ח"כ שרן השכל על חתונתה:"לא רציתי לערוך טקס אורתודוקסי, רציתי משהו שונה ולא יכולתי"

לפני מספר חודשים טסה חברת הכנסת שרן השכל מסיעת הליכוד למפגש עם נציגים הארגונים הליברליים ביהדות ארה"ב. במהלך אחת הפגישות, הביעה ח"כ השכל את דעתה לגבי מוסד הרבנות בישראל, ושיתפה בנקודת מבטה האישית וההתלבטות שליוותה אותה ואת בן זוגה טרם טקס חתונתה, כאשר לא עמדו מולם אופציות של ממש מלבד חתונה על-פי נוסחת הרבנות.

בחשיפה ראשונה שפורסמה היום (12.7.16) באתר NRG, מביעה ח"כ שרן השכל (ליכוד) דעה נחרצת כנגד הרבנות הראשית בישראל שקובעת כי חופה בישראל חייבת להיות אורתודוקסית והדגישה את חשיבות הפלורליזם בשאלת הנישואים היהודיים בישראל.

ח"כ השכל נפגשה לפני מספר חודשים עם פעילים ופעילות מהארגונים הליברליים ביהדות ארה"ב בניו יורק, רובם רפורמים וקוסנרבטיביים, שם שוחחה בין השאר גם על נושאי דת ומדינה. השכל, התחתנה בסוף חודש יוני בחופה כדת משה וישראל שערך רב הכותל שמואל רבינוביץ'. 
במפגש, אמרה השכל כי "אני שומעת אנשים בחברה הצעירה אומרים 'אם לא מכירים בנישואים שלי, אז למה להתחתן עם רב?' וזה חבל כי גם חילונים היו רוצים להתקרב ליהדות בצורה מסורתית, אם הם יכולים לעשות זאת בצורה שוויונית ופתוחה יותר". עוד הוסיפה השכל: "אני יודעת שרוב חברי המפלגה שלי הם מסורתיים, שלא יסכימו איתי, אבל הם מכירים את דעתי".  כאשר נשאלה על חתונתה הקרבה, סיפרה בגילוי לב כי "לא רציתי לערוך טקס אורתודוקסי, רציתי משהו שונה ולא יכולתי. התלבטתי עם בן זוגי במשך שלושה חודשים – זו שאלה לא רק עבור הקונסרבטיבים, אלא אף עבורי. מה לעשות כשאין לי האפשרות לבחור דת שאני רוצה, או איך להביע את הדת שיש לי, זו שאלה גדולה".

השכל הודתה בהמשך דבריה שאילולא היכרותה עם יהודי התפוצות, לא הייתה נלחמת עבור רחבה שוויונית בכותל כיהודייה חילונית. "אם לא הייתי שומעת אתכם, לא הייתי נלחמת עבור הכותל מפני שאני לא מתפללת שם, אני לא מתפללת בכלל, ואני לא היחידה. שישית מהזוגות שהתחתנו בדור שלי, עשו זאת בחו"ל". עוד אמרה כי בני משפחתה לא התחתנו ברבנות, "אחותי התחתנה בישראל עם רב רפורמי והמדינה לא מכירה בנישואים שלהם, אבל אחי התחתן בניו יורק 'סיטי הול' והמדינה מכירה בו".

לקריאת הכתבה המלאה באתר NRG לחצ/י כאן.