ח"כ שפע בועידת החינוך של 'מקור ראשון': "בציונות הדתית ובחינוך והחרדי מאוד מפחדים מחינוך ביקורתי ומיהדות ששואלת שאלות".

אתמול, שלישי 17.11.2020 התקיימה ועידת החינוך של עיתון 'מקור ראשון' ומרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא. במהלך הועידה התקיים מושב אשר עסק בסוגיית לימודי יהדות במוסדות הלימוד בו השתתפו חברי הכנסת משה ארבל (ש"ס), מתן כהנא (ימינה), אורלי פרומן (יש עתיד) ורם שפע (כחול לבן).

ח"כ משה ארבל (ש"ס) התייחס לסוגיית לימודי יהדות בבתי ספר ממלכתיים ואמר:

"כל צעד של הכנסת תכנים יהודים לבתי הספר נתפס כהדתה. אני מדבר על חשיפה לתלמוד. לא למדתי לימודי ליבה אבל לימודי התלמוד היה הכלי שעזר לי להגיע ללימודי המשפטים. יש פה הרבה מאוד שבטים ונרטיבים ואני חושב שהזכות של המדינה ללמד לימוד תורני ולאפשר אפילו מתוך ערכים ליברלים חופש לגל שבט ושבט לחנך את ילדיו על פי הערכים שלו זה בעייני דרך מוצלחת יותר".

יו"ר ועדת החינוך ח"כ רם שפע (כחול לבן) טען:

"אני למדתי מקרא בסמינר הקיבוצים וההכשרה שלי היא מורה לתנ"ך. אני לא חושב שחילוניות היא אנטי דת אבל צריך לומר את האמת גם בציונות הדתית וגם בחינוך והחרדי מאוד מפחדים מחינוך ביקורתי ומיהדות ששואלת שאלות לתוך עצמה. אנחנו כמובן מדברים גם על תקציבים. אני מוכן ללמוד פרשת שבוע אבל אני יודע שכרגע יש עמותות מסוימות שיכולות להיכנס לבתי הספר. הרבה יותר קשה להכניס חינוך ששואל שאלות קשות על היהדות שלנו מאשר להכניס עמותות לחיזוק יהדות בבתי ספר ממלכתיים. אני חושב שהעיסוק אך ורק בעולם הרוח בעולם היהודי לצד ללמוד על אין ספור סופרים מהעולם".

ח"כ מתן כהנא (ימינה) השיב:

"אני מתוך ההכרות שלי עם הציונות הדתית, אני יודע שהילדים שלי לומדים ספרות ויצירות. אני חושב שלגיטימי שמגזר שיש לו ייחודיות ידגיש את הייחודיות הזו במהלך הלימודים. זה לא אומר שלא צריך להיות פתוח להיסטוריה ותרבות עולמית אבל להסתכל על לימודי יהדות בבתי ספר חילוניים כמשהו ביקורתי.  אני לא אומר לח"כ רם שפע איך ללמד מקרא אני כן חושב כמו ח"כ משה ארבל היה רצוי שילד יראה פעם בחיים שלו דף גמרא. לא צריך להאמין באלוהים בשביל זה אבל תדע זה המורשת שלנו. לצערי היום בגלל השנאה לדת בכל מיני מקומות ובגלל החשש מהדת אנשי בורחים מזה וזה מאוד חבל. אני יותר מתחבר לגוונים ואחדות זה לא בהכרח אחידות. אני לא נבהל שיש לנו הרבה גוונים ביהדות כל עוד אנחנו מכבדים אחד את השני".

ח"כ אורלי פרומן (יש עתיד) אמרה :

"אני מהדור שלמדנו תלמוד בבתי ספר והילדים שלי כבר לא למדו אבל זה דיון הרבה יותר רחב מה קרה ביחסי דתיים חילוניים במשך השנים. אני אשמח שהנכדים שלי יקבלו בסיס כלשהו ביהדות בלימודים שלהם בבית הספר".