ח"כ שמעון אוחיון על הרפורמים: "אתם מביאים איתכם שק של צרות, אין לכם זכות לדבר"

אלו הדברים של ח"כ שמעון אוחיון:
"המסר שלי לרפורמים הוא – 'לאט לכם. אתם לא מביאים נדוניה כל כך טובה, אתם מביאים איתכם שק של צרות, של התבוללות, של הזנחת החינוך היהודי'. אומרים לי 'איך אתה מעז לדבר ככה?' הרפורמים אומרים 'אנחנו תורמים הרבה כסף למדינת ישראל'. אני אומר להם – לאט לכם. כמה אתם מביאים? 400? 500 מיליון דולר בשנה? חצי מזה נשאר בארה"ב.

היהדות האורתודוקסית, במיוחד המודרנית, חלק קטן גם מהתנועה הקונסרבטיבית משקיעים בחינוך יהודי בין חמישה לשישה מיליארד דולר בשנה. משפחה אורתודוקסית שרוצה לשלוח את הילד שלה לבית ספר יהודי צריכה לשלם גם לעיתים 80 אלף דולר בשנה. מה אני מקבל מהם (מהרפורמים – צ.ק.)? חינוך יהודי? המשכיות יהודית?

קודם כל, מה זה בית ספר רפורמי? זה 'סאנדיי סקול' (בית ספר יום ראשון) של פעילות לא רצינית. היא יוצרת אנטי אצל הילדים. כי אם אתה לא משקיע בתוך זה, ועושה זאת בצורה מאוד מאוד חובבנית זה לא עובד. המורים המלמדים שם אינם אנשים מקצועיים, אין שם מורים שהוכשרו לכך. הם שולפים ילד מבית ספר כללי ותוקעים לו פתאום מושגים בעברית, מנגינות וסיפורים בעברית. זה מנותק לחלוטין. אם הילד היה בבית ספר יהודי אורתודוקסי, כל ההוויה שלו היתה יהודית. אם כל החברים של הילד הם גויים אתה לא משיג שום דבר, רק אנטי.

מאיפה צמחו ארגונים כמו ג'יי סטריט (השדולה של השמאל היהודי בארה"ב)? לא מתנועות אורתודוקסיות, אלא מקרב הרפורמים.
במילים אחרות", אני אומר לרפורמים, למעלה מ-50 אחוז מתושבי מדינת ישראל הם בני עדות המזרח, הם לא יודעים בכלל מה זה רפורמים. בשביל מה צריך חלוקה כזאת? רפורמים וקונסרבטיביים? תתחשבו במציאות פה בארץ. גיור גירושין והתנהלות דתית בצורה אחידה. צריך לפתוח ולקרב לבבות, אל תפצלו פה.

ידע כלשהו או קירבה ליהדות עדיפות מאשר ניכור וזרות. בוודאי, אבל אני מפחד מהשלכות שיש לזה, מפני שכל זמן שהגישה הרפורמית היא סבלנית לנישואי תערובת, זה מסכן את המשך קיומנו. אני דואג, אני נגד.

אם היית בא ומראה לי את ההצלחות של התנועה הרפורמית, שהיא מנעה התבוללות, חיזקה את הגישה הפרו ישראלית, את אחוזי העלייה, את הזהות היהודית, הייתי אומר – 'בוא נבדוק את זה'. אבל הם לא באים עם סל חיובי ואין להם כרגע זכות לדבר.

לקריאת הכתבה המלאה לחצו כאן