ח"כ שי פירון: "הנושא שהכי חשוב להתחיל לעסוק בו בכנסת הבאה הוא ברית הזוגיות"

להלן עיקרי דבריו של ח"כ שי פירון, מתוך מוסף "מקור ראשון"-

"בעוד לא הרבה זמן אתה עשוי למצוא את עצמך יושב בממשלה עם נציגים חרדים, ויעלו נושאים דוגמת תחבורה ציבורית בשבת. איפה אתה עומד בעניין הזה?

"אני מתנגד לכך שתהיה תחבורה גורפת בשבת. יחד עם זאת אני בעד תחבורה למקומות בילוי לאנשים שממילא נוסעים לשם. צריך לזכור שהתחבורה הציבורית לא שייכת למדינה, היום הכול מופרט. אינני חושב שזכותי לומר לאדם שאסור לו לנסוע בשבת. באופן כללי, אני מתנגד לביטוי 'אני מתנגד'. אני לא מתנגד ולא תומך. צריך לבחון כל דבר נקודתית ולהבדיל בין בילוי למסחר, ממש כמו באמנת גביזון־מדן".

פירון מספר על שבת שבילה במלון דן קיסריה, עם אשתו ברוריה וילדיהם. "שמענו שמוזיאון רקנאטי פתוח בשבת חינם, והלכנו לשם. היה בילוי מרגש מאוד. אני רוצה להעלות פה שאלה לדיון: בהנחה שנשאר עוד יהודי אחד שמחלל שבת, והוא יוצא מהבית, מה אתם מעדיפים – שילך לקניון או למוזיאון? כשאתה רואה מסעדות לא כשרות עם שלט 'חלות לשבת בשישי בחמש', אתה מבין שיש צימאון ליהדות, גם אם זו יהדות בסגנון אחר. אבל אז אתם תמיד תבואו ותשאלו שאלות לחידוד הנקודה: מה יהיה פתוח ומה סגור ואיפה הגבול. אתם לא נותנים לזה לקרות".

מי זה אתם?

"אתם. גם העיתונאי הדתי וגם החילוני. אני לא רוצה לענות בדיוק, אני רוצה לפתוח את זה לדיון".

תתמוך בנישואין חד־מיניים?

"אם את שואלת אותי אם לשני אנשים במדינת ישראל יש זכות להקים זוגיות לפי הגדרתם, התשובה היא כן. מי את ואני שנגדיר אותם? אם את שואלת אם הם יכולים להינשא ברבנות, ודאי שלא. אני מסביר גם לקהילה הגאה שההכלה היא לתת לכל אדם את האפשרות לחיות את חייו באופן מלא. אבל אני אדם דתי אורתודוקסי, אני מחויב להלכה, ולא אחתן אותם. וזה לא שאני מכיר מישהו מהקהילה הלהט"בית שיבקש ממני להשיא אותו".

אני לא ליברל, אני מכיל

מה יהיה כתוב בתעודת הזהות שלהם?

"בתעודת הזהות הם צריכים להיות רשומים כנישואים. זו שאלה חברתית־כלכלית, לא דתית. אני לא ליברל, אני מכיל. זה משהו אחר. לא נוטש, אלא מעורב. אחי, לא רק כשנוח לי: לא רק כשהאח דומה לי, אלא אחי באמת".

החרדים ידרשו שמירה על הסטטוס־קוו.

"אני מאמין שכולם מבינים שהמציאות היום היא לא זו שהייתה לפני שנתיים. אם אני חבר כנסת חרדי ששומע שרוצים לחוקק עשרה חוקים חדשים, זה ייראה לי כמו מלחמת דת. אבל אם עובדים על חוק אחד בקדנציה, לא מייצרים תחושת איום. אני חושב שהחרדים ידברו איתי על תחבורה ציבורית בשבת, חד־משמעית.

"הנושא שהכי חשוב להתחיל בו הוא דווקא ברית הזוגיות, כי מדובר בשאלה הכי קיומית. גם שאלת הגיור קריטית. אבל בואו נתחיל במשהו פשוט, לא רק בחוקים. בואי נתחיל עם הרבנות, עם הכשרות. יושב מולך, במלוא הצניעות והענווה, חבר הכנסת היחיד שהיה שיטתי בשאלה מי יהיה הרב הראשי לישראל, ונכשל בזה. הייתה הזדמנות היסטורית חד־פעמית למנות את הרב סתיו לתפקיד. מי שהכשיל צריך לעמוד מול הציבור ולענות: מה היה קורה היום אם הרב סתיו היה הרב הראשי? אני אומר לך שאם כך היה, לא הייתי מתעסק בחקיקה דתית. אני משוכנע שהוא, בהבנתו העמוקה וביכולתו לייצר קשר עם קהלים שונים, היה מביא לבד יוזמות של דיאלוג, בלי שיכפו עליו דבר"

לצפייה בראיון המלא עם ח"כ פירון, לחצ/י כאן