יאיר לפיד: "השיח על 'הדתה, בבתי הספר נובע מכך שאנחנו כבר פוחדים נורא אחד מהשני"

בתאריך ה-4.7.2017 בראיון עם עמית סגל בועידת מקור ראשון הצהיר ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד) שעל רקע העיסוק הציבורי הגובר בנושא, לראייתו אין תהליך של הדתה בבתי הספר.

ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד):
"השיח על 'הדתה, בבתי הספר נובע מכך שאנחנו כבר פוחדים נורא אחד מהשני. יש חרדה באוויר, וכולם עסוקים כל היום בתחושה הקשה שהצד השני רודף אותם, ומנסה להמיר אותם לשמאלנות, לימניות, לדתיות, לחילוניות. כל השיח הישראלי מבוסס היום על הרעיון שיש איזה אחר אפל וקונספירטיבי שחותר תחת הקבוצה שלנו. בתוך זה להתקפי חרדה מהסוג הזה יש מקום נרחב. אני חילוני מאוד גאה, ואני מאמין בזה שהחילוניות, וכתבתי על זה במקור ראשון מאמר רק ביום שישי האחרון – החילוניות הישראלית היא בכלל זרם ביהדות. אבל מתוך המקום הזה החילוניות גם לא יכולה להיות מוגדרת בידי בורות. העובדה ששני בני סיימו 12 שנות לימוד במדינת ישראל בלי שאיש פעם אחת ישב להראות להם איך נראה דף תלמוד היא מחדל נורא מפני שזו המורשת שלהם. זו ההיסטוריה שלהם. זה לא של מישהו אחר. זה לא של חרדים, זה לא של ציונות דתית, זה לא של ישיבת מרכז הרב, זה של כל ילד במדינת ישראל."

ח"כ זהבה גלאון (מרצ):
"איר לפיד לא נותן לעובדות לבלבל אותו. מסתבר שכל ההורים והתלמידים שקמו בשבועות האחרונים וסיפרו על עוד ועוד מקרים של הדתה בבתי הספר והגנים – כל אלה פשוט סובלים מ"התקף חרדה. למידות כיתה ז' שנשלחו מטעם בית הספר לקרוא תפילה לזיווג הגון ולהפרשת חלה? התקף חרדה. ילדה שנשלחה הביתה מבית הספר הממלכתי שלה כי המכנסיים שלה "קצרים מדי"? התקף חרדה. הורים שנדהמו לשמוע את הילדים שלהם מדקלמים הזיות על בית המקדש השלישי? התקף חרדה. גן שהלביש ילדות במטפחות וחצאיות? התקף חרדה. צריך חוצפה מסוג חדש כדי לטעון שכל ההורים והתלמידים שסיפרו לאחרונה מה קורה בכיתות הלימוד ובגנים פשוט סובלים מבעיה פסיכולוגית. וצריך יהירות נדירה כדי לקחת את כל העובדות שנחשפו לאחרונה בנושא ופשוט להתעלם מהן. אבל לפיד באמצע קמפיין פוליטי, אז לעזאזל עם העובדות".

ח"כ מיכל רוזין (מרצ):
"אחרונה, תלמידים ותלמידות רבים שברו שתיקה, הם מאסו בזלזול המשווע הזה כי הם מבינים שמלמדים אותם שהם פשוט "לא מספיק יהודים". למרות שבנט מפנה גב באופן שיטתי לממלכתיות הדרושה ממנו, משרדו כבר התחייב לתקן את התכנים. אנחנו חייבים וחייבות להמשיך ולעקוב, לא ייתכן שילדינו יהיו נתונים לשטיפת מוח בבתי הספר".

סגנית שרת החוץ, ח"כ ציפי חוטבלי (הליכוד):
"השיח על הדתה הוא שיח שמעדיף בורות על פני הכרת הזהות שלנו.  המורשת היהודית אינה"הדתה",  זו הכרת ההיסטוריה של העם היהודי, אלא שבשמאל מפחדים מרצון העם. כולם מדברים על ערכים דמוקרטיים בבתי הספר, אף אחד לא מדבר על החשיבות של הערכים יהודים בבתי הספר. אני חושבת שהורים חילונים צריכים להיות חלק מהתהליך הזה שאומר אל תגדלו את הילדים שלנו להיות בורים, ילדים צריכים להכיר את היהדות. אני מסכימה במאה אחוז עם יאיר לפיד שאמר שיש אנשים כאן שמפחדים לגעת בזהות שלהם".

ח"כ תמר זנדברג (מרצ):
"יאיר לפיד שכח מה זה להיות חילוני. הוא פשוט מנותק. מנותק מהמציאות בישראל, מנותק מהציבור שבחר אותו לכנסת. היום בנאומו בכנס "מקור ראשון" טען שאין הדתה במערכת החינוך, שמדובר בסתם "התקף חרדה". אין מחיר שלפיד לא יהיה מוכן לשלם במסע החנפנות שלו לחרדים. אבא שלו היה מתבייש".