ח"כ שרן השכל: "אני קוראת לכל יהודי שמקיים את מנהג הכפרות, אל תתנו יד לפגיעה בחיות האומללות ואמצו את פדיון הכפרות"

בימים האחרונים יצא משרד החקלאות בקמפיין לעידוד המרת מנהג "תרנגול הכפרות" בפדיון כפרות שגם הוא תקף מבחינה הילכתית ומקובל על רבנים רבים בכלל הזרמים. 


חברת הכנסת שרן השכל פרסמה בעמוד הפייסבוק שלה תגובה: "

אני מברכת את משרד החקלאות שיצא לראשונה בקמפיין ארצי לעידוד השימוש בכסף שיתרם לצדקה במקום בתרנגולות חיות. השימוש בכסף מביא איתו ברכה נוספת, שכן הוא מזמן גם קיום מצווה בערב החג – מתן צדקה."

עיריית תל אביב – יפו אסרה על קיום המנהג במרחב הציבורי שבתחומה. 

הקמפיין אשר פורסם בימים האחרונים לקראת יום כיפור כולל סרטוני הסבר והודעהות לעיתונות מטעם משרד החקלאות.

מתוך אתר משרד החקלאות:
" השנה עושים כפרות בכסף ועוזרים לנזקקים" משרד החקלאות ופיתוח הכפר מעלה בימים אלה קמפיין הסברה לעידוד הנוהג לקיים את מנהג הכפרות בימים שבין ראש השנה ליום הכיפורים, ולהחליפו בפדיון בכסף, במקום שימוש בעופות חיים. מזה שנים מתקיים מנהג הכפרות בין ראש השנה ליום הכיפורים, במסגרתו נשחטים עופות ככפרה על החטאים. מעבר לסכנה הברורה לבריאות הציבור ומניעת הפצת מחלות בעלי חיים במנהג, הוא גם גורם סבל מיותר לעופות.

  כדי להקל על מי שכן מעוניין בקיום מנהג הכפרות, מפרסם משרד החקלאות כללים לאזרחים החפצים לקיים את המנהג. לצד עידוד המשרד לקיימו באמצעות פדיון ללא עופות חיים. הנוהל נועד להסדיר את קיום מנהג הכפרות לצד צמצום הסיכון לבריאות הציבור העלול להיגרם כתוצאה משחיטה מחוץ לבית שחיטה מאושר ומפוקח, ותוך צמצום הסבל הנגרם לעופות. 
על פי דין, אין לשחוט עופות מחוץ לבית שחיטה מאושר, למעט שחיטת עופות לצריכה עצמית, או כחלק מקיום מנהג בתקופה שבין ראש השנה ליום הכיפורים, במקרה של קיום מנהג עממי, ובכפוף לעמידה בנדרש בתקנות. בפועל, מתקיים מזה שנים מנהג הכפרות בין ראש השנה ליום הכיפורים, במסגרתו נשחטים עופות מחוץ לבית השחיטה. הנוהל נועד להסדיר את הנושא לטובת הגברת הפיקוח לשם מניעת הפצת מחלות בעלי חיים, מניעת צער בעלי חיים לפני ובמהלך קיום המנהג ולשם שמירה על בריאות הציבור.לכללי הנוהל במלואם.
 

מנהג תרנגול כפרות "יום הכיפורים יחול בעוד יומיים. עוד בטרם כניסת היום הקדוש, נקיים את מנהג הכפרות."

התגובה הראשונה מכיוון בית המחוקקים יצאה מחברת הכנסת החדשה שרן השכל אשר פירסמה בעמוד הפייסבוק שלה את הדברים הבאים:

"אני שמחה שמבין כל האפשרויות שיש, השימוש בתרנגול או תרנגולת, המיועדים אח״כ לשחיטה, הפך להיות האופציה הפחות מקובלת בחברה הישראלית.
אני מברכת את משרד החקלאות שיצא לראשונה בקמפיין ארצי לעידוד השימוש בכסף שיתרם לצדקה במקום בתרנגולות חיות. השימוש בכסף מביא איתו ברכה נוספת, שכן הוא מזמן גם קיום מצווה בערב החג – מתן צדקה.

אני קוראת לכל יהודי שמקיים את מנהג הכפרות, אל תתנו יד לפגיעה בחיות האומללות ואמצו את ״פדיון הכפרות״, כמוני.

אני מאחלת גמר חתימה טובה וצום מועיל לכל עם ישראל."
באותו עניין, עיריית תל אביב פרסמה הודעה לתושביה על כך שחל איסור על קיום המנהג במרחב הציבורי בתל אביב – יפו. על פי ההודעה: "לקראת חגי תשרי, אנו קוראים לתושבים להימנע ממנהג הכפרות באמצעות תרנגולים חיים. לתשומת לבכם – חל איסור על קיום המנהג במרחב הציבורי בתל-אביב-יפו, באכיפת אגף הפיקוח."