ח"כ שי בהצעה לסדר על ביטול מתווה הכותל ואישור חוק הגיור: "אין מדינת ישראל בלי העם היהודי, ואין עם יהודי בלי מדינת ישראל".

בתאריך ה-28.6.2017 קיימה מליאת הכנסת ביוזמת ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני) דיון בהצעה לסדר של ח"כ בנושא ביטול מתווה הכותל וההשלכות על יהדות התפוצות.

ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני):
"אתמול בכינוס השדולה כולנו הינו מאוחדים בדעה שנעשה פה מעשה טיפשי, מיותר, פזיז, לא חכם, שצריך לחזור ממנו, יחסי ישראל והתפוצות הם אולי הציר הכי חשוב שעליו מתקיימת מדינת ישראל, כי פה מונחת ההיסטוריה של העם היהודי, הערכים שלו. אבל, הקמת המדינה לא שינתה את העם היהודי, והתפוצה היהודית שונה מכל תפוצה אחרת. היחס שיהודי או יהודיה אדם, או אישה חשים כלפי מדינת ישראל והארץ הזאת שלנו הם שונים מכל קבוצה לאומית אחרת, ויש רבות כאלה.
לכן, מדינת ישראל בשיח שלה עם העם היהודי, לא יכולה לקחת אותו כמין סרח עודף, מובן מאליו, בכיס שלנו, לא! העם היהודי הוא שותף מלא לחייה של מדינת ישראל… ברור שהעם היהודי הוא שותף שלנו כשמדובר על הכותל, על הליך הגיור, אבל מה שקרה פה זה שיירקו להם בפרצוף- אמרו  להם עכשיו, למרות שאתם בירושלים, חבר הנאמנים של הסוכנות, אנחנו נקבל החלטות ההפוכות לדעתם. לממשלת ישראל יש אפשרות לשנות את זה, גם את החוק, וגם את מה שמוסכם כבר על העם היהודי. אם זה לא ייעשה אני חושש מאוד למה שייקרה ביחסי ישראל והתפוצות, זה יהיה התפוררות, וזה יהיה תהליך. אני חוזר ואומר אין מדינת ישראל בלי העם היהודי, ואין עם יהודי בלי מדינת ישראל".

ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה):
"התגרות בכותל החלה כבר לפני עשרות שנים וכי על ראש הממשלה לעמוד איתן נוכח האיומים והלחצים המופעלים עליו, "זה לא דבר חדש. כבר בשנת 68, התקיים דיון אותו יזם בוועדת הפנים חבר הכנסת לשעבר אורי אבנרי, וכבר אז החליטה הוועדה להתנגד לתפילות מעורבות שביקשו רפורמים אז קראו להם ארגון יהדות מתקדמת – לקיים בכותל המערבי. בין היתר אמרה הוועדה כי הדבר גורם לריבוי מחלוקת, ויש לשמור על מסורת ההפרדה הנהוגה. ממשלה התנגדה אז, וכך הסכימו כל הח"כים מכל סיעות הבית , שהנושא הזה הוא מעבר להיבטים דתיים. גם הם טענו כי גם צעירים מוסלמים שאינם נוהגים ללכת למסגד יחלצו נעליהם לפני כניסה למסגד. הם יכבדו את מסורת המקום, לא ינסו להפוך אותה למתקדמת. שמירת המסורת במקום הכל כך מקודש לעם היהודי שהוא הקונצנזוס הגדול ביותר זה תפקידו של ראש מממשלה. אל תירא ואל תפחד! כמו שלא נכנעת לסנקציות על רקע מדיני או ביטחוני, כך לא תיכנע לאנשים שמתגרים ומהלכים אימים עלינו ומנסים לעורר ריב ומדון במקום המקודש ביותר לעם היהודי"

שינוי גודל גופנים