ח"כ שפיר על העידרותו של רב הכותל מדיון בוועדת שקיפות: "רב הכותל שהוועדה תואמה לפי הזמנים שלו בחר שלא להגיע"

בתאריך ה- 13.2.2018, קיימה וועדת השקיפות, בראשות ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני) דיון בבקשתה של ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) וקבוצות חברות וחברי כנסת בנושא שקיפות בניהול רחבת הכותל. הדיון נקבע בהתאם ללוח הזמנים של רב הכותל, שמואל רבינוביץ', אולם אתמול בערב, הרב רבינוביץ' הודיעו לחברות הכנסת שפיר ולביא שאין באפשרותו להגיע, והדיון התקיים רק בנוכחות מנכ"ל הקרן למורשת הכותל, מר מרדכי (סולי) אליאב. 

להלן עיקרי הדיון:
ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני):
הדיון נעשה לאחר הקמה של מחיצה במיליוני שקלים, החלטה לפני שבועיים לא לאפשר לעיתונאיות וצלמות להיכנס ולתעד את ביקורו של סגן הנשיא פנס, תערוכת פרארי שקרתה כך פתאום . זאת לא הפעם הראשונה שאנו עורכים דיון בנושא. כמו גם קיים היעדר שקיפות מוחלט, ופה אני רוצה לציין שאתמול בשעות המאוחרות של הערב רב הכותל הודיע שהוא לא מתכוון להגיע לדיון הזה. הבטיח שייחזור לשיחות הטלפון שלי ושל ח"כ לביא ולא חזר".

ח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס):
"אני המלצתי לרב הכותל שלא להגיע לדיון, רב בישראל לא צריך לעמוד למשפט שדה. כבודו של הרב מעל לכבודה של הוועדה".

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד):
"הכותל הוא בית תפילה ואבן שואבת לעם היהודי כולו. חבל מאוד שרב הכותל לא מכבד את הכנסת בנוכחותו, למרות שפנינו להתדיינות עניינית ורצינית, בסוגיה חשובה כל כך. חמור אף יותר שחבר כנסת מחליש את הכנסת וקורא לרב שהוא עובד ציבור בשכר שלא להגיע לדיון ולענות על שאלות. יש שורה של אירועים שכולם קשורים זה בזה. רק לאחרונה נודע לנו על הקמת מחיצה חדשה באישון לילה במיליון ש"ח, כמו גם הצבת מכוניות פרארי ברחבה, שאלות על הסדרי גישה וחניה, קיום טקסים, אטימת המחיצה ועוד. השאלה המרכזית היא כיצד מתקבלות החלטות הנוגעות לניהול הרחבה. התחושה היא שאין דין ואין דיין. לכן הגשתי הצעה בשם סיעת יש עתיד להקים מועצה ציבורית שתנהל את רחבת הכותל, בשם ולמען העם היהודי כולו. אני הגשתי יחד עם סיעת יש עתיד הצע"ח לקבוע כינון של מועצה ציבורית שתקבע איך דברים ייקבעו".

ח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני):
"זה לא שאין דין ואין דיין, יש שריף. עולות פה שאלות מאוד בסיסיות, הוא קיבל בידיו סמכויות מרחיקות לכת, להחליט מהו מנהג המקום, הוויכוח הוא על ההתנהלות ברחבה, והאם אני היום כאישה חייבת לעמוד רק בצד אחד, שהוא גם הצד מאוד מצוצמצם. מי החליט שזה מנהג המקום? האם זאת החלטה שהתקבלה פה בכנסת? האם זה החלטה שהתקבלה בממשלה?".

ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני):
ש פה לחברי הכנסת שאלות רבות על מקום שקדוש לכל העם היהודי, בין אם גר פה או לא, בין אם מהזרמים או לא, אז שבן אדם אחד ייקבע מהו מנהג המקום, היינו רוצים לשאול אותו מהי דעתו על מנהג המקום? מה היחסים שלו על משטרה? הסדרנים והסדרניות עוברים ועברות הכשרה כלשהיא ומטעם מי הן עוברות את ההכשרה? האם זאת חברה חיצונית או לא? יש הרבה שאלות שחלקן טכניות וחלקן לא".

ח"כ רחל עזריה (כולנו):
"רב הכותל ממשיך לעשות כל מה שהוא רוצה ברחבת הכותל. הוא בחר לא להופיע בדיון היום בכנסת, אף אחד לא יודע מה קורה, ואין כללים ברורים לניהול רחבת הכותל. אף אחד לא ידע לומר למה נמנע מעיתונאיות לסקר את ביקור פנס בכותל, ולמה לא יכלו לפחות להניח מדרגה מבעד למחיצה שתאפשר להן לעשות את עבודתן. למה מרימים מחיצה חדשה בן לילה, ואיך אושר מופע היח"צ של חברת פרארי ברחבת הכותל. בעבר רב הכותל בחר להוריד את דגלי ישראל מהרחבה על דעת עמו והחזיר אותם רק לאחר לחץ ציבורי כבד. 
הגיע הזמן להחזיר את הכותל למעמדו כמקום המאחד את עם ישראל ולא כסלע מחלוקת. הצעת החוק שהגשתי תחייב את רב הכותל לעמוד בכללים ברורים ולהציג בשקיפות את עקרונות ניהול האירועים וקבלת תרומות לאתר".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי):
"אני חושב שהכותל הוא מקום מאוד מרכזי שראוי שייעלה לדיון, עצם הדיון הוא דיון חשוב. אני משוכנע שכולנו מתייחסים לרב הכותל בכבוד רב. נשיאת בית המשפט העליון לא מופיעה לכל דיון בו. חוקה. הכותל חייב להיות מקום שמאחד את יהדות העולם, שנמצאת בתפוצות. אנשים שנאמנים לנאמנות הציבור עושים כל יכולתם כדי לקרב, לפתח. יישר כוח לקרן למורשת הכותל.  יש וויכוח לגיטימי בפוליטיקה, בכנסת, בחברה הישראלית סביב מה שאנחנו מגדירים כמנהג המקום בכותל. זה שלטון חוק, קבעו תקנות".

ח"כ אליעזר מוזס (יהדות התורה):
"מה לכם ולכותל? באות כל ראש חודש לעשות פרובקציות, רפורמים, לכו תעשו בר מצווה לכלבים".

מנכ"ל הקרן למורשת הכותל על פרסום פרוטוקולים מהדיונים ונהלים לאישורי חנייה:
 אני יכול להעיד שאנחנו מאוד רגישים לכל המורכבות. נהלי החנייה בכותל גובשו ע"י הקרן יחד עם משטרת ישראל. צריך להבין שיש גורמים שונים שחונים, הן כוחות הביטחון, והן נותני שירותים, שהמקום מספק את צורכיהם. כל פעולה שנעשית בקרן שקופה למשרדי הממשלה, ברמת כל צ"ק שיוצא. כל הנהלים מפורסמים באתר של הכותל, אני לא חושב שיש עוד מקום שמפרסם. ממשלת ישראל קיבלה החלטה על המחיצה בשנת 1968, דווקא בגלל מה שאמרתן שאימהות עולות על כיסא, עשינו מחיצה חדשה שהוצגה באסיפה הכללית ובוועד המנהל. אותם נהלים של המחיצה שהיו, אותה מחיצה נוכחית יותר יפה, ופרקטית לנשים. עבור הנשים יכולתם לעשות מדרגה גבוהה יותר וככה הן יכלו לעבוד, אבל העניין הזה הוא התגובה שלכם.

עו"ד ,יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית:
יש לי כבוד גדול לבוס שלך (רב הכותל), אני זוכר איך הוא נשא ונתן איתנו על מתווה הפשרה בכותל. אני זוכר כמה אמיץ הוא היה לחתום את ההסכם, יחד עם זאת אנחנו רואים איך רב הכותל הוא אפיפיור ומאבטחיך הם סריסיו. הסיפור שמלמד על קבלת ההחלטות, משני צידי הרחבה הצבתם שעונים גדולים בקוטר של מטר, חזקה שהייתה איזו וועדה אמנותית שבמקום שכזה לא הנדבן, או איש אומנות ייקבע איך זה ייראה. במסגרת השקיפות חזקה עליך שקיימת דיון בנושא

תני פרנק, ראש תחום דת ומדינה, תנועת נאמני תורה ועבודה:
"מדוע הקרן למורשת הכותל ביקשה תשלום של כ-4,500 ש"ח בגין קבלת כל סיכומי הפרוטוקולים משנים 2016-2017?".

תשובת מנכ"ל הקרן למורשת הכותל:
"הקרן למורשת הכותל שקופה. כל הפרוטוקולים פתוחים. הם לא מופיעים באתר, מי שרוצה מקבל.
ח"כ שפיר בתגובה: "זה לא אומר פתוחים".

יושבת-ראש ארגון נשות הכותל, ענת הופמן:
"האם לרב הכותל ניתנה הסמכות לקבוע את מנהג המקום? קבע בבג"ץ ב-2013 שלרב הכותל אין סמכות לקבוע את מנהג המקום. הגיע הזמן לשים לו קו אדום?".

נועה סתת, מנכ"לית המרכז רפורמי לדת ומדינה: 
"מדוע לשום אישה לא ניתן להשתמש במערכת ההגברה בכותל? האם יש לכם נוהל שיש איסור לאישה לדבר במיקרופון? ".

סיוון לייב-יעקובסון, נציגת ארגון קולך:
"מי קובע את הנהלים ההלכתיים? מי הכתובת שלי לתלונה למשל? יש הסתייגות שבתוך ההנהלה אפשר שתהיה נציגות נשית?".

ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה):
"המטרה של הדיון הזאת היא לא שקיפות. הוא על גורמים שעושים פרובקציות וממומנים ע"י גורמים שלא מעוניינים באחדות העם, ואינם נמצאים בישראל".

סיכום דיון של ח"כ סתיו שפיר:
"מודה לכל חברי הכנסת, מבקשת למחות על כמה דברים שנאמרו בוועדה, כשח"כ מוזס משווה פה אנשים לכלבים, אלה הכפשות שלא מתאימות לכאן. אלה הכפשות שלא מתאימות לכנסת, לא מתאימות ליהדות, היו פה גם ח"כים שנכנסו לדיון כדי להכפיש, ההגדרה של שקיפות היא לא עמידה בחוק, אלא כפי שהמנכ"ל אמר שמבחינתו הוא לא רואה מניעה, זה חשוב. כך, ראוי שיהיו פוטוקלים לקבלת ההחלטות, ארצה לקבל בירור על הסיפור של ההגברה. אמר המנכ"ל אין שום הבדל בהגברה בין נשים וגברים. אלה הכפשות שלא מתאימות לכאן. אלה הכפשות שלא מתאימות לכנסת, לא מתאימות ליהדות, רב הכותל שהוועדה תואמה לפי הזמנים שלו בחר שלא להגיע המצגת של מנכ"ל הקרן למורשת הכותל הועברה אלינו רק ב7 בבוקר, אנחנו נקבע דיון נוסף בנוכחתו של רב הכותל".