טענות סותרות לגבי ההסכם שנתחם בין משרד החינוך לרשת "מעיין החינוך התורני"

לפני יותר משבוע פורסם לראשונה שנחתם הסכם בין משרד החינוך לבין רשת החינוך של ש"ס, "מעיין החינוך התורני", בו מתחייבת האחרונה לעמוד בתקנות של משרד החינוך באשר ללימודי ליבה, ניהול ואופן השימוש בכספי התקציב.
אולם, בימים האחרונים עולות טענות סותרות לגבי אמיתות העובדות וקשה לקבוע מהי האמת.   
מכון "על משמר הכנסת" ערך בדיקה.

כדי להבין מהי האמת ומי צודק, יש לבחון את העובדות. ראשית, גם לפני חתימת ההסכם, רשת "מעיין החינוך התורני" הייתה מחויבת ל-100% לימודי ליבה. אם כן, לא ברור מדוע טוען יאיר לפיד שלראשונה עשרות אלפי ילדים חרדים ילמדו את מקצועות הליב"ה. כמו כן, עולה השאלה למה יש צורך להתייחס לנושא זה בהסכם, שכן הרשת כבר מחויבת ללימודי הליב"ה. 
למרות זאת, חשוב לציין שלפי ממצאי דו"ח של משרד האוצר, לא כל בתי הספר של רשת החינוך עמדו במחויבות זו. לכן, כן יש לנקוט בצעדים על מנת להבטיח שיעמדו בחובה זו.   

מכון "על משמר הכנסת" פנה לעוזריו של שר האוצר, יאיר לפיד, בניסיון להבין מהי האמת. המכון ממתין לתשובותיהם, ונפרסם אותן כאשר יתקבלו. 

קראו את כל הפרטים.

בתאריך 29.12.13 פורסם שנחתם הסכם בין משרדי האוצר והחינוך לבין "מעיין החינוך התורני", רשת החינוך של ש"ס, בהתאם להבטחתו של שר החינוך, שי פירון. עיקרי ההסכם הם: לימודי ליבה מלאים לכל בתי הספר של רשת החינוך, מילוי אחר הוראות חוזרי מנכ"ל משרד החינוך, מעקב ובקרה על המתרחש ברשת ומניעת ניוד של תקציבים בין מוסדות הרשת. כל אלו יגובו בפיקוח של מפקחים שאינם נמנים עם משרד החינוך.

בהתאם לכך, שר האוצר, יאיר לפיד, פרסם אתמול (7.1.14) בעמוד הפייסבוק האישי שלו את הדברים הבאים: 
"בימים האחרונים חתמנו על הסכם היסטורי שיחייב את "מעיין החינוך התורני", רשת החינוך של ש"ס, בלימודי ליב"ה.
זו לא פחות ממהפכה.
עשרות אלפי ילדים חרדים ילמדו לראשונה מתמטיקה, אנגלית ומדעים.
הלימודים ייערכו בפיקוח מלא של המדינה, בהתאם לכל הדרישות של מערכת החינוך, והילדים יצטרכו לעבור גם את המבחנים הבינלאומיים.
בישראל של 2013, החינוך הוא המפתח לחיים טובים ועשירים יותר. לימודי הליב"ה יעניקו לילדים האלה סיכוי הוגן ושווה להגשים את הפוטנציאל שלהם ולהתפרנס בכבוד כשיגדלו.
לצד מהפכת השוויון בנטל ותכנית "יוצאים לעבודה", זהו הצעד החשוב ביותר לשילוב הדור הצעיר."

אולם, לפני יומיים (6.1.14) פרסם אתר "הארץ" שעל אף הפרסומים שלעיל, "ההסכם בין ש"ס למשרד החינוך והאוצר לא כולל התחייבות של הרשת ללימודי ליבה וכלל לא מתייחס להיקף לימודי הליבה ברשת". עוד נכתב ב"הארץ" שלפי ההסכם, לימודי הליבה יותאמו לייחודיות של הרשת. בנוסף, נכתב שאין מספיק מפקחים על מנת ליישם את ההסכם, וגם שעל אף הצהרתו של לפיד שהרשת תהיה מחויבת למבחנים הבינלאומיים, אין לכך שום התייחסות בהסכם. 

יו"ר ש"ס, אריה דרעי, אמר לגבי ההסכם ש""היו הרבה פרסומים בשבועות האחרונים, בכוונה תחילה לא הגבנו עליהם כיוון שאנחנו באמצע משא ומתן, זה לא סוד, היהדות החרדית כולה נמצאת בתקופה של ניסיון קשה מאוד. לא היה לנו כזה דבר. אני כבר קרוב ל-30 שנה בפוליטיקה, לא היה לנו תקופה כזאת. זה לא פשוט זה מאבק מאוד קשה, אני לא ייכנס לפרטים אבל אני רוצה לומר, אני יודע שיש בצדק מסתכלים בדאגה האם חלילה וחס יש פה ניסיונות להשתלט על החינוך שלנו, האם תהיה כאן יותר התערבות שלהם האם אנחנו חלילה וחס מכרנו, ויתרנו על עקרונות. אני רוצה לומר לכם, אין ספק זה מו"מ ודנו על כמה דברים בנושאים הטכניים. יש לנו פחות חופש פעולה בנושא של הקצאת שעות ויש יותר שקיפות מבחינת הדיווחים עכשיו. אבל בתכנים של הלימודים, בהתערבות של משרד החינוך בלימודים, בשינוי סדרי הלימודים במערכת, ב"ה אפילו כמלוא נימה. עמדנו על זה ונעמוד על זה עד הסוף, מה שמרן ומועצת החכמים הורו לנו כל השנים – כך ימשיך. לא תהיה שום התערבות. אלא מה? נצטרך להתאמץ יותר קשה. היה לנו יותר קל עד עכשיו, היה חופש פעולה לעזור יותר בשעות או לנייד שעות מפה לשם, כל מיני דברים אבל היום יצטרכו לעבוד בצורה יותר מסודרת ויותר שקופה. אין מה לעשות, בעל המאה הוא בעל הדעה. אבל לא בתכנים חלילה וחס ולא בהתערבות בלימודים ולא בשום דבר אחר".

כמו כן, מנכ"ל רשת "מעיין החינוך התורני", יוסי בוסו, אמר כי "הנהלת רשת החינוך נעתרה לכך שלא יהיו יותר שעות מנכ"ל ולכן הנהלת הרשת בשיתוף משרד החינוך קבעו קריטריונים ע"פ צרכים של המוסדות לחלוקת שעות, משרד החינוך יאשר ויתקצב לפי דו"ח שורה אישור פרטני על כל משרה. רשת מעיין החינוך התורני תמשיך לשמור על עצמאותה ועל אופייה כפי הדרכתו של מרן זצוק"ל הן בנושא לימודי ליב"ה והן בשאר התכנים".

כדי להבין מהי האמת ומי צודק, יש לבחון את העובדות. ראשית, גם לפני חתימת ההסכם, רשת "מעיין החינוך התורני" הייתה מחויבת ל-100% לימודי ליבה. אם כן, לא ברור מדוע טוען יאיר לפיד שלראשונה עשרות אלפי ילדים חרדים ילמדו את מקצועות הליב"ה. כמו כן, עולה השאלה למה יש צורך להתייחס לנושא זה בהסכם, שכן הרשת כבר מחויבת ללימודי הליב"ה. 
למרות זאת, חשוב לציין שלפי ממצאי דו"ח של משרד האוצר, לא כל בתי הספר של רשת החינוך עמדו במחויבות זו. לכן, כן יש לנקוט בצעדים על מנת להבטיח שיעמדו בחובה זו.   

שנית, בדיקה של נוסח ההסכם כפי שפורסם באתר "שטיבל" מולידה את המסקנות והשאלות הבאות:

בהסכם נכתב ש"מקצועות הליבה ילמדו לפי כללי משה”ח תוך התאמתם לייחודיות של הרשת". השאלה שעולה היא מהי ההתאמה של מקצועות הליבה "לייחודיות הרשת"?

בהסכם נכתב ש"תפקידי הפיקוח והרגולציה יתבצעו בלעדית על ידי מפקחי המחוז החרדי". השאלה שעולה היא כמה מפקחים יש ומי הם מפקחי המחוז החרדי?    

נראה שבהסכם אין התייחסות למבחנים הבינלאומיים. אם כך, מדוע לפי השר לפיד ילדים ברשת "מעיין החינוך התורני" יצטרכו לבצעם מהיום?    

עוד נכתב בהסכם ש"בבתי ספר בעלי אופי תרבותי חרדי שמרני אין אפשרות לצרף כיתות של בנים עם בנות". גם סעיף זה מעורר מחלוקת ושאלות. האם מדובר בסעיף ראוי ונכון?

כמו כן, עולה השאלה מדוע אין בהסכם התייחסות למבחני המיצ"ב.(מבחני יעילות וצמיחה בית ספרית). לפי דו"חות של מרכז המידע והמחקר של הכנסת, רשת "מעיין החינוך התורני" לא מבצעת תמיד את מבחני המיצ"ב, אשר לפי חוק, היא מחויבת לבצע.

מכון "על משמר הכנסת" פנה לעוזריו של שר האוצר, יאיר לפיד, בניסיון להבין מהי האמת. המכון ממתין לתשובותיהם, ונפרסם אותן כאשר יתקבלו. 

למרות הכל, חשוב לעמוד על כך שעל אף סימני השאלה וחוסר הבהירות, מדובר בהסכם חיוני וחשוב מאד אשר נותן מענה לבעיות בתחום השקיפות, המעקב, הדיווח והבקרה ברשת בתחומים החינוכיים והפיננסים (התחייבות לשקיפות מלאה, לעמידה ברגולציה של משה"ח ועוד). בנוסף, ההסכם מבטיח שדרוג וייעול במערך הניהולי, הארגוני והפדגוגי (מיזוג כיתות, איסור העסקת מורים ללא צורך מוכח ועוד). כזכור, כול הבעיות הללו עלו בממצאי הדו"ח של משרד האוצר.

לאור המוצג בידיעה, ניתן לקבוע כי מדובר, בכל מקרה, בהסכם טוב, חשוב ותקדימי. בהתאם לתשובות שהמכון יקבל בנוגע לשאלות שהועלו בידיעה, יהיה ניתן לקבוע האם באמת מדובר ב"מהפכה" של ממש.

לידיעה בנושא ההסכם באתר "מכון על משמר הכנסת" לחץ/י כאן

לסטטוס של יאיר לפיד בנושא לחץ/י כאן

לידיעה בנושא באתר "הארץ" לחץ/י כאן

להסכם כפי שמופיע באתר "שטיבל" לחץ/י כאן

לכתבה בנושא באתר "בכיכר השבת" לחץ/י כאן

לכתבה בנושא באתר "בחדרי חרדים" לחץ/י כאן