ח"כ שטרן במאמר: "אין סיכוי שהייתי מוכן להיות שר בממשלה שלא תקדם גיור, שתיצור התבוללות והתרחקות".

במהלך סוף השבוע, שישי 26.6.2020 פרסם ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד-תל"ם) מאמר בעיתון 'מקור ראשון' אודות העזיבה של חברי כנסת מטעם מפלגת כחול לבן את סוגיות הדת והמדינה בישראל בעקבות כניסה לקואליציה.

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד-תל"ם) כותב:

"באחת מישיבות הסיעה האחרונות זרק לאוויר אחד מחברי הכנסת: "הניסיון שלנו עם חברים מהציונות הדתית- לא בדיוק עליו תפארתנו". הוא אמר זאת בהומור מסוים אבל אני בחרתי להעביר במוחי סריקה מהירה את חברי הציונות הדתית שהיו ב'יש עתיד' או ב'תל"ם'. האמת, לא מצאתי סיבה לגאווה. מצאתי רבים מהם מככבים ברשימות אלה שערקו. גם בקמפיין האחרון הם ישבו איתנו ב'צוות המגזר הדתי- לאומי' שדן בעיקר בבשורה היהודית-ציונית-דמוקרטית שאנחנו מביאים למדינה שבמידה מסוימת לכבודה קמה הציונות הדתית גם בהיבטיה הפוליטיים.

את השתייכותנו הגאה- גם היום- לציונות הדתית נשאו יחד איתי גם יועז הנדל, מיכל קוטלר וונש, תהלה פרידמן ופנינה תמנו שטה. ניסחנו מסרים, הלכנו, לעיתים יחד, לחוגי בית שחלקם הגדול היה מיועד לציונות הדתית ובבשורה שאנו מביאים בסוגיות דת ומדינה: שבת ברוח גביזון-מדן, גיור ברוח קורס נתיב שבצה"ל או גיור כהלכה בהובלת הרב נחום רבינוביץ' זצ"ל, הרב יעקב מדן, הרב דוד סתיו, כשרות אלטרנטיבית ונקיה כמו פיקוח צהר, צירוף נשים לגוף הבוחר של הרבנות הראשית ועוד. חשנו שאנו מביאים בשורה ישנה חדשה.

במצע ז"ל הבטחנו "דאגה כנה לדמותה היהודית-דמוקרטית של מדינת ישראל מחייבת דיון ציבורי בסוגיות הנוגעות ליחסי דת ומדינה; עלינו לפתוח את הסטטוס קוו לשיח ודיון ציבורי משותף, מתוך שותפות ולא מתוך עימות." את הכל נשאה הרוח. חברי ל'צוות המגזר הדתי-לאומי' ערקו ממפלגותיהם. מה הם יגידו בקמפיין הבא, מי יאמין להם שיש תקווה. כולם נימקו זאת באידיאולגיות שונות- בין ריבונות לציונות לשנאת ערבים. אבל האמת היא, שכולם הבטיחו לעצמם כבר במעמד העריקה כורסאות שרק בזכות העריקה האידיאולוגית כביכול נחתו בהם. יועז, ופנינה לכורסאות שר, תהלה ומיכל לכורסאות חברי הכנסת. לרשימת העורקים תמורת כסאות ראוי כמובן להוסיף גם את הרב רפי פרץ שגם הוא ערק, גם הוא כמובן מסיבות אידיאולוגיות, לטובת נחיתה באחד מהכיסאות הרבים מידי בשולחן הממשלה, שגודלו המפלצתי מהווה אתגר שטרם נמצא לו מתכנן או נגר.

העורקים כולם, ידעו כבר במעמד העריקה שזהותה היהודית של מדינת ישראל מופקדת או ליתר דיוק מופקרת גם בזכותם ובוודאי בתמיכתם בידי תפיסת עולם חרדית. בהסכם שהם מחויבים אליו מעכשיו נאמר: "יישמר הסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה כפי שהיה מקובל זה עשרות שנים בישראל. אם יהיה שינוי שיפגע בסטטוס קוו יפעלו ראש הממשלה ו"גוש הליכוד" ביחד ובמחויבות הדדית לתיקון הפגיעה על מנת לשמר את הסטטוס קוו". משמעות הדבר, שהם מחויבים להתנגד במליאה או להמציא תור לרופא לנוכח הצעות חוק שאני כמובן אחזור ואעלה בנושא מעמד האישה, גיור, שבת וכשרות. בהסכם שהם מחויבים אליו אם בית המשפט העליון יבחר להתערב בסוגיות בנושאי דת ומדינה הם מחויבים לחקיקה עוקפת בג"צ. לכל המזלזלים בהתערבותו של בית המשפט העליון בסוגיות אלה, אזכיר שלפי הסטטוס קוו שהם מחויבים אליו שידורי טלוויזיה בשבת במדינת ישראל, זה רק בזכות בג"צ וצהר נותנת תעודות פיקוח לדפי מזון גם זה רק בזכות בג"צ.

גם אני רציתי ממשלת אחדות. גם אני יודע שכשיוצרים קואליציה אתה נדרש לוויתורים, חלק כואבים, שאם לא כן, הרי המצע של השותפות כולן היה אותו מצע. אכן נדרשות פשרות. אבל במקרה שלנו, לא הייתה פשרה. בסוגיות דת ומדינה עלה בולדוזר על יהדות מקדמת, מחברת, על זהותה היהודית ציונית של מדינת ישראל והכל "בזכותם ובתמיכתם" של אותם עורקים ועורקות. אם תרצו, עלה בולדוזר על התקווה כפי שנוסח במצע 'כחול לבן': "נקדם רפורמות נרחבות במערך הכשרות כדי להופכו לשקוף, נגיש, פתוח ומתקדם יותר [..] נדאג לייצוג הולם של נשים בכל מוסדות המדינה, כולל מוסדות הדת והרבנות [..] נפעל להסדרת סדרי התפילה ברחבת הכותל [..] נפעל לכינונה של מערכת גיור הוגנת, מאירת פנים ורלוונטית, תוך הקפדה על כללי ההלכה."

לא אפתיע את חברי ב'כחול לבן' וב'יש עתיד' כשאומר שהייתי מוכן לעשות פשרות כדי להצטרף ולהיות חלק ממשלה בישראל ובוודאי ממשלת אחדות. אבל מי שמכיר אותי ידע ובוודאי יודע עכשיו שאין סיכוי בעולם שהייתי מוכן להיות שר בממשלה שלא תקדם גיור, שתיצור התבוללות והתרחקות ותקדש סטטוס קוו. ליתר דיוק, תייצר יהדות מרחיקה במקום מקרבת. זוהי עריקה לא רק ממפלגה, זוהי עריקה מתפיסת עולם שלמה. בשביל מה אנחנו באים לפוליטיקה? בשביל הכבוד והכיסא או בשביל להגשים אידיאולוגיה. לצערי הרב, כואב לי שהציונות הדתית שהייתה ועודנה תנועה אידיאולוגית שבאמת, אבל באמת, שמה ערכים לפני כסאות הוסיפה הפעם לעצמה בעיקר בזכות הכמות הבלתי נתפסת של העורקים, ש'כיסאולוגיה' לפני אידיאולוגיה גם על חשבון זהותה היהודית של מדינת ישראל.

נ.ב.
כתבתי עורקים ולא עריקים כדי לתאר פעולה ולא אנשים. כן, מדובר באנשים טובים".