ח"כ שטרן על אי ההכרה של הרבנות בגורים של רבנים אורתודקסיים מחו"ל: "הרבנות הראשית בכל נושא הוא, כל כחד עושה מה שבא לו"

ביום שני ה-19.2.2018 קיימה וועדת העלייה, הקליטה והתפוצות של הכנסת, דיון בהצעה לסדר של ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) בנושא אי ההכרה של הרבנות הראשית בישראל בגיורים אורתודקסיים של רבנים מחו"ל, ובעיקר ממדינות צפון אמריקה. בדיון נכחו רבנים אורתודקסיים שגיוריהם לא מוכרים ע"י הרבנות הראשית, ביוזמת ארגון עיתים. בדיון הודיע מנכ"ל הרבנות הראשית משה דגן, שהרבנות גיבשה רשימה של קריטריונים להכרה בגיורים, אשר תאושר בישיבה הקרובה של הרבנות הראשית.

להלן עיקרי הדברים:
ח"כ אברהם נגוסה, יושב-ראש וועדת עלייה, קליטה ותפוצות: חשוב לנו הקשר בין המדינה לבין התפוצות, אני חושב שצריך לקרב את התפוצות, לבנות יחסי אמון ולא להעמיק את הקרע שנוצר. עלינו לפעול בשקיפות כדי להבטיח שזוגות מהתפוצות יוכלו להינשא כדין, וחשוב שכל המידע הדרוש לשם כך יונגש אליהם. ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד): פעם יהדות הייתה דבר מקרב, ולא דבר דוחה. הרבנות הראשית בכל נושא שהוא, כל אחד עושה מה שבא לו. על הרבנות השתלט זרם בחברה הישראלית שאומר אמירות שהלוואי שהציבור הישראלי היה מפתח אדישות כלפיהן, ולא מפתח מזה יחס ליהדות. עם ישראל בורח מהיהדות בגללכם, תראה איזו התבוללות מתרחשת במדינת ישראל בגללכם. הרבנות הראשית מצפצפים על הכנסת, הדיון הזה כאן הוא לא כדי שהרבנות תעשה משהו, היא לא תעשה, הדיון הזה כאן הוא כדי שרבני התפוצות יידעו שיש רוב בכנסת הזאת ובעם ישראל, שרוצה להגיד ליהודות התפוצות אנחנו איתכם, אנחנו נשתדל להיות לכם לפה כאן, ויום ייבוא וגם תקבלו את הזכות שאתם כ"כ ראויים לה, להכרה ביהדות שאתם מייצגים. ח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס):
ברבנות נעשים מאמצים, והולכים לפי ההלכה. ההלכה היא דבר מכובד, אי אפשר לעשות לה רפורמה. ב-3,000 שנה ההלכה לא השתנתה. היא מאוד מקובעת שלא ניתנת לשינוי, אנחנו לומדים את אותו רמב"ם שלמדו לפני 3,000 שנה, ולפעמים אלעזר שטרן בא ומנסה לשנות, אבל אי אפשר לשנות.  ח"כ יהודה גליק (הליכוד): אנחנו לא מחויבים לדת, אנחנו מחויבים לקב"ה, ולתורתו, וחלק מתורתו אמת. עד לפני שנתיים היה אסור להיות שר בממשלת ישראל. אם התורה הייתה כמו שאתה אומר לא היה צריך רבנים, היה מחשב, והיה אומר לך מה אומרת ההלכה. אנחנו כמדינת העם היהודי מחויבים לפתוח את ידנו, אפילו הרב עובדיה יוסף הפך עולמות כדי למצוא את הדרכים שבהם אפשר להכיל.
לא יעלה על הדעת שמנהיגי קהילות מוכרים, רבנים חשובים, הרבנות הראשית מחליטה זה כן, וזה לא. הביוקרטיה לא תואמת את מידות המוסר הבסיסיות, אנא הרשו לי לדעת מה הופך בעיני הרבנות רבנים כמוני להיות כשר. אני מזמין אותך ואת הרב הראשי לבוא ולבקר את בית הכנסת שלי. ח"כ רחל עזריה (כולנו): כל האירוע הזה גורם לנו לנוע באי נוחות, יש פה אירוע מתמשך שאני לא מבינה, למה מי שלא גר במדינת ישראל, צריך להצדיק את עצמו בפני הרבנות הראשית לישראל, אני לא מבינה באיזו חוצפה, אנחנו מדינת ישראל כאילו מסתכלים על יהדות התפוצות. הקהילה היהודית בארה"ב היא קהילה שסייעה לנו בהקמת המדינה, ברוך השם שהם ברחו מרוסיה ופולין לארה"ב לפני השואה, מאיזה סמכות וכוח הרבנות הראשית עושה את זה מפני שהם פשוט יכולים. ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני): הבעיה הכי גדולה של הרבנות הראשית היא שהיא לא מדברת עם כולם. צריך לשמוע ולהבין שיש עולם יהודי עשיר ואורתודקסי, ולהבין שהוא ענק הוא לא עולם קטן, יש ישיבות בהיקף עצום, ואתם חושבים ששם זה פרוץ. אתם אפילו לא מסתכלים על החצר האחורית שלהם. דבר ראשון שצריך לעשות זה להיפגש ולדבר, ואז להבין שהשד לא כ"כ נורא, אולי יש שמה פתרונות הלכתיים יותר טובים משלנו. חשבו שכל דבר שבא מאמריקה הוא לא כשר, מבלי אפילו להבין את הוויכוחים התיאוגליים,שאתה, הרב טובול, והרבנים הראשיים יילכו וייראו את זה בעיניים. זאת פשוט שטות, אתם מייצרים תדמית, אני לא נכנס לוויכוח על הזרמים אפילו, זה דיון אחר, בתוך העולם האורתודקסי אתם יוצרים מעמדות. אתם הלכתם וגרמתם לכל הממסד הרבני לנקוט עמדה. אני באמת חושב שאם אתם שולחים מכתב לרב, תסבירו לו איפה יש פגמים. לכן, מכון עיתים חשוב כי הם יכולים להיות גשר.  ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד): מודה שהתלבטתי אם לייזום את הדיון הזה, אני מודה שחשבתי אם יגידו שיש תבחנים, אני אומר לכם שכשמועצת הרבנות תתכנס, לא תתן אישורים. אני לא מכיר רבנים ראשיים, שאלתי אותו האם הרב סתיו והרב ריסקין צריך לעבור בחינות, ואמר לי הרב הראשי הראשל"צ נסתדר עם זה.
על עצם החוצפה שמישהו מהרבנות הראשית ייעשה לרב ריסקין בחינות. אני נושא תפילה לאבינו בשמיים שיכניס בינה ודעת לרבנות הראשית לישראל, שתבין את חשיבות הקשר של ישראל עם התפוצות זה לא רק אינטרס של הרבנות הראשית, זה אינטרס של כולנו. אנחנו נתכנס פה עוד פעם, נבכה, ובסוף לא תהיה רבנות ראשית לישראל.

הרב שאול פרבר, מייסד ומנכ"ל עמותת עיתים: יש פה אנשים מימשו את היהדות שלהם בצורה הכי גדולה, ואז מישהו בא שולל להם את הזהות, את היהדות, ואת הציונות.

משה דגן, מנכ"ל הרבנות הראשית: אנחנו כעת בשלב שהעברנו את הקריטריונים שגובשו לוועדה להכרה בגיורים שמבצעים רבנים בחו"ל לכל הגופים הרבניים בתפוצות. כל רב שיש לנו ספק לגביו, אנחנו יוצרים קשר עם אגודת הרבנים הרלוונטים. גם הרב פרבר יכול לקבל את זה, כמו שהוא מקבל כל דבר שהוא מבקש.  אתם מנסים לטשטש את זה שבתפוצות יש רבנים לא אורתודקסיים, גם רבנים הם בני אדם יש אנשים . הרשימה הזאת כללה רשימה של רבנים שלא קיבלו את האישור הסופי של הרבנות, ביניהם היו גם רבנים אורתודקסיים. יושב- ראש וועדה עלייה, קליטה, ותפוצות, ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד): האחדות היא הכוח שלנו ולכן אנחנו צריכים להתאחד, אנחנו צריכים להמשיך את הדיאלוג, אני חושב שפה הגישה שאנחנו, ופה אני רוצה להודות לרב שייר שהגיע מקנדה לפה, ולכן אני פונה לרבנות הראשית לכל הרבנים, אנחנו צריכים לכבד אחד את השני, אנחנו צריכים להיות משפחה גדולה חזקה,ורק כשאנחנו מתאחדים אנחנו יכולים לנצח את האויבים. אנחנו נמשיך את הדיון ונגיע למסקנות