יאיר לפיד בהפגנה באשדוד נגד חוק המרכולים: "אם אנחנו ננצח בבחירות הבאות, נבטל את חוק המרכולים"

בערב מוצאי שבת ה- 21.1.2018 הפגינו כ-2,500 איש באשדוד נגד סגירת העסקים בשבת, בעקבות חלוקת דוחות האזהרה לעסקים והכוונה לאכוף את חוק המרכולים. יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, נאם בהפגנה וכן מספר ח"כים התבטאו בנושא.

להלן עיקרי הדברים:
ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד):
"חוק המרכולים המעליב צריך ללכת. אם אנחנו ננצח בבחירות הבאות אנחנו נבטל את חוק המרכולים, מפני שכפייה חרדית לא יכולה לנהל את ישראל. גם לי יש שבת, וגם ליש יש שולחן שבת. אבל, דרעי וגפני לא יוכלו לבוא אלינו הביתה ולומר לנו איך לנהל את השבת שלנו. אנחנו לא נקבל כפייה חרדית, לא יגידו לנו איך נחיה, חוק המרכולים צריך ללכת, ומפה אשדוד תיצא המהפכה".

ח"כ אילן גילאון (מרצ):
מאות אזרחים הגיעו הערב להפגין נגד הקנסות שהוטלו על חנויות הפועלות בשבת בעיר אשדוד והקיצוניות הדתית.
חוק המרכולים בא לעשות דבר אחד בלבד – להפריד בין אזרחי ישראל, לעורר שנאה בין תושבים לשכניהם ולהרבות ריב ומדון. כי מה בעצם אומרים לנו? שעירייה לא יכולה להחליט האם להפעיל עסקים בשבת או לא. שהתושבים לא זכאים לבחור את אורחות חייהם. שהאזרחים הם כלום והשלטון הוא הכל. שכל מדינת ישראל וכל עם ישראל צריכים לרקוד לפי החליל של אריה דרעי.
בתקופתי כסגן ראש עיריית אשדוד יזמתי פתיחה של מוסדות תרבות ועסקים תוך שמירה על מרקם חיים מכבד ותקין בין כל המגזרים. כך צריך לנהוג לא רק באשדוד – אלא בכל עיר בישראל. זה אפשרי, וזה תלוי רק בנו. כי בסוף בסוף, השבת היא של כולנו. היא לא של אריה דרעי, לא של נפתלי בנט ולא של מיקי זוהר. אלו שנושאים לשווא את שם השבת והפכו אותה לקרדום לחפור בו – צריכים להתנצל מול אזרחי ישראל ותושבי אשדוד.

ח"כ יואל רזבוזוב (יש עתיד):
כשנחליף את הממשלה הזו, אנחנו נבטל את "חוק המרכולים". לא ניתן לראש הממשלה ולמפלגות החרדיות שסחטו אותו לפצל ולשסע את העם שלנו.

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני):
כששרים וחברי כנסת צבועים ומתקרנפים מהקואליציה הרימו את ידם בעד חוק המרכולים והסבירו לנו כמה החוק לא ישנה דבר- הם שיקרו ביודעין. בפועל נתנו לגורמים קיצוניים אור ירוק להסתער על הסטטוס קוו בניסיון מסוכן להרחיב את הכפייה הדתית ולהצית מחדש את מלחמת השבטים. מחזק את המפגינים הצודקים באשדוד וקורא לעירייה לחשב מסלול מחדש ולהתחשב גם בתושביה החילוניים.

 ח"כ מיכל רוזין (מרצ):
אלפי מפגינים ומפגינות יצאו הערב לרחובות באשדוד במחאה נגד סגירת המרכולים בשבת. הציבור בישראל מבין שהכוח לשנות נמצא בידיים שלו ושפנים רבות לשבת, ואין לאף אחד את הזכות לכפות את יהדותו על האחר. הציבור החופשי בישראל נאבק בכפייה, בחירויות הפרט שהממשלה מוכנה לנגוס בהם רק כדי לשמור על עצמה. זה הזמן להתפקד למפלגה היחידה בישראל שעמדתה בנושא דת ומדינה ברורה וחד משמעית: חופש דת וחופש מדת, חקיקת חוק יסוד: חופש הדת, שיבטיח את זכותם של כל אזרחי המדינה ותושביה, יהודים ושאינם יהודים, חילונים ודתייים, רפורמים, קונסרבטיבים ואורתודוקסים – לחיות את חייהם על פי מנהגיהם, השקפתם ואמונתם, ובלבד שמימושם של אלה לא יפגע בכבוד האדם.

ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו):
הציבור הליברלי זוקף את ראשו ואומר את דברו במפורש- לא ניתן יד לכפייה הדתית. אני גאה להיות חלק ממפלגת ישראל ביתנו המייצגת את הימין הליברלי ונלחמת כנגד כל שינוי בסטטוס קוו. לא נאפשר לקיצוניים להשתלט על מדינת ישראל. מחזקת את תושבי אשדוד ותומכת בהם במאבקם הצודק כנגד הכפייה הדתית בעירם.

ח"כ יהודה גליק (הליכוד):
מה שראינו השבת באשדוד ובשבועות האחרונים בערים אחרות זו רק טעימה מאיך שחוק מיותר חסר תועלת יכול להבעיר תבערה מיותרת של שנאה וקיטוב בתוכנו. ולוואי ונדע כולנו לפעול לאיחוי הקרעים ולא להרחבתם