ח"כ שטרן בדיון על מערך הכשרות בחיפה: "אין ספק שמערך הכשרות בעייני לפחות מותר לו שתהיה בו גם תחרות".

הבוקר, שני 14.12.2020 התכנסה ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת בראשות ח"כ מיקי חיימובץ (כחול לבן) לדיון מהיר בנושא: "בעיות חמורות במערך הכשרות של העיר חיפה".

את הדיון יזמו חברי הכנסת אלעזר שטרן (יש עתיד) ותהלה פרידמן (כחול לבן) בעקבות דו"ח אותו מחלקת ההונאות ברבנות הראשית פרסמו.

ממלאת מקום יו"ר הוועדה ח"כ עדיר כאמל מריח (יש עתיד) הציגה את נושא הדיון ואמרה:

"הדיון הוא בנושא בעיות חמורות במערך הכשרות של העיר חיפה. נוצר מצב אבסורדי לפיו העסק משלם למשגיח. למשגיח יש אינטרס להיות מועסק להיות בכמה שיותר מקומות כדי להרוויח כמה שיותר כסף. בגץ שהוצא ב2017 הורה לנתק את התלות הקיימת בין משגיחי כשרות לבעלי העסקים. לצורך כך הוקצבו 14 חודשים שתמו ועד היום הנושא לניתוק הנ"ל לא מוסדר. בתוך עיירית חיפה התגלו מחדלי כשרות משמעותיים כגון, זיופים של תעודות כשרות, היקף פעילות חריג ומשגיחים שרשומים תחת שמות אחרים".

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) יוזם הדיון אמר:

"אני כבר אומר הרבה זמן שניתן לסמוך היום על הכשרות האלטרנטיבית של צהר יותר מהכשרות של הרבנות. נגיד שהיו יוצרים תרבות שהיה מצלמה בבתי העסק ומשגיח לא צריך לבוא כל הזמן אלא פעם אחת כי אם רואים במצלמה שעשה עבירה בתחום הכשרות מורידים לו את התעודות לככה וככה שנים. היום אנחנו רואים משגיח שמשגיח על 12 בתי עסק שלא משגיח על כולם בצורה ראויה. אני חושב שהפתרון הזה של יחסי משגיח מושגח הוא חלק מהדברים שיכולים לשפר. שהרבנות הראשית או משרד הדתות נופף בדגל שהם הולכים לסדר את זה כבר לפני שנים. למה הם לא סידרו את זה? כי קשה לי להגיד שאם נעצור את הישראלי הממוצע ונשאל אותו על כשרות הוא לא יענה שזה שחיטות. יש משגיחי כשרות ויש רבנים שנותנים כשרות שעושים את עבודתם בצורה טובה ואפשר לסמוך עליהם אבל המערך כמערך הוא יוצר דימוי של מערך מושחת ובא הדוח הזה ומחזק את הדימוי הזה. בשורה התחתונה אין ספק שמערך הכשרות בעייני לפחות מותר לו שתהיה בו גם תחרות שיקבעו בו כליים וחוקים ושיהיה מערך שבודק אותה שהוא חיצוני. גם במערכת הרבנות של היום יש אינטרסים ונוח להם המצב הזה. יש משגיחי כשרות שמשרתים כמה אדונים ועובדים בכל מיני מקומות ושי להם אינטרסים וזה מערך פיקוח יותר זול לתעודה שלא עולה יותר זול. הנושא של הכשרות בישראל דורש רביזיה מהר מאוד".

ח"כ תהלה פרידמן (כחול לבן) אמרה:

"בסוף אנחנו פה כדי לייצג את הצרכים של שומרי הכשרות. יש לי תחושה משונה שיש מפלגות בכנסת שהמטרה שלהם להגן על מוסדות הדת ולא על הדתיים. במקרה הזה אין מחלקות שהעסק בחיפה לא מתפקד והבעיות הן עמוקות. המקרה הזה הוא מקרה בוחן לרעיון הזה של העברת שירותי דת להפעלה של העיריות ולא כמו היום כמערכת נפרדת מקבילה. יש היום בחיפה שמונה מפקחים שפרשו ולא החליפו אותם. העירייה שהיא צריכה לספק שירות היא יודעת אבל את שירותי הדת לא העירייה צריכה לספק אלא המועצות הדתיות וזה לא מתפקד. זה בסופו של יום פוגע בצרכני הכשרות".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (ימינה) טען :

"מה שקורה בחיפה במערך הכשרות זו שחיטות במובן הפלילי והחמור ביותר. מי שקורא את ממצאי הדו"ח של אגף הכשרות בחיפה מבין שאסור לאכול היום בחיפה. מי שקורא את הדו"ח מבין שיש פה שחיטות מלמעלה ועד למטה. המועצה הדתית יודעת והרב אלמליח שהרבנות הראשית מינתה יודע את זה ואף אחד לא עושה כלום. לפני שנתיים כבר אחרי שיחידת ההונאה של הרבנות בחיפה הגישה תלונה במשטרה עם כל הראיות והממצאים. במשך שנתיים המשטרה לא נקפה אצבע ומדובר על עבירה פלילית. אם הוועדה רוצה להיות רצינית צריך להזמין את הנציג המשטרה והיועץ המשפטי לממשלה. יכול להיות שאני אחלוק עם חברי שטרן על הפתרון לשחיטות הזאת אבל ברור שצריך לחקור את המקרה. נכון להיום, לרבנות הראשית אין שום סמכות מול רבני עיר חוץ מהוצאה של דו"ח. אין ויכוח שצריך הפרדת משגיח מושגח אבל זה לא קורה כי משרד האוצר לא מסכים להכניס את היד לכיס. אפשר לקחת את הדיון למאקרו של מה בכלל הפתרון למערך הכשרות ואני לא נגדו אבל לפני זה צריך לקחת את המקרה העברייני הזה שקרה בחיפה ולחקור אותו ולהעניש את האשמים".

ח"כ מתן כהנא (ימינה):

"מה שיש פה זה פשוט חילול ה' רציני. אני הקמתי שדולה לשיפור שירותי הדת ולא בכדי בחרתי בנושא הכשרות. אנחנו מבינים שיש פה דברים קשים מאוד ואני לא נכנס לפתרון העתידי. אני רוצה רבנות ראשית חזקה ואני לא חושב שפתיחת תחרות זה דבר רע. אנחנו כתבנו מתווה בלי שזה פוגע במערך הכשרות אבל דבר ראשון הוא עונה על הצורך הזה של משגיח מושגח וזה מתווה שהצגנו אותו לכל הארגונים שעוסקים בכשרות ואני מבקש להזמין אותנו להציג את המתווה ולקח צעד גדול כדי לפתור את האתגר שלנו בכשרות. בנוסף לחיפה יש עוד הרבה מקומות שאין בהם מועצות דתיות ואין בהם רב עיר ויכול להיות שמה שקורה בחיפה קורה במקומות אחרים בארץ. המשרד לשירותי דת צריך לטפל בנושא הזה".

מנכ"ל הרבנות לשעבר משה דגן אמר:

"אני אמנע מלהתייחס לדברים כי עדיין לא נכנסתי לתפקיד הבא שלי להיות אחראי על מערך הכשרות בחיפה. הדוח של הרבנות יצא בצורה אמיתי וכנה מזווית של מחלקת הונאה בכשרות. אני לא רוצה להתייחס לפרטים בדו"ח כי החלטתי שברגע שאכנס לתפקיד אכנס לפרטים. הרבנות אין לה את הכלים ואת יכולת האכיפה במקרים האלו לצערי הרב. המועצה הדתית בחיפה היא כבר שמונה שנים כמעט בלי מועצה דתית וזה ברור שבמקום שאין פיקוח ראוי אז המקום לא מתפקד. זה לא נכון ליצור פה הכללה לעוד מקומות בארץ הדו"ח מראה על מקרה חריג ביחס למקומות אחרים. בעייני, משיעורי בית ראשונים שעשיתי המקום הזה עובד ללא נהלים מסודרים וללא תיקים לבתי העסק המושגחים, אין מפקחים ברמה ראויה ויש המון כשלים במערכת הכשרות בחיפה ושאני אכנס לחיפה אייצר הסדרה רוחבית שקיימת בכל הארץ".

נציג המועצה הדתית עתלית הרב שמעון אלמליח טען כי הדו"ח שפורבם הוא שקרי ואמר

"אין שם שוחד, אין משגיחים שמקבלים סכומי עתק כמו שכתוב בסדר היום של הועדה".

הרב יעקב סבג נציג אגף הכשרות ברבנות הראשית :

"אני עומד מאחורי כל מילה שנכתבה בדו"ח. הדו"ח מגובה בצילומים וראיות ברורות. מה שצריך לעשות כמו שנאמר זה למנות את האנשים שצריכים להיות בשטח".

עודד פלוס מנכל המשרד לשירותי דת אמר::

"אנחנו מבינים שיש בעיה בחיפה. אכן כל הפעולות שנעשו זה היה בעקבות יוזמה שלנו. אנחנו זיהינו שיש בעיה בחיפה. אני פניתי בשורה ארוכה של פניות והתחננתי למשנה ליועץ המשפטי הממשלה שימנה ממונה עם כל הסמכויות למועצה הדתית בחיפה. רק בימים האחרונים הוא נעתר לבקשתנו והבאנו לעיר חיפה את האדם המתאים ביותר לתפקיד ובעל יכולות וסמכות שידע לבצע את כל התיקונים שצריך לבצע הרבה משה דגן. אנחנו ערים ומודעים לעניין והדו"ח של הרבנות זה היה יוזמה ובקשה שלנו. אנחנו כרגולטור לא מופתעים ומתעלמים אלה אנחנו פועלים בנושא".

ממלאת מקום יו"ר הוועדה ח"כ עדיר כאמל מריח (יש עתיד) סיכמה את הדיון ואמרה:

"הוועדה תתכנס בעוד כשלושה חודים לשיו מעקב שבו זמן את נציגי המשטרה. לאור הכשלים בעיר חיפה יש צורך דחוף ומשמעותי בהתאם לפסיקת בגצ לניתוק היחסים בין המשגיח והמושגח. הוועדה קוראת לשר לשירותי דת ולעיריית חיפה לפעול ללא דיחוי להרכב המועצה הדתית ולמינוי בעלי התפקידים השונים במועצה הדתית. הוועדה קוראת לשר לשירותי דת לבחון רפורמה במערך הכשרות הארצי באופן שיאפשר תחרות בנותני כשרות תחת פיקוח של הרבנות".

שינוי גודל גופנים