מכספי המיסים שכולנו משלמים, אבל מיועדים רק לזרם יהודי אחד בעם היהודי, וגם אז, רובו מגיע רק למקורבים במיוחד שזוכים לתקציבים מפנקים.

ולא שעינינו צרה בחלוקת תקציבים של המדינה עבור האזרחים, בטח שלא עבור שירותי דת במדינה היהודית, אלא שיש לדייק יותר בפרטים ובמספרים ובטח שלא להפלות אף קבוצה מלזכות בתקציבים אלה.

אתם מבינים, אנחנו לא נגד תקציבים לשירותי הדת, אנחנו בעד כספים שקופים שמשרתים לא רק את היהדות שלכם.

אנחנו לא נגד תקציבים לשירותי הדת, אנחנו בעד כספים שמשרתים לא רק את היהדות שלכם

בתשדיר הבחירות של מפלגת יהדות התורה מסבירים כי בניגוד לטענות על העברת מילארדים לטובת שירותי הדת והחרדים, למעשה תקציב המשרד לשירותי הדת עומד על 670 מיליון ש"ח בלבד וכי תקציב הישיבות עומד על 1.5 מילארד בלבד. האמנם? ספויילר: זה מטעה מאוד.נריה רפאל כנפו, מנהל מכון על משמר הכנסת, מסביר בסרטון קצר על הכשל בהצגת הנתונים החלקיים, על הכסף שעליו לא מדברים ובעיקר על האפליה המובנית בתקציב שירותי הדת היהודיים שניתנים רק לחלק מהיהודים, למקורבים ולזרם מסויים.צפו ושתפו ותייגו כדי לנצח בוויכוח במכינה, בשולחן השבת בבית, במילואים או במשרד, על איך באמת זורם פה הכסף.

פורסם על ידי ‏על משמר הכנסת‏ ב- יום שישי, 6 בספטמבר 2019