ח"כ שטרן לנתניהו: "אני מבין שגם מנהיגי התפוצות הם חמוצים, בגלל שהם היו – לא כמו שאתה חושב – בעד פשרת הכותל"

בנאום אי אמון במליאת הכנסת ה- 30.10.2017, נימק ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) בשם סיעת יש עתיד את נאום אי האמון ברה"מ בנימין נתניהו (הליכוד) בתגובה לנאום "החמוצים" של נתניהו משבוע שעבר, במהלך דבריו התייחס שטרן לסוגיות הנוגעות ליחס הממשלה ליהדות התפוצות, הגיור, מתווה הכותל והשוויון בנטל.

להלן עיקרי הדברים:
בזכות אותם חמוצים את ראש ממשלה. בזכות אותם חמוצים אתה ואני וכולנו יכולים להרים כוסית, לא רק לחיי הספינות שבדרך, לחיי המדינה שלנו, לחיי העם שלנו, לחיי כל מי שיושב בארץ וגם בתפוצות.
 
אתה, מה אתה חוגג? אני מבין שגם מנהיגי התפוצות הם חמוצים, בגלל שהם היו – לא כמו שאתה חושב – בעד פשרת הכותל. הם ראו – לא כמו שאתה רואה – את ההתבוללות. שאתה אולי אכפת לך והשר לוין שיושב פה, אני יודע כמה זה חשוב לו, אבל אנחנו החמוצים רצינו פתרון לסוגיית ההתבוללות. רצינו להחזיר לעולי ברית המועצות ששם קראו להם "ז'יד" וזרקו עליהם אבנים, את הכבוד היהודי שלהם, ואם לא, את הזכות שלהם להתגייר בדרך נורמלית.

אבל כיוון שרצינו להציע פתרון – אפשרי – נהיינו חמוצים…איך אנחנו יודעים שנהיינו חמוצים? בגלל שבשנייה אחת זרקת את כל ההחלטות שלנו, על השוויון בנטל, על הגיור, על מתווה הכותל, לתוך פח החמוצים שלך. אני באמת רוצה להגיד לך אדוני ראש הממשלה: אל תתבלבל, לא נעלבנו. הצטערנו.