ח"כ שלח בדיון על פתיחת המוסדות החרדים: "האם תיחת מערכת החינוך בחברה החרדית לא גרמה לעלייה ברמת התחלואה?"

הבוקר, שני 30.11.2020 קיימה הוועדה לענייני ביקורת המדינה בראשות ח"כ עפר שלח (יש עתיד) דיון בנושא ההיבט הרפואי בפתיחת מערכת החינוך החרדית – דוח מבקר המדינה 70ב – החינוך החרדי והפיקוח עליו.

יו"ר הועדה ח"כ עפר שלח פתח את הדיון ואמר (יש עתיד):

"הדיון היום יעסוק בכמה סוגיות הנוגעות למוסדות החינוך החרד. קודם כל האם נפתחו מוסדות בניגוד להנחיות? על פי הנתונים שהתפרסמו בתקשורת פתיחת מערכת החינוך בחברה החרדית לא גרמה לעלייה ברמת התחלואה, האם הנתון הזה הוא נכון?. איזו בקרה א בכלל משרד החינוך מפעיל כדי לדעת אם פועלים לפי ההנחיות?  האם למרות פתיחת מוסדות החינוך לא עלה התחלואה בקרב התלמידים והיישובים. האם זה תמונה נכונה?".

רות אלמליח ממלאת מקום מנהלת המחוז החרדי מטעם משרד החינוך הציגה נתונים אודות הסוגיה ואמרה:

"אנחנו יודעים שיש זרמים חסידיים כאלה ואחרים שכן עוברים על ההגבלות ופותחים את מוסדות הלימוד אבל יש שם אכיפה של המשורה ורשויות החוק. המפקחים נמצאים שם במוסדות הלימוד ונמצאים בשטח והייתה הקפדה על המתווה הקפסולות. יש ישיבות שהן פנימיות וישיבות גבוהות מעל גיל 18, וגם חינוך מיוחד שפועל כל הזמן ולא כפוף להנחיות שלנו. אנחנו משתדלים יחד עם הרשויות לעקוב אחר המתרחש ויש קשר ישיר והתייעצות לגבי מוסדות במקרים מסוימים. ברגע שלנו נודע משהו אנחנו מנחים את הרשות באותו מקום להזמין משטרה".

ח"כ אוריאל בוסו (ש"ס) אמר:

"אני רוצה לשאול לא על ירידה בתחלואה למרות פתיחה מוסדות החינוך אלא בגלל פתיחת מוסדות הלימוד. אני נתתי דוגמא שבחודש ספטמבר הילדים שלי למדו בישיבה והיו שם בסגר מרצון. אני חושב שדווקא היציאה ללימודים הפחיתה את ההסתובבות הזאת של הנוער. תמיד צריך לדאוג לזה שמערכת החינוך תישאר פתוחה. זה בגלל שמערכת החינוך נפתחה זה גרם לכך שהתחלואה תרד".

חני שרודר ראשת דסק חרדים במערכת הבריאות אמרה:

"במסגרת העבודה שלנו בדסק החרדים אנחנו מאמינים בכתיבת מדיניות יחד עם החברה החרדית ועם שיתוף הרשויות. כרגע אנחנו בישורת האחרונה לפיתוח מתודולוגיה לפענוח מקרי קורונה במוסדות חינוך. ממה שעולה בסיורים שלנו יש פה ושם מוסדות שנפתחים אבל רוב המוסדות עובדים בהתאם להנחיות ולא פתוחים. גם במקומות שפתוחים הם מתנהלים לפי הכללים ואפילו עושים צעדים נוספים שלא כתובים במתווים כדי לצמצם את שיעור התחלואה במוסדות. נכון להיום הערים החרדיות הן ירוקות ואנחנו לא רואים עלייה בשיעור התחלואה".

יו"ר הוועדה ח"כ עפר שלח (יש עתיד) סיכם את הדיון ואמר:

"הוועדה סבורה שמשרד הבריאות צריך לפעול ולאפשר פתיחת מוסדות באופן נקודתי ולאפשר מרחב פעולה ברמת הרשות המקומית וברמת מוסד חינוכי ולהימנע מפעולות כלליות ברמה הארצית. הוועדה קוראת לרשויות ללמוד מהפעלת מערכת החינוך החרדית ונתוני התחלואה".

לצפייה בוועדה יש ללחוץ כאן

לצפייה במסמך החלטות הוועדה יש ללחוץ כאן