ח"כ תמר זנדברג: "קל בגבעתי, קשה בגיור"

את הדברים אמרה ח"כ זנדברג בדיון שנערך היום (13/8/2014) בועדת פנים ועסק בהתנהלות המשרד לשירותי דת בנושא הגיור. בדיון נכח גם הרב הראשי לשעבר, הרב מרדכי אליהו, וכן, נציגי הרבנות ומשרד הדתות. עוד אמרה ח"כ זנדברג בנוגע להתנהלות הרבנות בנושא הגיור כי "הרבנות הראשית היא לא מוסד קדוש, היא לא ירדה מהר סיני עם התורה. היא מוסד מנהלתי".
הדיון נסב בעיקרו סבבי הצעת החוק של ח"כ אלעזר שטרן שנתמכת ע"י שרת המשפטים, לאפשר לרבני ערים לגייר, הצעה אשר עברה את ועדת שרים לחקיקה ללא תמיכת המשרד לשירותי דת, ח"כ מירי רגב טענה כי הנושא עלול להביא למשבר קואליציוני באומרה "יש דבר יותר חשוב מהממשלה- נצחיות העם היהודי".

להלן עיקרי הדברים מהוועדה

ח"כ מירי רגב, יו"ר הוועדה:

"ברור לכולנו שהגיור צריך להעשות על פי דין תורה ושלא יהיו מגיירים שונים- זוהי המלצת ועדת נאמן והממשלה קיבלה אותה. נשאלת השאלה מדוע לא מקבלים את ההמלצות הללו ומגישים הצעות חוק סותרות?

מבחינתי שנושא זה יביא למשבר קואליציוני- יש דבר יותר חשוב מהממשלה וזה נצחיות העם היהודי.

אני קוראת לראש הממשלה לשמור בכל כוחו על אחדות העם היהודי, ולהביא כל החלטה בנושא הגיור לתאום מול הרבנים הראשיים, לא יכול להיות שדווקא בנושא עקרוני זה לא יהיו הסכמות."

ח"כ יעקב מרגי:

"החוק מחייב שהגיור יהיה על פי ההלכה, בדורות האחרונים יש אנשים שרוצים להפוך את הגיור למשהו שאפשר לרכוש- ולא לפי ההלכה. אם שירותי הדת נתנים בצורה לא טובה, זה רק בגלל שהרבנות לא מקבלת כספים מספיקים."

ח"כ יוני שטבון:

"בשם מפלגת ה"בית היהודי", אני אומר כי כל הצעה בנושא הגיור שלא מתואמת עם הרבנות- לא תהיה. לולא הרבנות הראשית, העם היהודי היה קורס. שרת המשפטים רוצה להקטין את מעמד הרבנות ועושה זאת באצטלה של הנגשה."

ח"כ תמר זנדברג:

"כשבאתי לדיון לא ידעתי שזאת תהיה התנגחות בשרת המשפטים בנסיונותיה להקל בגיור. אני כאישה חילונית לא רוצה שבכלל יהיו דיונים כאלה. כל עוד אין הפרדת דת ומדינה- הציבור כבול בידי הרבנות. אתם מנסים לטרפד הצעות חוק שמנסות להקל בגיור, הרבנות היא לא שומרת הסף, אתם לא רוצים להקל בגיור כי זה שומר על טהר הדם.

יש בניינו בעניין זה מחלוקת מהותית- יש כל מיני סוגים של יהודים, לרבנות אין מונופול על היהדות."

ח"כ מוטי יוגב:

"שלמות עם ישראל היא המסגרת הקריטית לקיומה של המדינה, הרבנות היא ערובה לשלמות עם ישראל."

pnim

שינוי גודל גופנים