ח"כ שטרן על העיכוב ברפורמת הקורנפקלס: "בדיוק מהדברים שיוצרים זהות בין כשרות ובין שחיתות ובכך מרחיקים אנשים מהיהדות".

אתמול, רביעי 28.8.2019 פורסם באתר החדשות YNET כי רפורמת הקורנפלקס, אשר הייתה אמורה לצמצם רגולציה ולהקל על יבוא מזון ארוז, איננה באה לידי יישום היות ומוצרים ביבוא מקביל לא מקבלים כשרות – ונרקבים בנמל.

כזכור, בשנת 2016 ביקשה המדינה להקל על יבוא מזון ארוז במסגרת רפורמת הקורנפלקס ובשנת 2018 הוציאה הרבנות נוהל לקבלת אישור כשרות ליבוא מקביל. עד אז היבואן המקביל היה צריך לשלוח רב משלו למפעל בחו"ל, ורובם יבאו מזון עבור נקודות מכירה שלא מקפידות על כשרות, על אף שהמוצרים שיובאו היו לרוב כשרים הלכתית. בעקבות הרפורמה, על היבואן רק להוכיח באמצעות מסמכים ודוגמית מוצר שמדובר באותו מוצר שמיובא לארץ ביבוא רשמי, וכך הכשרות של המוצר הרשמי "עוברת" אליו.

הנוהל היה אמור להקל על יבוא מקביל ובפועל התוצאות הפוכות. יבואנים מעוכבים חודשים ארוכים, גם כשמדובר במוצרים ממפעלים עם השגחה שנתית.

מדובר הרבנות, קובי אלתר, נמסר: "ההאשמות לגבי העדפת יבואנים רשמיים לא מוכרות לרבנות ולא קיימת אפליית יבואנים. בקשות על פי נוהל ליבוא מקביל מקבלות עדיפות בטיפול. אנו פועלים על פי הנוהל, בקשה שממולאת בזמן ויש לה את כל המסמכים, מקבלת אישור. כל מה שחשוב לרבנות זה לדעת שהמוצר 100% כשר. החשש הוא שייכנס מוצר דומה שלא עומד בדרישות. יש לנו כרגע חוסר בכוח אדם, יש שני תקנים בלבד ותקן לסטודנטית, ומחלקת היבוא מתמודדת עם כ־20 אלף בקשות בשנה".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "המשרד פעל יחד עם הרבנות לגיבוש נוהל להסרת חסמים ביבוא מקביל של מזון, ואף הקצה כוח אדם לשם יישומו. אפקטיביות הנוהל נבחנת מעת לעת".

ח"כ אלעזר שטרן (כחול לבן) העלה פוסט בדף הפיסבוק שלו בעקבות הפרסום ואמר:

"תופעת המוצרים ביבוא מקביל שלא מקבלים כשרות ונרקבים בנמל, זה בדיוק מהדברים שלצערי הרב יוצרים זהות במדינת ישראל בין כשרות ובין שחיתות ובכך מרחיקים אנשים מהיהדות. אין לי ספק שהתופעה תוביל לכך שבסופו של יום גם צרכני הכשרות יפגעו מרמתה של הכשרות שתלויה ומוכתבת על ידי מונופול חסר תחרות. כאשר גורמים האמונים על שמירת יהדותה של מדינת ישראל מטפחים את כוחו של מונופול הכשרות השואבת תקציב ומעלה את יוקר המחיה, היא בעיני דבר אנטי יהודי. דבר המונע מאותם מקורות כספיים פרטיים וציבוריים להיות מוכוונים לצרכי בריאות וחינוך שגם הם צריכים להיות חלק מהיהדות של כולנו. באתי לכנסת, ליש עתיד ולכחול לבן, כדי להשיג יהדות מקרבת ולא מרחיקה. בהקשר של הכשרות אנחנו נלחם ליצירת תחרות גם בשוק הכשרות. כשרות בחסות צהר הינה דוגמה מובהקת לכך שיש לקדמה מהר ככל האפשר. ההחלטה על מהפכת הקורנפלקס שלא מיושמת היא רק עוד דוגמה אחת להצהרות הממשלה מול מעשיה וביצועיה בשטח. "רוממות אל בגרונם וחרב פיפיות בידם"- הנהגה שמדברת בשם היהדות אבל מעשיה הינם חרב פיפיות הפוגעת אנושות באופייה היהודי של המדינה".

מאוחר יותר היום, העלה ח"כ אלעזר שטרן מודעה בה נכתב :

"הוסרה ההשגחה. בהתאם למדיניות הממשלה החדשה, הננו להודיע על פיטורי משגיחי הכשרות והוצאתם מהמרחב הציבורי. המעוניינים באוכל כשר שיתכבדו ויאכלו בביתם. בברכה אלעזר שטרן, השר לשירותי דת".

לקריאת הכתבה המלאה באתר YNET יש ללחוץ כאן