יבואנים טוענים כי הרבנות מקדמת שינויים בנהלי הכשרות. ח"כ מלינובסקי: "האם שלילת כשרויות, תסייע להוזלת המחירים?".

הבוקר, שלישי 18.2.2020 פורסם בחדשות 'ויינט' כי יבואנים רבים טוענים כי הרבנות הראשית לישראל מקדמת מדיניות אשר תשלול אישורי כשרות ממוצרים שבמשך שנים נמכרו ככשרים. כתוצאה מכך חלק מהמוצרים ייעלמו מהמדפים, ואילו השאר עלולים להתייקר.

המוצרים עליהם מדובר בין היתר הינם  קונפיטורות, ריבות ודגני בוקר שכוללים תותים ופירות יער, פירות יער קפואים, אצות נורי, גבינות ממפעל מלקפול בפולין, שמוכר למספר יבואנים, ושוקולד מילקה ביבוא מקביל. גם יבואנים כמו וילי־פוד ונטו נתקלו בביקורות מחמירות מהרגיל במפעלים בחו"ל.

ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו):

"‏כבר עשר שנים שבנימין נתניהו בשלטון ואיכשהו לא עלה בידו להילחם ביוקר של מחירי המזון. אז האם לדעת שר האוצר המיועד ‎ניר ברקת שלילת כשרויות ממאות מוצרים שתפחית את התחרות על המדף, תסייע לרפורמת הוזלת המחירים?".

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו):

"‏זו לא דת ולא יהדות, זו סחטנות. את מחיר השליטה של קבוצה קטנה וקיצונית ברבנות כולנו משלמים. חמש משימות שחשוב לבצע אחרי הבחירות: מינוי רב ראשי מהציונות הדתית, פירוק המועצות הדתיות והפיכתן למחלקות ברשויות המקומיות, מתן אפשרות לרבני ערים להקים בתי דין לגיור, הפיכת הרבנות לגוף מפקח ומתן רישיון לגופים נוספים להעניק תעודת 'כשר'. הציבור יבחר את הכשרות שמתאימה לו, מתן אפשרות להתחתן בנישואים אזרחיים. רק כך ניתן יהיה להחזיר את אמון הציבור".

מטעם הרבנות נמסר:

"יש הקפדת יתר על נוהלי הכשרות שלנו. בדברים אלה ענייני הכשרות מורכבים יותר עקב נוכחות חרקים ונגיעות. עלי גפן הם מוצר הנגוע בחרקים, ומאושר רק בייצור מיוחד עם דיווח של משגיח, ולעיתים גם אז יש חרקים בבדיקות. ריבות מאושרות לפי הנהלים. מילקה, ככל יבוא מקביל, אם מוגש לפי הנהלים – מטופל".