ח"כ שטרית בדיון שיזמה על הנגשת מערת המכפלה: ח"ייבים לצאת מהדיון היום עם תאריך להנגשה".

אתמול, שני 9.11.2020 התכנסה ועדת חוץ וביטחון בראשות ח"כ צבי האוזר (דרך ארץ)  לדיון מהיר בנושא "עיכוב המאיים על הנגשת מערת המכפלה" – על פי הצעות חברי הכנסת קטי שטרית (הליכוד), אליהו ברוכי (יהדות התורה) ומשה ארבל (ש"ס).

ח"כ קטי שטרית (הליכוד) בין יוזמות הועדה, פתחה את הדיון ואמרה :

"מערת המכפלה היא המקום השני בקדושתו לעם היהודי ואתר מורשת עולמית של אונסקו. מיליון וחצי אנשים מגיעים למערה בשנה מהם 400 אלף תיירים. הצורך בטיפוס של 100 מדרגות להגיע הוא עוול הומניטרי. אני מדגישה את האישור של בני גנץ שר הביטחון וראש הממשלה בנימין נתניהו אישרו את הנגשת המערה. המתנגדים להנגשת מערה הם עמותות המקבלות מימון מהאיחוד האירופי שהעניק תקציב מיוחד לנושא זה. לא יתכן כי כסף זר יבחוש בענייניה הפנימיים של מדינת ישראל. היות שזה כבר הדיון השלישי בנושא שאני יוזמת פה, על מנת להביא לחברה מתוקנת יותר אנו חייבים לצאת מהדיון היום עם תאריך להנגשה".

ח"כ אליהו ברוכי (יהדות התורה) אמר:

"מערת המכפלה היא נכס שלנו לדורות, יש כאן בירוקרטיה מכוונת. מחובתנו להנגיש לאנשים עם מוגבלויות את ההגעה לכל המקומות הקדושים. השאלה פה מי בעל הבית?, מדובר פה על מחויבות שלנו כחברה להגן על מצוקה וצורך של אנשים עם מוגבלויות".

ח"כ משה ארבל (ש"ס) שאל:

"בוועדה ב2018 שבראשה עמד אז ח"כ אבי דיכטר, קבעו שההתחלה לטיפול בהנגשה יהיה אחרי פסח, השאלה איזה פסח? איזה פעולות מעשיות אנחנו מתכוונים לעשות?, הנושא הזה הוא הומניטרי מדרגה ראשונה".

השר לשירותי דת יעקב אביטן (ש"ס) נכח בדיון ואמר:

"תקציב משרד הדתות מורכב בעיקר מכספים קואליציוניים לאחרונה קיבלנו נתח זעום של כספים כאלה והורתי להעבירם לנושא הטיפול במערת המכפלה. מצאנו מקור תקציבי. נגישות היא דבר חשוב.הנחתי את הצוות המקצועי לזרז את ההליכים לאישור התקציב בממשלה ובחשב הכללי כדי שהפרויקט יצא לדרך במהירות. המשרד לשירותי דת לא יהיה זה שימנע גישה או נגישות למערכת המכפלה". יו"ר הוועדה העיר כי מניסיונו כמזכיר ממשלה, הצעת מחליטים אפשר להעלות כבר ביום רביעי השבוע, לקראת דיון הממשלה ביום ראשון".

ח"כ אבי דיכטר (הליכוד):

"אילו הייתה התערבות של האו"ם בנושא זה היה נראה אחרת, כולנו יודעים זאת, אבל המטרה היא להכין את הדברים עד האישור האחרון, שמהרגע של ההתחלה של בנייה בשטח ההחלטה הזאת תעמוד ובמהירות".

ח"כ גדעון סער (הליכוד) אמר:

"אני מברך את הדיון הזה, לא פשוט לדעת שחמישים ושלוש שנים אחרי שחרור מערת המכפלה אנחנו נמצאים בדיון הזה. אנחנו מחויבים להתקדם בקצב יותר מהיר. אי אפשר להגיד תהיה עתירה לבג"צ ולפעול כאלו יש צו האוסר על קיום העבודות. צריך לצאת מנקודת הנחה הפוכה, שיש בזה בשורה לקיום חופש פולחן. כשרוצים למצוא מקור תקציבי ולבצע אין שום בעיה לבצע. אדוני היושב ראש קבע דיוני מעקב קבועים כל חודש בנושא. זו המלצתי".

ח"כ אופיר סופר (ימינה):

"תודה רבה על הדיון הזה, אין ספק שזהו דיון הכי חשוב על קניין הנצח, המקומות הקדושים לעם שלנו הם המקומות שהם מתבצע המאבק הלאומי האמיתי על הלאומיות הישראלית".

יו"ר הוועדה ח"כ  צבי האוזר (דרך ארץ) סיכם את הדיון ואמר:

"זו פגיעה איומה בזכיות האדם במובן הכי בסיסי, אנשים נדרשים לשרות הזה. הבקשות מתמשכות במשך שנים. הוועדה רואה בהנגשת מערת המכפלה לאנשים עם מוגבלויות, בני כל הדתות, אינטרס ציבורי מהמעלה הראשונה, זאת גם בשים לב למרכזיותו של המקום במורשת העם והארץ. הוועדה רושמת בפניה את הודעת המנהל האזרחי, על דעת משרד הביטחון, על סיום ההליכים המשפטים, בכפוף לדיון בוועדת התכנון והרישוי של המנהל האזרחי. דיון שיתקיים בלב פתוח ונפש חפצה, וישקול את האינטרס הציבורי בראייה כוללת, ובפרט את מימוש זכויות האדם הקשורות בשאלת ההנגשה.הוועדה רושמת לפניה את הודעות משרד התיירות ומשרד הביטחון על הקצאת 2.6 מיליון ₪ לטובת הקמתה העתידית של המעלית. הוועדה רושמת לפניה את הודעת השר לשירותי דת על הקצאת 1.55 מיליון ₪ מתקציב המשרד לטובת המיזם. הוועדה מבקשת ממשרד הביטחון להעביר לעיונה, בתוך 14 יום, לוחות זמנים מפורטים לביצוע המיזם".

לקריאת מסמך ההצעה לסדר היום יש ללחוץ כאן