ח"כ שפיר בדיון על השקיפות במשרד לשירותי דת ומועצות דתיות: יש לוודא שמועצות הדתיות הניהול התקין יישמר

ביום שלישי ה-5.12.2017 קיימה ועדת השקיפות בראשותה של ח"כ סתיו שפיר בנושא השקיפות במשרד לשירותי דת, בהשתתפות מנכ"ל המשרד לשירותי דת, עודד פלוס. בדיון בהשתתפות מספר ח"כים וגורמי החברה האזרחית, עלו בפני מנכ"ל המשרד מגוון של סוגיות הנוגעות לשירותי הדת במדינת ישראל, בהם קבורה, שירותי הדת לקהילת יוצאי אתיופיה בישראל, גיור, והפרסום לאחרונה בנושא הקמת מאגר מאגר מידע ביולוגי על יהודים.

להלן עיקרי הדברים: על סוגיית השקיפות של המשרד לשירותי דת והמועצות הדתיות יו"ר וועדת השקיפות, ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני): השירותים שניתנים על ידי המועצות המקומיות לאזרחי ישראל משפיעים על תחומי חיים רבים ומשמעותיים, ולא ייתכן שכל המועצות הדתיות יפעלו בחשיכה בלי לעדכן את הציבור בסיבות להחלטותיהן, ובלי לתת דין וחשבון לאיש ובלי שלציבור תהיה יכולת מינמלית לבקר ולבחון את התנהלותן. יש לוודא שבמועצות הדתיות הניהול התקין יישמר ברמה המקומית, ושהרגולטר משרד הדתות ייפקח בנושא. מצב זה חייב להשתנות בהקדם ואני דורשת מהנהלת המשרד לעמוד בדחיפות בהבטחותיו בנושא. מנכ"ל המשרד עודד פלוס: האינטרס שלנו הוא שהמשרד לשירותי דת, והמועצות הדתיות יהיו שקופים. המנכ"ל התבקש  לדווח על ההתקדמות בנושא השקיפות במועצות הדתיות, בתוך חודש וחצי. וכן בתוך כשבועיים להעביר מידע הנוגע למגורי רבנים.  על מערך הקבורה בישראל ח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני): קיים חשש להפקעת מחירים בתחום הקבורה. מה המשרד מתכוון לעשות בנושא? מנכ"ל המשרד עודד פלוס: .אנחנו הולכים להביא חוק קבורה חדש, ובתוך זאת להכניס את עניין המחירים על שירותי הדת לקהילת יוצאי אתיופיה בישראל ח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני): בדיון בוועדת הכלכלה בדצמבר שנה שעברה, דיבר יו"ר הוועדה ח"כ איתן כבל וסיכם את הדיון בכך שייפגש עם שר הדתות וידרוש ממנו לפרט את פרטי התוכנית שלו לשילוב יוצאי אתיופיה בישראל במערך הרבנות הראשית– היכן עומדים הדברים? מנכ"ל המשרד עודד פלוס: יש הסכמה לעלות את שיעור המשרה מ50% ל100%. במקביל, אנחנו בודקים את תנאי העבודה של הקייסים, אנחנו רוצים לדאוג שיהיו להם תנאי עבודה נאותים. הנושא הזה מטופל כרגע. על הפרסומים בדבר הקמת מאגר גנטי על מנת לקבוע מיהו יהודי ח"כ עליזה לביא (יש עתיד): אנחנו שומעים שהמשרד עובד על מאגר של בתי דין רבניים, ומאגר של יהודים מכל העולם. למה צריך את זה? זה הולך להיות כלי מפלצתי ומאיים. אשמח לדעת איפה התקציב הזה? הבעיה המרכזית היא שהמאגרים הללו ייהפכו גם את הביוקרטיה לכלי מאוד קשה,על מיהו יהודי. ברגע שמפרסמים נתונים מי כן ומי לא, מי יהודי, מי נחשבים ממזרים. ההשלכות הרסניות מנכ"ל המשרד עודד פלוס: אני אומר גם עכשיו לפרוטוקול, אנחנו בוחנים את הרעיון, גם לי יש היסוסים. אם נבין שההשלכות בעיתיות, נגנוז את הרעיון הזה. על המקרה שהיה בעיר כרמיאל, בו בדקו יהדות לבת של עולים מבריה"מ שרצתה לעבוד ברשת מזון מהיר מנכ"ל ישראל חופשית, אורי קידר: על רקע המקרה בכרמיאל שבדקו יהדות של בת לעולים מבריה"מ לשעבר שרצתה לעבוד ברשת השניצלייה, על מנת לשמור על נושא הכשרות. האם ישנה עובדי הרבנות בעלי נגישות למאגר?. מנכ"ל המשרד עודד פלוס: יש לנו מאגר מידע שנועד לשמר את שירותי הדת, יש גישה אליו רק לאנשים שיש להם הרשאה. אנחנו צריכים את המידע הזה. על נושא התשלום השנתי שמעביר המשרד לעמותת "המרכז למקומות קדושים בישראל" ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני): עיקר פעילותה מתרכז להילולת קבר הרשב"י, ואשר עומד על 28 מיליוני שקלים בשנה ואין בנמצא שום פירוט של השימושים, ההתקשרויות והמכרזים אשר לפיהם בוחן המשרד את העברת התקציב לעמותה.
מנכ"ל המשרד עודד פלוס: זו העלות של קיום האירוע הגדול ביותר שקורה במדינה מידי שנה. בכל ל"ג בעומר מגיעים לאזור כ400 אלף אזרחים ויש צורך לאבטח אותם, לדאוג לחנייה מסודרת, תברואה, תשתיות ועוד.
ח"כ שפיר בסיכום הדיון אני דורשת להעביר לידי הוועדה את כל נתוני ההתקשרויות והספקים לנושא זה. יש  לציין לחיוב את העובדה כי המשרד משיב למעל 90% מהשאילתות ופניות הציבור שקיבל המשרד בשנה האחרונה בדרישה כי יפרסמו דיווח על מספר הפניות שהתקבלו במערכת הטיפול בתלונות על שירותי מקוואות ובתי עלמין, משך זמן הטיפול הממוצע בכל פנייה וניתוח של התלונות לפי נושאים. לצפייה במצגת של המשרד לשירותי דת שהוצגה בדיון

לקריאת הפרוטוקול המלא של הדיון